Ak Baba Benekli Kraliyet Beç Tavuğu

Kraliyet Beç Tavuğu  Afrika’dan bir kuştur, Bilimsel olarak 7 alt ırk ve cinse sahip bir aileden oluşan beç tavuklarının en belirgin ve göze çarpan kraliyet beç tavuğunu size anlatacağım. Beyaz puantiyeli benekli siyah bir gövdesi, beyaz çizgili kanatları olan güzel bir renk deseni ile süslenmiştir. Göğüsteki daha büyük beyaz çizgiler, parlak bir kobalt mavisi üzerinde öne çıkıyor, ayrıca başın arkasında kahverengi bir tüy yaka var. Kuyruk biraz uzun ve ince. Fark edilir cinsel dimorfizm göstermezler, yani cinsiyetleri ayırt etmek zordur, erkekleri ve dişileri ayırt etmenin etkili bir yolu vücut duruşunu gözlemlemektir. Erkekler başlarını olabildiğince yükseğe kaldırma eğilimindedir; Öte yandan dişiler daha itaatkar bir duruş benimseme eğilimindedir.

Boyları 61 ila 71 cm arasındadır, ağırlıkları 1 kg ila 1,6 kg arasında değişir 20 ila 30’dan fazla kuştan oluşan gruplar halinde yaşarlar, her zaman birlikte yiyecek ararlar, günde 20 km’den fazla seyahat edebilirler, kuşlardır. Esas olarak tohumlar, sürgünler ve meyvelerle beslenirler ve diyetlerini küçük böceklerle tamamlarlar. Çoğu zaman yerde hareket ederler, koşmak için çok çeviktirler, ancak aynı zamanda iyi uçarlar.

Geceleri uyumak için tünerler. Susuz uzun süre hayatta kalabilirler ve su ihtiyaçlarının çoğunu tükettikleri bitki örtüsünden sağlama eğilimindedirler. Tüysüz boyunlarından dolayı Akbaba Başı olarak da adlandırılırlar. Çok gürültülü kuşlardır, çok uzaklardan duyulabilirler, örneğin: Birbirlerini çağırdıklarında ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ve ayrıca heyecanlandıklarında. Gürültülü bir ses dalgasını duyabilirsiniz.

YouTube video

Haziran’dan Ocak’a kadar yuva yaparlar. Dişi yuvasını yere, uzun otların arasında küçük bir girintiye, kayaların yanına veya bir çalının yanına kurar. 13 ila 15 yumurta bırakır, ancak aynı yuvaya iki kuş girebilir. Yumurtalar krem ​​rengindedir ve 28 güne kadar inkübe edilir. Civcivler erken gelişmiştir, yuvayı hemen terk eder, iki veya üç haftada uçabilir, aile grubuyla 2 veya 3 ay kalabilir.

Çocuğun kafasında bazı çizgiler var. Daha mat grimsi-kahverengi tüylere sahiptir, çizgili ve benekli, kahverengi ve kızıldır. Bu kuşlar esaret altında yaygındır, ve beç tavuğu ile hibridizasyon gerçekleşir. Özellikle yiyecek alanları için rekabet ederken kendi aralarında saldırgan kuşlardır. Türler, Etiyopya, Somali, Uganda, Kenya ve Tanzanya gibi ülkelerde, kuzeydoğu Afrika’da dağıtılmaktadır. Brezilya’da bu türün yetiştiricileri var ama bir tane bulmak zor. Bir çiftin fiyatı 9 bin reale mal oluyor.

Yorum yapın