Amerikan Tavşanı Özellikleri

Amerikan tavşanı, hem et hem de kürk üretimi için geliştirilmiş çift amaçlı bir ırktır. Amerikan tavşanı Bazı insanlar, Amerikan tavşanının Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ilk yerli tavşan türü olduğunu öne sürüyor.

Bu türün vücut şekli, mavi Viyana, Beveren, İmparatorluk ve Flaman Devlerinden türemiş olabileceğini düşündürmektedir . Cins başlangıçta Alman Mavi Viyana olarak biliniyordu , ancak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan Mavi Tavşanı olarak yeniden adlandırıldı.

Son yıllarda, tavşan yetiştiricileri (özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde tavşan yetiştiriciliğinin geçmişine aşina olmayan kurtarma kuruluşları) melez veya “köpek” tavşanlardan “Amerikan” olarak bahsetmektedir. Amerikan tavşanı bir zamanlar çok popüler bir gösteri hayvanıydı.

Cins aslında 1910’larda geliştirildi ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en nadir ırklardan biri. American Livestock Breeds Conservancy, cinsi Kritik Tehlike Altında olarak listeledi.

Cins, 1917 yılında Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanındı. Beyaz çeşit ise daha sonra 1925’te tanındı.

Amerikan Tavşanının Fiziksel Özellikleri

Amerikan tavşanı büyük bir cins olarak sınıflandırılır. Mandolin veya yarım kemer şeklinde bir gövdeye ve kürk olarak kullanmak için ideal bir kürke sahiptir. Cinsin başı iyi şekillendirilmiş ve oldukça dar, uzunluk orantılı, bir noktaya doğru sivrilen kulaklar.

Bu tavşanlar, uzun bir bele ve kaliteli Yeni Zelanda tavşanı veya Kaliforniya tavşan ırkına özgü yaygın yuvarlak veya ticari bir şekle sahiptir. Gösterildiğinde, bu şekil, vücudun uzunluğunu ve kalçaların üzerindeki en yüksek kemerin değiştirilmiş noktasını en iyi şekilde göstermek için ticari tavşanlardan biraz farklı bir poz duruşu gerektirir.

Bu tavşan ırkının kürkü tüy dökmez ve iyi bir derin renge sahiptir. Renkli tüylerden arınmış, yoğun, yumuşak, ince ve ipeksi bir dokuya sahip.

Şu anda Amerikan tavşan ırkının iki renk çeşidi mevcuttur, Beyaz ve Mavi. Beyaz çeşidin kırmızı gözleri olan beyaz bir ceketi vardır. Ve Blue çeşidi, tüm vücudu eşit şekilde kaplayan, mümkün olduğunca derin, zengin, berrak, koyu tekdüze bir arduvaz mavisine sahiptir.

Bu tavşanların Mavi çeşidi, herhangi bir evcil tavşan ırkının en koyu mavisine sahip olmakla ünlüdür. Diğer tavşan ırklarının çoğunda olduğu gibi, Amerikalı da geyiklerden daha ağırdır. Bu tavşan ırkının ortalama vücut ağırlığı 4 ile 5,5 kg arasındadır. Wikipedia’dan fotoğraf.

kullanımlar

Cins bir zamanlar gösteri hayvanı olarak çok popülerdi. Ama başlangıçta bir et ve kürk cinsi olarak geliştirildi. Amerikan tavşanı da evcil hayvan olarak yetiştirmek için çok uygundur.

Özel notlar

Amerikan tavşanı çok tanıdıktı ve iyi ‘tatlı’ bir mizacı ve ayrıca iyi annelik yetenekleriyle dikkat çekiyordu. Dayanıklı bir cinstir ve doğası gereği tipik olarak uysaldır.

Büyük litreler üretirler ve genellikle çok iyi annelerdir. Fritözler daha hızlı büyür ve çok çabuk pazarlanabilir ağırlığa ulaşır. Çok cana yakınlar ve onlara bakmak çok kolay. Acemi bile onlara iyi bakabilir.

Bu tavşanların ortalama ömrü 5 ile 8 yıl arasındadır. Ancak esaret altında ve uygun şekilde bakılırsa daha uzun yaşayabilirler. Aşağıdaki tabloda bu tavşan cinsinin tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Amerikan
Diğer İsim Alman Mavi Viyana
Irk Amaç Et ve kürk. Evcil hayvan ve gösteri hayvanı olarak da iyidir.
Cins Büyüklüğü Büyük
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 4 ile 5,5 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Evet
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Renk Çeşitleri Mavi beyaz
Nadirlik Nadir
Menşei ülke Amerika Birleşik Devletleri
Yorum yapın