Angora Tavşanı Özellikleri

Angora tavşanı, Türkiye’nin Ankara (bugün Ankara olarak anılmaktadır) kökenli en eski evcil tavşan ırklarından biridir. Angora tavşanı Angora bir türdür, bir cins değildir ve esas olarak uzun ve yumuşak yünü için yetiştirilmiştir.

Angora tavşanı, 18. yüzyılın ortalarında Fransız kraliyet ailesi arasında evcil hayvan olarak çok popülerdi. Ve daha sonra yüzyılın sonunda Avrupa’nın diğer bölgelerine yayıldı. 20. yüzyılın başlarında, Ankara tavşanı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı ve cins, büyük ölçüde uzun Ankara yünü için yetiştirildi. Yünleri taranarak, yolularak veya kırkılarak kolayca çıkarılabilir.

Ankara tavşanı çeşidinin birçok bireysel ırkı vardır. Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, Korece, İsviçre, Dev, Fince, Saten ve St. Lucian gibi. Ancak tüm ırklar Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınmamaktadır. Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından yalnızca dört çeşit tanınmaktadır; Fransızca, İngilizce, Saten ve Dev.

Alman Ankara tavşanı da yaygın bir cinstir. Ancak Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınmıyor. Bunun yerine kendi derneği olan IAGARB (Uluslararası Alman Angora Tavşanı Yetiştiricileri Birliği) vardır. Burada ARBA tarafından tanınan yaklaşık dört Ankara tavşanı ırkını kısaca açıklıyoruz .

Ankara Tavşanı Özellikleri

Ankara tavşanının büyüklüğü türüne göre değişir. Ortalama olarak, tipik cins oldukça küçüktür ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Esas olarak ipeksi ve yumuşak olan kaliteli yünleri için yetiştirilirler. Yünleri kaşmirden daha ince ve yumuşaktır.

Türüne bağlı olarak, ortalama vücut ağırlıkları 2,0 ila 5,5 kg veya daha fazladır. Ankara tavşanının cinsine göre fiziksel özellikleri değişiklik gösterir. Bu yüzden burada ARBA tarafından tanınan yaklaşık dört cinsi tanımlıyoruz.

İngiliz Angora tavşanları doğası gereği naziktir. Ancak düzenli bakım gerektirirler. Yünleri çok yoğundur ve haftada iki kez tımarlanmaları gerekir. Bu nedenle, hayvanlarını düzenli olarak temizlemeyen kişiler için önerilen bir cins değildir.

İngiliz Angora tavşanı, ARBA tarafından tanınan dört ırkın en küçük cinsidir. Ve gözlerini kapatan tüyleri olan tek tavşan cinsidir.

ARBA tarafından kabul edilen İngiliz Ankara tavşanı çeşitleri; agouti, kırık, öz, gölgeli, yakut-göz beyazı ve sivri beyaz. Ortalama canlı ağırlıkları 2.0-3.5 kg civarındadır. 

Angora Tavşanı Özellikleri
Angora Tavşanı Özellikleri

Fransızca

Fransız Angora tavşanları, ticari bir vücut tipi ile daha büyüktür. Büyük bir alt ceketi var. İngiliz, Alman ve Dev angoralardan farklıdır ve tüysüz bir yüze ve ön ayaklara sahiptir, arka ayaklarda sadece küçük püsküller vardır.

Lifleri pürüzsüz ipeksi bir dokuya sahiptir ve bu da bükülmesini zorlaştırır. Fransız Ankara tavşanı lifinin arzu edilen özellikleri arasında dokusu, sıcaklığı, hafifliği ve saf beyaz rengi sayılabilir.

ARBA’nın kabul ettiği Fransız Ankara tavşanı çeşitleri agouti, kendinden, tikli, geniş bantlı, sivri beyaz, gölgeli ve ayrıca kahverengi tonlarında ve kırık olabilir. Bu cinsin ortalama vücut ağırlığı 3,5 ile 4,5 kg arasındadır.

Angora Tavşanı Özellikleri
Angora Tavşanı Özellikleri

Dev

Dev Angora tavşanları, ARBA tarafından tanınan bu çeşitlilik içinde en büyüğüdür. Saten, İngiliz veya Fransız Angora’dan daha fazla yün üretirler. Çoğunlukla yakut-göz beyazı renginde görünürler.

Çok yoğun bir yün tabakası ile ticari tip bir gövdeye sahiptirler. Başları, alın boyunca geniş ve namluda biraz daha dar olan oval bir görünüme sahiptir.

Kulakları hafif saçaklı ve iyi püsküllü olup, alın püskülleri ve yanak döşemeleri vardır. Yakut gözlü beyaz, ARBA tarafından tanınan tek Dev Ankara tavşanı çeşididir. Ortalama vücut ağırlıkları 5,5 kg kadardır. Wikipedia’dan fotoğraf.

Saten

Saten Angora tavşanları, bir Saten ve bir Fransız Ankara tavşanı arasındaki melezlemenin sonucudur. Diğer Ankara tavşanı ırkları kadar yün üretmezler. Yünleri ipeksi bir dokuya, yüksek parlaklığa ve iyi koruyucu tüylere sahip olmalıdır.

Agouti, gölgeli, self, hasta, sivri beyaz ve geniş bant ARBA tarafından kabul edilen çeşitlerdir. Saten Ankara tavşanının ortalama vücut ağırlığı 3,0 ile 4,5 kg arasındadır.

kullanımlar

Bu tavşanlar esas olarak kaliteli yün üretimi için tutulur. Evcil hayvan olarak yetiştirmek için de iyidirler.

Özel notlar

Bu tavşanların çoğu doğası gereği sakin ve uysaldır. Çok sevimli ve zeki yaratıklardır. İnsanlarla çok arkadaş canlısıdırlar ve yeterli alan verilirse oynamayı severler.

İnsanlarla oynamaktan bile zevk alıyorlar. Dikkatlice ele alınmaları gerekir. Tüylerinin tavşana keçeleşmesini ve keçeleşmesini önlemek için tımar etmek onlar için bir zorunluluktur.

Ankara tavşanının ortalama ömrü kapalı ortamda ve iyi bakıldığı takdirde 7-12 yıldır. Bununla birlikte, aşağıdaki çizelgede bu tavşanın tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Angora
Diğer İsim Hiçbiri
Tip Çince, İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, Dev, Korece, Saten, St. Lucian, İsviçre
Irk Amaç Ağırlıklı olarak yün üretimi için yetiştirildi, evcil hayvan olarak iyi.
Cins Büyüklüğü Orta ila Büyük
ingilizce 2,0-3,5 kilo
Fransızca 3,5-4,5 kilo
Dev 5,5 kg veya daha büyük
Saten 3,0-4,5 kilo
Ticari Üretime Uygun Evet
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Birçok
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Türkiye
Yorum yapın