Arı Irkları

Arıcılık faaliyetleri ile uğraşan kişilerin arı ırkları konusunda bilgi sahibi olması, hayvana nasıl müdahale edileceğine yönelik bilgi verir. Harikalar Diyarı web sitesi hayvanlar hakkında bilgi veren ve bu bilginin işlenmesine yardımcı olan bir platformdur. Arıların ırk çeşitlerine yönelik bilgi edinebilmek açısından web sitesini ziyaret edebilir, bu alanda yapacağınız çalışmalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Dünya genelinde toplamda 24 adet farklı arı ırkı bulunmakla beraber bunlardan sadece 5 tanesinin ekonomik anlamda bir değeri vardır. Bu nedenle bu 5 arı ırkının yetiştiriciliğini yapmak ekonomik alanda getiri sağlar.

Kafkas Arı Irkı ve Özellikleri

Kafkas arısı dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de damızlık sahasına sahiptir. Arı ırkları içerisinde en çok bilinen türdür ve Türkiye’de yayılımı Doğu Karadeniz ve Anadolu bölgesidir. Dünyadaki yayılım bölgesi ise Orta Kafkasya’dır. Bu arı ırkını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği dil uzunluğunun fazla olmasıdır. Yüksek dağlarda yer alan çiçeklerden nektar toplayabilmesi ile bilinir.

İtalyan Arı Irkı ve Özellikleri

İtalya ülkesinde yer alan Sicilya adalarında üretimi yapılarak tüm dünyaya yayılmış olan bir arı türüdür. Bu arı türünün ıslah çalışmaları da yine İtalya’nın Bologna şehrinde yapılmıştır. Yaz mevsiminin kurak geçtiği yerlerde yüksek verim alınabilen bu arı ırkı, ılıman ve sıcak iklim sever. İlkbahar mevsiminin başlangıcı ile beraber başlayan ve sonbahara kadar süren yumurtlama döneminden ötürü yüksek miktarda çoğalma oranına sahiptir. Ekonomik açıdan değerli olan bu arı ırkı, hızlı bir şekilde petek yapabildiği için bal üretimi de aynı oranda hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Arı Irkları
Arı Irkları

Karniyol Arı Irkı ve Özellikleri

Avusturya’nın Alpler’inin güney kesimi ile birlikte Balkanların kuzey kesiminde yer alan Slovenya ülkesinde bulunan karniyol arı ırkı, arı türleri arasında en uysal ırk olmaları ile bilinir. Oğul eğilimi yüksek olan bu arı ırkının kışlama yetenekleri de oldukça iyidir. Bulunduğu ortama anında uyum sağlamaları nedeni ile etrafta yer alan ve nektar veren çiçeklerin keşiflerini yaparlar. Ekonomik açıdan yüksek verimlilik sağlayan karniyol arı ırkının topladıkları nektar miktarı da oldukça yüksektir.

Esmer Arı Irkı ve Özellikleri

Avrupa kıtasında yer alan Alpler bölgesinin batı kısmı ile kuzey kısmı arasında bulunan Rusya ülkesinin orta alanında yetiştirilmiş bir arı türüdür. Kimi ülkelerde saf damızlık olarak yetiştirilen bu arı türü çoğu ülkelerde melez üretimle oluşturulmuştur. Kışlama yetenekleri başarılı seviyede olan arı türlerinden biridir.

Anadolu Arı Irkı ve Özellikleri

Türkiye’de en çok var olan arı türlerinden biridir. Ticari amaçla Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelere götürülerek ıslah çalışmaları yapılmıştır. Uysal ve çalışkan olmalarından ötürü arı yetiştiriciliği ile uğrayan kişiler tarafından tercih edilen bir ırktır. Bulundukları ortama çok çabuk uyum sağlamaları ve dayanıklı bir yapıya sahip olmaları da tercih edilme nedeni olarak gösterilebilir. Bal tüketimi az olan bu arı türü çok kısıtlı bir alanda bile nektar toplayabilme özelliğine sahiptir. Bazı arıların yönlerini karıştırarak farklı kovanlara dahil oldukları görülebilir. Oğul eğilimi olan arı türlerinden biridir ancak yağmacılık görülmemektedir.

Kıbrıs Arı Irkı ve Özellikleri

İtalyan ırkına benzerliği ile dikkat çeken Kıbrıs arı türü, daha küçük ve koyu sarı olmasından ötürü İtalyan arısından ayrılmaktadır. Bu arı türünün en bilinen özelliği aşırı hırçın olmasıdır. Özellikle insanların olduğu bölgede kişileri sokma eğilimi oldukça yüksektir. İtalyan ve Kıbrıs arı türlerine benzeyen başka bir ırk ise Suriye arısıdır. Fazla miktarda yavru vermeleri ve çok çalışkan bir tür olmaları ile bilinir.

Yorum yapın