Ancona Ördeği Özellikleri

Ancona ördeği, nadir bulunan çift amaçlı bir cinstir. 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de geliştirilen orta ağırlıkta bir ördek ırkı olarak sınıflandırılır. Ancona ördeği

Ancona ördeklerinin Hint Runner Ördeği ve Belçika Huttegem Ördeği ırklarından geldiği kabul edilmektedir. Ancona ördeğinin en yakın akrabası olan Saksağan ördeği ile benzerlikleri vardır.

Ve Ancona ördeği, Saksağan ördeği ile aynı temel hayvandır. Cins, birkaç on yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirildi ve 1983’te Oregon’da sergilendi. İlk olarak 1984’te halka açıldılar ve o zamandan beri sayıları artıyor. Ama bugün hala nadir.

Şimdi bu ördek ırkı, American Livestock Breeds Conservancy’s Conservation Priority List’in Critical kategorisinde listelenmiştir. Aşağıda bu ördek ırkı hakkında özellikleri, tam cins profilini ve özel notları gözden geçirin.

Ancona Ördeği Özellikleri

Ancona ördeği, Saksağan ördeği ile pek çok benzerliğe sahiptir, ancak biraz daha tıknazdır. Orta boy bir yumurtacı ördek cinsidir . Ancona ördeği orta büyüklükte oval bir kafaya sahiptir. Üst çizgi boyunca hafif içbükey ve orta uzunlukta bir faturaları var. Boyunları hafifçe öne doğru kıvrılan ortalama bir yapıdadır.

Vücut taşımaları yataydan 20-30 derece yukarıdadır. Cins, kırık, benekli tüyleri nedeniyle ördekler arasında benzersizdir. Holstein sığırlarında olduğu gibi, set tasarımı yoktur. Başta, sırtta, yanlarda ve vücudun altında bariz kırık alanlar olduğu sürece beyaz ve rengin herhangi bir kombinasyonu kabul edilebilir.

Ancak orijinal Ancona ördeği yalnızca siyah beyaz çeşitlilikte meydana geldi. Normalde, Ancona ördeğinin gagaları koyu yeşil veya siyah benekli sarıdır. Boyunları düz beyazdır ve bacaklar ve ayaklar kahverengi veya siyah benekli turuncu renktedir. Ördeklerin yaşı ilerledikçe ayaklarındaki lekeler artar.

Ancona ördeğinin gözlerinin altında tüyleri vardır. Ördek yavruları benekli veya benekli sarıdır. Yetişkin ördekler işaretlerle beyazdır. İşaretler ördekten ördeğe değişir. Ve aynı desene sahip iki ördek yok.

Bu ördek ırkı çeşitli renklerde görünür. Renk çeşitleri arasında; Mavi ve Beyaz, Siyah ve Beyaz, Lavanta ve Beyaz, Çikolata ve Beyaz, Gümüş ve Beyaz ve Üç Renkli. Siyah ve Beyaz çeşidi en yaygın olanıdır.

Ancona drakes, ördeklerden daha fazla ağırlık taşır. Ortalama olarak, yetişkin bir Ancona drake ağırlığı yaklaşık 2,8-3,1 kg ve ördekler yaklaşık 2,2-2,6 kg’dır. Fotoğraf formu Vikipedi.

kullanımlar

Ancona ördekleri çoğunlukla yumurta üretimi için yetiştirilir. Ancak çift amaçlı faydalı ördek cinsi oldukları için et üretimine de uygundurlar. Tüm evcil ördek ırklarının iyi yumurtacıları arasındadırlar .

Özel notlar

Anconas harika çift amaçlı ördeklerdir. Çok dayanıklı ve uyarlanabilirler. Uçarı ve oldukça sakin kuşlar değildirler ve ayrıca gölet ve arka bahçe için iyidirler. Sakindirler ve çok küçük yaşlardan itibaren ele alınırsa arkadaş canlısı ve sevecen olurlar. Bu yüzden evcil hayvan olarak da iyidirler ve eve yakın olmayı severler.

Bu mükemmel bir yumurtacı ördek ırkıdır. Bir ördek tipik olarak yılda 210-280 yumurta bırakır. Yumurta renkleri mavi, krem ​​veya beyazdır. Ördekler 5 aylıktan itibaren yumurtlamaya başlar (bazen daha uzun sürebilir).

Genellikle bir Ancona ördeği ilk 3 yılda en yüksek üretkenlikle 5-8 yıl yumurtlar. Kuşlar yaşlandıkça yumurtalar büyür. Ancona ördekleri oldukça hızlı büyür ve yüksek kaliteli et üretir.

Ancona ördeğinin eti, çoğu Pekin ördeğinden daha lezzetli ve daha az yağlıdır. Harika toplayıcılardır ve serbestçe beslenmelerine izin verilirse diyetlerini yeşillikler, sümüklü böcekler, böcekler ve diğer eklembacaklılarla düzenleyebilirler.

Ancona ördekleri uzun ömürlü kuşlardır. Bir Ancona ördeğinin ömrü 10 yıla kadardır. Aşağıdaki tabloda Ancona ördeğinin tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Ancona
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Çift Amaçlı (yumurta ve et)
Özel notlar Sakin, Arkadaş canlısı, Harika Toplayıcılar, Çok Dayanıklı
Irk Sınıfı Orta ağırlıkta
kara kara düşünme Nadiren
Drake Yaklaşık 2,8-3,1 kg
Ördek Yaklaşık 2,2-2,6 kg
İklim Toleransı Tüm İklimler
yumurta rengi Yumurta rengi mavi, krem ​​veya beyazdır.
Yumurta Büyüklüğü Büyük
Yumurta Ağırlığı 70 grama kadar
Yumurta Verimliliği Yüksek
Uçma Yeteneği Yoksul
Nadirlik Nadir
Çeşitler Ancona ördeği çeşitli renklerde görünür. Renk çeşitleri arasında; Mavi ve Beyaz, Siyah ve Beyaz, Lavanta ve Beyaz, Çikolata ve Beyaz, Gümüş ve Beyaz ve Üç Renkli.
Menşei ülke İngiltere
Yorum yapın