Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı

Civciv çıkarmak için ana kucağı civciv ısıtıcısı kullanabilirsiniz. Bir tavuk yumurtasından bir civciv oluşumuna kadar geçen süre yaklaşık 21 gün kadardır. Bu bir genelleme olup 1 gün ya da 2 gün fark oluşabilir. Yani bu süre 1 gün ya da 2 gün kısalacağı gibi 1 gün ya da 2 gün daha uzun da olabilmektedir.

Bu 21 günlük sürecin 18 yaklaşık olarak günlük sürecini gelişim zamanı olarak tabir edilen dönem oluşturmaktadır. Yani ilk 18 günde civciv yumurtadan çıktıktan sonraki süreçte yaşamını dış dünyada sürdürecek şekle gelebilmek için gelişim yaşar. 21 günlük sürecin geri kalan 3 gününü ise çıkım aşaması oluşturur. Yani bu 3 günlük süreçte yumurta kabukları kırılır ve civcivler yumurtadan yavaş yavaş çıkmaya başlar.

Civcivlerin Gelişim Zamanı İçin Uygun Isı

Bu 21 günlük süreç her zaman yolunda gitmeyebilir. Eğer yumurtalardan daha fazla civciv çıksın istiyorsanız, tüm gelişim aşamalarında, 21 günün her anında uygun çevre koşullarını sağlamak lazım. Bu çevre koşullarını sağlamak için ana kucağı civciv ısıtıcısı kullanabilirsiniz.
<div style="overflow: auto;height: 0pt;width

21 günlük sürecin ilk 18 günü yani gelişim aşamasında uygun nem miktarı %60 civarında olmalıdır. Daha sonraki 3 günlük süreçte yani çıkım aşamasında ise %70’lik nem oranı uygun olacaktır.

Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı
Ana Kucağı Civciv Isıtıcısı

Ana Kucağı Civciv Isıtıcısının Uygun Isı Değerleri

İlk 18 günlük gelişim zamanında 37,5 derece gelişim için en ideal ısıdır. Gelişim aşamasını izleyen bir sonraki aşama olan çıkım aşamasında yani 21 günlük sürecin son 3 günü uygun ısı 36,5 civarında olmalıdır. Eğer bu ısı değerleri uygun ve iyi bir ana kucağı civciv ısıtıcı ile sağlanırsa şansınız artacaktır.

İdeal Ana Kucağı Civciv Isıtıcı

Civciv çıkımı olduktan sonra civcivlerin bulunduğu kümesi seramik ısıtıcılarla ısıtabilirsiniz. Yaklaşık 75 watt enerjiye sahip bir ısıtıcı, ortamın ısısını ayarlamak için yeterli olacaktır. Zaten 75 watt bir civciv ısıtıcısı yaklaşık 1 metre karelik bir alanı ısıtmak için yeterli olmaktadır.

Seramik olan ısıtıcılar diğer ısıtıcılara kıyasla ısıyı daha uzun süre tutar. Elektrik akımı kesilse bile 2 saat ile 3 saat arasında uygun ısıyı sürdürmeye devam eder.

İdeal Ana Kucağı Isıtıcısının Özellikleri

İşte ideal bir ana kucağı civciv ısıtıcısının sahip olması gereken özellikler:

  • Kümes alanına göre uygun watt olmalı
  • Seramik malzemeden yapılmalı
  • Dayanıklı olmalı
  • Güvenli olmalı
  • Nem oranını iyi ayarlayabilmeli

 

Yorum yapın