Ameraucana Tavuğu Hakkında Bilgi Renk Çeşitleri

Ameraucana, meslektaşları arasında eşsiz bir türdür.

1970’li yıllarda ilk kez ortaya çıkan tavuk ırklarına oldukça yeni bir ektir. Bu ülkede ve diğer pek çok üretici ve takipçiden oluşan güçlü bir gruba sahiptir ve yavaşça sadık takipçiler haline gelen daha fazla insan toplamaktadır.

Bu yazıda Ameraucana’nın mizacını, yumurtlama alışkanlığını, renk çeşitlerini ve daha fazlasını keşfedeceğiz.

Ameraucana Görünüm ve Mizaç

Ameraucana Appearance

Ameraucana’nın renklendirmesi oldukça değişkendir, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok renk paleti vardır – siyahtan beyaza, maviden buğdayın her tonuna. Mevcut renk çeşitliliği bunu çok güzel bir kuş yapar.

Bu tavuk dayanıklı ve çift amaçlı bir cinstir.

Sakal ve manşonlar, kuşa, yanakları şişmiş gibi görünen, biraz ‘sincap suratı’ verir!

Gözleri koyu kırmızı renkte iken, biraz sert görünebilirler, ama onlar oldukça uysal bir kuştur.

Bu kuşun mizacı için yapılan yorumları okurken çok çeşitli davranışlar olduğunu fark ettim. Genellikle arkadaş canlısı bir kuştur, ancak toplanıp kucaklanmaktan zevk almaz.

Ameraucana genellikle kendi türüyle bağdaşır ve genellikle hiyerarşi düzeninin ortasında oturur , aynı zamanda insanlarla temastan ve etkileşimlerden hoşlanır, çoğu insan çok akıllı ve yırtıcı anlayışlı bir kuş olduğunu söyler.

Cins standartları

Ameraucana, 1984 yılında A merican A kümes A sendikasına kabul edildi. 1979’da Amerikan Bantam Derneği tarafından kabul edilen bir ufak tefek Ameraucana da var.

Ameraucana’da, yaban mersini gibi kırmızı olan bir bezelye tarağı vardır.  Gözler kırmızımsı koyu renktir.

Ameraucanas hem sakal hem de muhteşem bir şekle sahiptir. Kuyruk, vücuda neredeyse 45 derecede dik olarak hareket etmelidir.

Kuş tüyünün rengine bağlı olarak, bacaklar ve ayaklar maviden siyaha doğru olmalıdır. Her ayağın üzerinde dört ayak parmağı olmalı ve gövdeler tüy bırakmayacak şekilde temiz olmalıdır. Ayağın altındaki deri, kuşun derisi gibi beyazdır.

Ameraucana için tanınmış sekiz renk var:

  • Siyah
  • Mavi
  • Mavi buğday
  • Kahverengi Kırmızı
  • Devetüyü rengi
  • Gümüş
  • Buğday
  • Beyaz

Ameraucana hafif kümes hayvanı olarak kabul edilir ve ağırlıklar erkeklerde 2.94 kg, kadınlarda 2,49 kg olmalıdır.

Yumurtlama ve Tavukçuluk

YouTube video

Ameraucana açık mavi yumurtaları ile sevilir. Haftada 3-4 orta boy yumurta üreten, orta derecede iyi bir tavuktur. Yumurta üretiminde biraz geç bir başlangıç ​​olabilir, bu nedenle yumurtalarınızı 18-20 hafta beklemeyin . Bazı kişiler yumurta başlama sürecinin 5-7 ay olduğunu söylemektedirler.

Geçmişte mavi yumurtalar daha az kolesterol ve daha fazla proteine ​​sahip olarak tanıtıldı. Bu, insanları mavi yumurtalarla ilgilendirmek için bir pazar arayışıydı. Şimdi garip görünebilir, ancak mavi yumurtalar her zaman popüler değildir.

Yumurtalar yeşil, kahverengi, pembe veya beyaz yumurta ile tam olarak aynı değere sahiptir .

Sağlık sorunları

Ameraucana, ebeveyni Araucana’nın aksine önemli bir sağlık sorununa sahip değildir.

Ortalama 7-8 yıl yaşayacaklar.

Ameraucana’nın Tarihçesi ve Tarihçesi

Bu cinsin arkasındaki son tarih, 1920’lere ve Güney Amerika – Şili’ye özgüdür.

Mapuche Kızılderililerinde iki tür tavuk vardı – Collonca ve Quetero. Bu ırklar, Kızılderililer için bile çok eskiydi ve ilk olarak 1500’lerde İspanyol işgalciler tarafından not edildi ve yazıldı .

İki cins, doğal olarak ya da insan müdahalesiyle bir araya getirildi – hiç kimse bilmiyor – ve bu birlikten Araucana geldi. Araucana, Ameraucana tavuğunun ana kuşudur.

Young Araucana Chicken

Bu kuşun genetik yapısı, yumurtadaki civcivleri öldürebilecek öldürücü bir geni taşıyacak şekildeydi. Ölümcül gen… Her iki ebeveyn de bir tafting genine (ET) katkısında bulunursa – piliçler yumurtada ölürler.

Ameraucanas, mavi yumurta genini korumak için yetiştirildi, ancak ebeveynlerinin öldürücü genini elimine etti.

Araucana, 1920’lerde kuşun Profesör Salvador Castillo tarafından Şili’deki Santiago’da düzenlenen bir konferansta sunulduktan sonra sınırlı miktarlarda ABD’ye getirildi.

Araucanas’ı büyütmede ve sonunda Ameraucana’yı yaratmada etkili olan insanlardan biri, Pennsylvania’daki Pratt Deneysel Çiftliği’nden Bay Keller’dı .

Araucanas’ı, diğer kuşlarla çaprazlayıp, farklı kuşların melanj edilmesine yol açtı – bazılarının kulak tutamları, bazılarının sakalları, bazılarının buruşuk, bazıları ise tam kuyruklarının olduğu – hepsi Araucanas olarak adlandırıldı.

İlginçtir ki, Birleşik Krallık, Avustralya ve diğer birçok ülkede, hem Araucanas hem de Ameraucanas, ister istemez isterse kuyruksuz olsun, aynı cins olarak kabul edilir.

Ameraucana sizin için uygun mu?

Bu kuşlar, hassas ve insan dostu olarak kabul edilir. Bazı insanlar çok soğuk iklimlere tolerans göstermediklerini söylese de. Kuru ve cereyansız konaklamalara sahip oldukları sürece kışları oldukça iyi tolere ediyor gibi görünüyorlar .

Birçok insan için büyük bir artı, orta ila iyi miktarda açık mavi yumurta bırakmalarıdır. Ama o kadar fazla yumurta beklemeyin derim. Sonuç olarak yumurta verimleri de gayet iyidir.

Horozlar ise çoğu horozda olduğu gibi, zaman zaman biraz huysuz olabilirler, ancak o kadar uygunsuz değildirler.

Dikkat

Çoğu hayvan satış mağzası ve diğer tavuk yetiştiricileri, Americana veya Americauna olarak kuşları sunar. Bunlar Ameraucanas değildir. Sadece öle sanılır.

Ameraucanas hala nispeten nadir kuşlardır, bu yüzden bir kuş için 5-10,00 $çok az meblalar ödüyorsanız, muhtemelen saf bir cins değildir. Gerçek, saf Ameraucanas bir tavuk için yaklaşık yumurta adeti 20-40 arasıdır.

Piyasada olan cinslerde onların akrabalarıdır lakin saf kan olmadıklarından ucuz ve çok bulunmaktadır…

“Ameraucana Tavuğu Hakkında Bilgi Renk Çeşitleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın