Ko Shamo Dövüş Horozu

Asil Shamo Dövüş Horozu Özellikleri ve Cins Bilgisi

Shamo veya Ko-Shamo bir tür Japon tavuk türüdür. Bu türün asıl soyu, Tayland’da bulunmaktadır. Kariyerine başladığı yerJaponya

Shamo Tavuğu özellikleri ve cins bilgileri

Shamo tavuğu, Japonya menşeli sert tüylü bir Asiatik Oyun kuşudur. Her ne kadar cins Japonya’da gelişse de, ataları 17. ve 19. yüzyıllar arasında Tayland’dan geldi. Shamo tavuğu bir dövüş kuşu olarak kullanılmak üzere geliştirildi. Ve bu nedenle bu türler başta olmak üzere birçok ülkeye ithal edildi. Pek çok farklı Japon Kökenli tavuk ve horoz var, ama şu anda Shamoslar en çok bilinenlerdir. Yetiştiriciler, Shamo ırkı oluştururken bu orijinal ırkların dayanıklılığına önemgösterdiler. Shamos yüzlerce yıldır özenle yetiştirildi ve şimdilerde orijinal hallerinden çok farklıdırlar.

Tayland ve Tayvan’a ve oradan da Japonya’ya götürüldü. Shamo’nun gerçek köken yeri Pakistan’dır. Ve ikincil kökeni Hindistan’dır. Japonya’nın farklı bölgelerinde, Shamo tavuğu farklı renk ve boyutlarda bulunabilir.  Shamo tavuğunun yok olmasından kaçınma umuduyla, Japon hükümeti 1941’de kuşları koruma altına aldı. İlk olarak 1874’te Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi. Fakat Amerika’daki Shamo tavuklarının çoğunluğu Güney eyaletlerinde bulunuyor. Shamo 1981 yılında Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmeliyet Standardı’na kabul edildi. Günümüzde bazı ülkelerde süs kuşu olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca bazı ülkelerde oyun kuşları olarak büyütülmektedir. Şimdi Shamo tavuğu Amerikan Hayvancılık Irkları Koruma Öncelik Listesinin Gözcü kategorisinde listelenmiştir.

 

Shamo Tavuğunun Fiziksel Özellikleri

Popüler bir süs tavuğu olmasına rağmen, Shamo tavuğu da Malay tavuğundan sonra ikinci en yüksek cins olarak bilinir.. Görünüşte, Shamo dik, büyük-(Küçük) ve uzun-(kısa) boylu tavuktur. Geniş ve kaslı vücuda sahiptirler. Sık sık vücutlarını tam olarak örtmeyen sert ve yakından tutulan tüylere sahiptirler. Ağır kemikli geniş omuzları vardır. Asil tavuklarından daha az dayanıklıdırlar ve Malay tavuğunun abartılı eğrilerinden yoksundurlar. Shamo tavuğunun kuyrukları küçüktür ve genellikle arkaya doğru eğimli olan zemini takip eder. Daha küçük boyutlu parlak kırmızı renkli bezelye tarağı vardır. Kulak memeleri küçük ve parlak kırmızı renklidir. Onların suratları da çok küçük veya tamamen eksik olan parlak kırmızı renktedir. Sarı renkli gagaları ve bacakları vardır. Ve gözleri inci rengindedir. Kuş tüyü rengi, renk çeşitliliğine bağlı olarak değişir.

Davranış / Mizaç

Shamo tavuğu Asil tavuğuna benzer. Genellikle bakımı kolaydır ve tavuklar oldukça sakindir. Ancak horozlar birbirine karşı bölgesel ve saldırgan olabilirler. Tavuklar bile diğer tavuklara karşı agresif olabilir. Civcivler arasında kavgalar da sorun oluşturabilir. Horozlar, ölümüne savaşmamaları için diğer horozlardan ayrı tutulmalıdır. Genç yaşlardan itibaren uygun bakım ile kolayca evcilleştirilebilirler. Tavuklar diğer Asyatik oyun ırklarının çoğundan daha iyi cinslerdir. Orta boy açık kahverengi yumurta bırakırlar. Tavuklar mükemmel annelerdir. Tavuk cuzi miktarda et üretir. Ancak etleri sert olarak tanımlanmıştır ve herkes tarafından sevilmez. Onlar iyi avcıdırlar ayrıca serbest menzil için oldukça iyidirler, ama hapsedilmekten hoşlanmazlar. Aşağıdaki Shamo tavuk ırkının tür profilini gözden geçirin.

Shamo Tavuk | Irk Profili
Irk İsmiShamo
Diğer adıYok
Irk AmaçlıSüs / Dövüş
Irk Mizaç Agresif, İnsanları değil tavukları sever
Irk BoyutuBüyük – Küçük
TarakBezelye
İklim ToleransıSıcak
Yumurta rengiAçık kahverengi
Yumurta boyutuOrta
Yumurta VerimliliğiDüşük
Tüylü BacaklarYok hayır
ÇeşitlerSiyah, Siyah Göğüslü, Kırmızı, Koyu  Kırmızı, beyaz, Kahve karışımı,
Menşei ülkeJaponya

 

Yorumlar (2 yorum)
Mahir
Mahir Cevapla
- 08:26

Merhaba yukarıdaki fotoğrafınızı YouTube videom için kullanabilirmiyim

ahmet kara
ahmet kara Cevapla
- 12:21

iletişim telefonunuzu alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara