Amerika’da 3-4 Dolar olan Civciv Türkiye’de Ne Kadar?

Merhabalar bu gün sizlerle Amerika’da olan civcivlerin fiyatlarına bakarak Türkiye’ile karşılaştırma yapacağız. Uzun zamandır bu konu hakkında merakım vardı, merakımı gidererek şimdi ise size öğrendiğim araştırdığım bilgilerimi aktaracağım yurt dışında olan civcivlerin fiyatları ve satışları nasıl oluyor? Bir kaç tavuk cinsine bakarak karşılaştırmaya başlayalım isterseniz.

Öncelikle satışlar hakkında bir kaç açıklama yapmalıyız. Yurt dışında bir araştırmaya girdiğinizde göreceksiniz ki büyük yetişkin hayvanlar pek satılmamaktadır. Genel olarak civcivleri satışta görmekteyiz. Bakındığım yerlerde ve incelemelerimde gördüğüm kadarıyla canlı civciv fiyatları uygun gibi ama canlı hayvandan daha pahalı olan şey teslimat fiyatları örneğin yetişkin bir brahma tavuğu 30 Dolar ama teslimatta işin içine girince 80 Dolarda teslimata ayırıyorlar. Böylece 30 Dolara alacağınız bir tek hayvan 110 Dolar gibi bir fiyata size geliyor. Yurt dışı hizmete daha çok önem veriyor ki bu denli pahalı teslimatlar var… Sonuç olarak civciv fiyatlarına bakarsak 2-4,5 Dolar arası değişmektedir.

Tabi civciv alımımızda bizlere şöylede bir kural çıkmakta çoğu site limit koymuş durumda  örneğin en az 25 civciv ala bilirsin gibi lakin güzel yanı civciv sayısı arttıkça ciddi derecede fiyat düşüşleri de yapmaktalar. Güzel bir satış stratejileri var. Neyse ki şimdi bir kaç cinse bakalım daha çok popüler cinslerin civciv fiyatlarına bakalım Ülkemizde ki fiyatlarla karşılaştıralım.

Sizler için 10 adet gelişi güzel ırklardan seçmeye çalıştım…

YURT DIŞI

 1. Ameraucana – Mavi Yumurtacımız. Yurtdışı Civciv Tane Fiyatı – Erkek: 4,61$ Dişi: 4,04$  
 2. Brahma – Yurt Dışı Tane Fiyatı- Erkek: 4,86$ Dişi: 4,34$
 3. Cochin – Yurt Dışı Tane Fiyatı – Erkek: 4,86$ Dişi: 4,10$
 4. İspenç – Yurt Dışı Tane Fiyatı – 3,77$ – 4,05$
 5. Hamburg – Yurt Dışı Tane Fiyatı – Erkek: 5,19$ Dişi: 4,72
 6. Lakenvelder- Yurt Dışı Tane Fiyatı – Erkek: 4,61$ Dişi: 4,04$
 7. Fizan – Yurt Dışı Tane Fiyatı – 3,43$ – 4,05$
 8. Habeş – Yurt Dışı Tane Fiyatı – 4,05$ 

TÜRKİYE

 1. Ameraucana – Mavi Yumurtacımız – Türkiye Fiyatı: 15 TL
 2. Brahma – Türkiye Fiyatı: 25 TL
 3. Cochin – Türkiye Fiyatı: 20-30 TL
 4. İspenç – Türkiye Fiyatı: 15-20 TL
 5. Hamburg – Türkiye Fiyatı: 25 – 30 TL
 6. Lakenvelder- Türkiye Fiyatı: 20-30 TL 
 7. Fizan – Türkiye Fiyatı: 10-20 TL
 8. Habeş – Türkiye Fiyatı: 15 – 20 TL

YouTube video

Evet arkadaşlar yurt dışı ve yurt içi fiyatlarımıza göz gezdirdik. Bu konu merak ettiğim bir konuydu yurt dışı civciv konusunda daha iyi daha uygun ama tavuk malzemelerinde çok yüksek fiyatlara sahipler. Tavuk malzemelerinde ise ülkemiz daha iyi ve avantajlı, bu gün değinmek istediğim ve dikkat çekmek istediğim asıl şey Ülkemizdeki asgari gelire göre fiyatların ne kadar yüksek olduğudur. Yurt dışında olan tavuk yetiştiricileri bize göre daha avantajlı, burada bütcemize göre 10,15 civciv ala bilirken onlar 100’lerce civcive sahip olabiliyorlar. Şuan aranızda ne lakası var doları TL çevir gibisinden eleştiriler ala biliriz. Ama durun unutmayın ki yurt dışındaki insanlar Dolar üzerinden maaş almaktadırlar. Aylık 1,500-2,500 Dolar arası Asgari maaş almaktadırlar. Ne yazık ki  Ülkemizdeki gelir düzeyinin orantısız ve yanlış olması yüzünden işimiz bir hayli zor. Nedeni ise bu çeşitlerin her birini dışarıdan Ülkemize gelmesidir. Bu gün sizlerle yurt dışındaki tavukçuluğun ne kadar ilerlediği göstermek için bir çalışmamı paylaşmak istedim. Kümes hayvancılığı Ülkemizde de hızla gelişmekte lakin bu durumu daha hızlı ilerletmek ayrıca kendimize özgü cinsler meydana getirmek. Aynı zamanda kendi ırkımız olan Sultan tavukları ve civcivlerine de kümeslerimizde  yer açmamızın Ülkemize ve kümes hayvancılığına katkıda bulunacağını unutmayalım.  Kendinize iyi bakın görüşürüz…

Yorum yapın