100 Tavuk Günde Kaç Kg Yem Yer?

Tavuklarda ırklar, beslenmeyi ve tüketilen yem miktarını doğrudan etkiler. 100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusuna yanıt bulmadan önce tavuğun ırkı ve yem yeme özellikleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Örneğin köy tavuğu ile diğer tavukların beslenme düzenleri ve yedikleri yem miktarı birbirinden farklıdır. Bununla birlikte mevsimler tavukların tükettikleri yem miktarını etkileyen bir diğer önemli faktördür. Yaz ve kış mevsiminde kullanılacak olan yem miktarı birbirinden farklı olacaktır. Yetiştiriciler 100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusuna yanıt ararken bu bilgileri göz önünde bulundurarak doğru bir maliyet planlaması yapabilir.

100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusu genelde tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin araştırdıkları konular arasında yer alır. Bu araştırma neticesinde girişimciler kaç tavuk için ne kadar yeme ihtiyaçları olduğu konusunda net bir bilgiye sahip olur. Buna göre çiftlik planlaması yapılır ve türlerin yetiştirilerek adet sayıları belirlenir.

100 Tavuk Günde Ne Kadar Yem Yer?

100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusuna yanıt ararken öncelikle bir tavuğun günde kaç kg yem tükettiğini hesaplamak gerekir. Bu aşamada tavuğun yem tüketmesini etkileyecek faktörler göz önüne alınmalıdır. Bu faktörler şu şekilde açıklanabilir;

 • Tavuğun cinsi ve türü
 • Tavuğun serbest gezip gezemediği
 • Eğer tavuk serbest geziyorsa bu bölgede bulunan yeşillik oranı
 • Yaylım alanda bulunan canlı böcek popülasyonu
 • Tavuklara verilen yemin özelliği

chicken 874512 640

100 tavuk günde kaç kg yem yer konusu çok detaylı araştırılması gereken bir konudur. Tavuğun ırkı hakkında bilgi edinerek yukarıda sayılan özellikler de göz önüne alınarak en doğru yem bilgisine ulaşılabilir. Bazı tavuk ırkları yem tüketimini normalden aşırı yapar. Bazı türler ise tam tersi diğer tavuklara göre daha az yer. 100 tavuk günde kaç kg yem yer ve hangi ırk tavuk ne kadar yem tüketir gibi sorulara yanıt bulan girişimciler ihtiyaçları olan doğru bilgiye ulaşabilir.

Tavuklara Günde Kaç Kere Yem Verilir?

100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusuna normal şartlarda verilecek cevap 40- 50 gram arası şeklinde olur. Bu rakam tavuk cinsine ve yaylım özelliklerine göre değişir. Bu sayı 100 adet tavuk ile çarpıldığında 100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusunun yanıtı 400- 500 kilo olur. Bu sayı mevsim farkına ve hayvanların yaşam biçimlerine göre farklılık gösterecektir.

Gezen Tavuk Günde Ne Kadar Yem Yer?

Gezen tavuklar yem tüketimi en az olan gruplar arasında yer alır. Çünkü bu tavuklar kümes dışında açık alanda yayılan ve burada farklı birçok bitki ve canlıyı yiyebilen hayvanlardır. Doğal otlar ve küçük böcekler bu tavukların beslenme öğünü olabilir. Bu durum da bu tavukların yedikleri yem miktarını ciddi oranda düşürür. Yaz mevsiminde gezen tavuklar dışarıdan aldıkları katkı besinler sayesinde günde yaklaşık olarak 15- 20 gram yem tüketir. Bu rakam 100 tavuk ile çarpıldığında gezen 100 tavuk günde kaç kg yem yer sorusunun yanıtı 150- 200 kilo olarak ortaya çıkar. Kış mevsimlerinde 1 adet tavuğun tüketimi ortalama olarak 70-80 grama yükselir. Bu durumda da 100 gezen tavuk 700- 800 kilo arası yem tüketir.

“100 Tavuk Günde Kaç Kg Yem Yer?” üzerine 7 yorum

  • Gercekten kafami karistirdi ben ilk etapta 300 tavukla baslamayi dusundum ama bunun yaptigi 100 tavuk hesabi gozumu korkuttu
   Kesin bilgi vere bilecek olan varsa sevinirim tsk

   Yanıtla
 1. Gercekten kafami karistirdi ben ilk etapta 300 tavukla baslamayi dusundum ama bunun yaptigi 100 tavuk hesabi gozumu korkuttu
  Kesin bilgi vere bilecek olan varsa sevinirim tsk

  Yanıtla
Yorum yapın