Alambadi Sığırının Özellikleri

Alambadi sığırı, Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletindeki Dharmapuri bölgesinin Alambadi’sinden gelen yerli, harika bir ırktır. Alambadi sığırı Şimdi Alambadi oldukça nadir bir cins. Bu sığır türü, günümüz Tamil Nadu’nun engebeli bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Modern sığır yetiştiricileri, bu geleneksel Hint ırkının süt üretimini artırmaya çalışıyor. Daha önce, cins genellikle bir kuraklık hayvanı olarak tutuldu. Hindistan’ın dört bir yanındaki çiftçiler, Alambadi sığırlarının korunması için yardım eli uzatmalı.

Olumlu haber şu ki, ‘Tamil Nadu Eyalet Hükümeti bu türün korunması için etkili adımlar attı’. Aşağıdaki özellikleri ve tam cins profilini inceleyin.

Alambadi Sığır Özellikleri

Alambadi sığırları orta irilikte olup gri, koyu gri veya siyah renklidir. Bazı bölgelerde başka renkler de mevcuttur. Bu sığır ırkının alnında, uzuvlarında ve kuyruğunda beyaz işaretler vardır . Başları dar ve boynuzları geriye doğru kıvrıktır.

Alın ve kambur belirgindir ve kalın bir gerdan da mevcuttur. Ortalama olarak, yetişkin bir Alambadi boğası yaklaşık 317-362 kg ve inek yaklaşık 290 kg ağırlığındadır. TNAU’nun fotoğraf formu.

kullanımlar

Alambadi sığırları neredeyse tamamen bir kuraklık türüdür. Hindistan’da, cins esas olarak araba çekmek ve çiftçilik yapmak için tutulur. İyi sağımcılar arasında değildirler ve mandıracılık için nadiren kullanılırlar .

Özel notlar

Alambadi sığırı çok dayanıklı bir hayvandır ve toprağı sürmede çok faydalıdır. Ve tüm iklim koşullarına dayanabilir. Alambadi inekleri iyi miktarda süt verir.

Çiftçiler bu sığır ırkını yetiştirerek ekonomik durumlarını iyileştirebilirler. Aşağıdaki tabloda bu sığır ırkının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Alambadi
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Temelde sürme ve çekme arabası için tutulur. Nadiren süt için tutulur.
Özel notlar çok dayanıklı
Cins Büyüklüğü Orta
Ağırlık 290-362 kilo
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ten rengi Gri, koyu gri veya siyah
Boynuzlu Evet
Süt verimi Yoksul
Nadirlik Nadir
Çeşitler Temelde Gri, Koyu Gri veya Siyah
Menşei ülke Hindistan
Yorum yapın