ALTIN SÜLÜN

Sülünler günümüzde av hayvanı olarak ta bilinmektedir. Fakat şimdi kümes hayvancılığı yapan arkadaşlar için kümeslerinde bir sülünün bulunması ayrıcalıktır. Peki, sülün alırken nasıl karar vere biliriz? Söylemem gereken şu gidersiniz bir çiftliğe yada internet üzerinden gözünüze gönlünüze hangisi daha iyi ve hoş geliyor ise onu almanız sizin için en mantıklı yol olacaktır. Gelelim konumuz olan Altın Sülün’e bu hayvanlar en yaygın sülün türlerindendir. Kümes hayvancılığı yapan çoğu kümeste denk gelmeniz muhtemel bir durumdur.

Altın Sülünün Ana Vatanı Orta Çin’dir. Bilindiği Kadarıyla 1758 Yıllarından gelmedir. Altın Sülünler gösteriş yönünden oldukça popüler bir türdür. Bunun nedeni ise üzerlerinde bulunan renk tonlamalarıdır. Üzerlerinde sarı, kırmızı, lacivert ve yeşil gibi parlak tüy renklerine sahip bu türümüz oldukça ilgi görmektedir. Tam aksine dişilerin renkleri de daha sadedir en göze çarpan sadeliği ise kahverengi tonlamalardır. Tabi şunları da unutmayalım Erkek Altın Sülünler bu renkleri 1-1,5 yaşları arasında almaktadırlar. Yani sonuç olarak genç erkekler dişi renginde ola bilirler. Altın Sülünlerin gagaları ve ayakları sarı renktedir. Genel olarak çoğu yabani kuşumuz gibi Altın Sülünlerde Nisan Ayı içerisinde yumurtlamaya başlarlar. 20-40 Arası yumurta salarlar kuluçka süreleri ise 24 gündür.

Not: Altın Sülünler bir yaşındayken yavru ala bilirsiniz.

Harikalar Diyarı Not (2) : Kümesinizde Sülün bakmaya talipseniz her daim araştırma yapmadan beslemeye başlamayın hayvanlara baka bileceğinizden emin olun bakamayacağınız hayvanları kümeslerinizde yer vermeyiniz. Onlara eziyet etmeyiniz.

“ALTIN SÜLÜN” üzerine bir yorum

Yorum yapın