500 Tavuk Günde Kaç Yumurta Verir?

500 tavuk günde kaç yumurta verir sorusunun yanıtı girişimcilerin aylık ve yıllık gelirlerinin hesaplanması açısından önemlidir. Çiftliklerde yumurta üreticiliği yapanlar tavuklarından gelecek yumurta sayısını hesaplayarak kâr ve zarar hesabı yapabilir. Yumurta verimi her tavuk ırkında birbirinden farklıdır. Bazı ırklar yumurta verimi konusunda son derece başarılı iken bazı ırk tavuklarda yumurta verimi beklenenden daha düşük seviyede gerçekleşir. Girişimciler ve yumurta üreticileri kendileri için tercih ettikleri ırkların yumurta verimi hakkında bilgi sahibi olarak 500 tavuk günde kaç yumurta verir sorusuna daha gerçek yanıtlar bulabilir.

Tavuklar Günde Kaç Yumurta Verir?

Tavuklar et ve yumurta verimi amacı ile beslenen kümes hayvanlarıdır. Bazı yetiştiriciler bu hayvanlardan et verimi için yararlanmak isterken, bazı yetiştiriciler yumurta verimi için bu hayvanı beslemeyi tercih eder. Yumurta verimi için bu hayvanı tercih edecek olanlar yüksek verim sağlayan tavuklar arasından tercih yaparak bu konuda kâr oranlarını artırabilirler. Tavukların yumurta verimine etki eden faktörler şu şekildedir;

  • Tavuğun cinsi
  • Tavuğun beslenme koşulları
  • Tavuğun yaşadığı yerin yaşam şartlarına uygun olması
  • Folluk bölgesinin yeri

500 tavuk günde kaç yumurta verir sorusu köy tavukları ile diğer tavuk ırkları için farklı yanıtlar içerir. Köy ortamında doğal koşullarda beslenen tavuklar yumurta verimi konusunda daha başarılı olabilmektedir. Yumurta yemi ile beslenen hayvanlarda ise bu oran biraz daha alt seviyelerde gelişir.  Ortalama bir hesap yapıldığında 500 tavuk günde kaç yumurta verir sorusuna 450- 500 arası şeklinde yanıt verilebilir. Bu durum yine bahsedildiği gibi tavuk ırkları arasında farklılık göstermektedir.

 500 Tavuk Aylık Getirisi 2021

Standart yetiştirme koşullarında en verimli tavuk ırkının bile günde verdiği yumurta sayısı 1 adettir. Tavukların uygun yaşam koşullarına sahip olması, gezmek için yeterli alanlarının bulunması, dört mevsim sıcaklıklarının bu canlılar için uygun olması gibi koşullar tavukların yumurta performansını etkiler. Bir tavuğun en iyi koşullarda 1 yumurta verdiği düşünüldüğünde en iyi ırkın yumurtası yılda 365 adedi bulur. Bu sonuç 500 tavuk ile çarpıldığında yıllık yaklaşık olarak 200 bin yumurtadan bahsetmek mümkün olur. Bu şekilde yapılacak bir hesap ile çiftlik sahipleri için çok ciddi kazançlardan bahsedilebilir. 500 tavuk günde kaç yumurta verir ve getirisi ne kadardır gibi sorular girişimcilere cesaret verir. Girişimciler bu konuda yapacakları detaylı araştırma sonrasında hedefledikleri başarılı satış rakamlarına ulaşabilir.

500 tavuk günde kaç yumurta verir konusunda araştırma yapan yetiştiricilere büyük ölçüde ışık tutacak olan, yumurta verimi açısından en iyi tavuk ırkları şunlardır;

  • Atak-S Tavuğu
  • Ligorin Tavuğu
  • Lohman Brown Tavuğu
  • Rhode Island Tavuğu

500 tavuk günde kaç yumurta verir ve tavuklar için en iyi yem hangisidir gibi sorular bu aşamada önem arz eder. Tavukların yedikleri yemler de yumurta sayısını ve kalitesini doğrudan etkiler. Bu konularda yapılacak araştırmalar ile yetiştiriciler uzun ömürlü bir tavuk ve yumurta çiftliği kurabilir.

Yorum yapın