Ataks Tavuk Fiyatları

Ataks Tavuk Fiyatları; Tavuk beslemek ve yumurta üreticiliği yapmak isteye kişilerin gözdesi olan tavuk cinslerinden birisi de Ataks tavuklardır. Bu tavuk ırkları özellikle Türkiye’de büyük bir ilgi görmektedir. Tavuk yetiştiriciliği yapan birçok kişi için Atak tavuk ırkları büyük önem taşıyor. Yumurta verimi konusunda Ataks tavuklar son derece yüksek bir kapasiteye sahiptir.

 

Bakımı son derece kolay olan ve sağlık açısından oldukça sağlam olan Atakslar ıslah çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmışlardır. Bu tavuklar Türkiye’nin de tescilli yumurta tavuğudur. Salma ve doğal organik yumurta üretiminde en çok tercih edilen ırklar arasında bulunmaktadır. Ataks tavuk türleri kısa süre içerisinde yumurta verebilme seviyesine gelmektedir. Bu tavukların horoz cinsi yoktur. Bu nedenle de Ataks tavuklardan ortaya çıkacak yavrular saf kan olmayacaktır.

 

İyi beslendiklerinde yaşam alanlarında gerekli sağlık koşulları dikkate alındığında Ataks tavuk türleri son derece yüksek standartlarda yumurta vermektedir. Yem seçiminde özellikle titiz davranmak gerekiyor ve tüm vitamin gereksinimlerinin sağlanması gerekiyor.

 

chicken 874512 640

 

Ataks Tavuk Özellikleri Nelerdir?

Ataks Tavuk Özellikleri Nelerdir?; Türkiye’de salma tavukçuluk sektöründe en çok tercih edilen Ataks tavuk türleri yüksek verimi ile her üreticinin gözdesi cinsler arasında yer alıyor. Bu tavuklar birçok tavuk türüne göre daha iyi veriminin olması ve kolay beslenebilmesi çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Ataks tavuk özellikleri ise şu şekildedir:

 

 • Bu tavuk türleri son derece sakin ve bir o kadar da dayanıklı tavuklardır.
 • Ataks tavuklarının literatürde ki ismi Gallus Domesticus^’tur.
 • Kötü iklim koşullarında dahi çok rahat bir şekilde yaşayabilirler.
 • Ömürleri uzundur ve uzun bir süre verime devam edebilirler.
 • Kısa boylu bir yapıları vardır. Gözleri kahverengi ve yuvarlaktır.
 • Kulak lopları küçük boyuttadır ve sakalı ise kırmızıdır.
 • Yumurta renkleri ise kahverengidir ve 64 gram ağırlığında yumurtalar vermektedir.

Ataks tavuk türleri özellikleri bakımından son derece üstün tavuk ırkları arasında yer alıyor. En çok da yıllık yumurta sayısı ile öne çıkan tavuklardır. Tavuk ve yumurta yatırımı yapacak olan kişiler belli başlı püf noktalara dikkat ettiklerinde önemli kazançlar elde edebilirler.

 

eggs 2048476 640

 

Ataks Tavuklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin en fazla yatırım yapılan tavuk türlerinden birisi Ataks tavuklardır. Bu tavuklar karma çiftlik yapmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Ataks tavuk hakkında bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

 

 • Ataks tavuklarda yumurta verimi 300- 350 yumurta arasındadır.
 • Yumurtlamaya tavuğun 20. Haftasında başlayıp 3 yıl boyunca yüksek verim alınabilmektedir.
 • Bu tavuk türleri 20. Hafta sonrasında gurk olabilmektedir. Ancak kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor.
 • 3 yıl boyunca yumurta verimleri devam eder. Ancak iyi bakıldıklarında daha fazla da bu verimlerini devam ettirebilirler.
 • Yumurta renkleri kahverengidir. Ancak krem rengi yumurta verdikleri de görülmektedir.
 • Yumurtaları ortalama olarak 64 gram civarındadır ve vitamin değeri yüksek yumurtalardır.

Ataks tavuklar oldukça ilgi gören tavuklardır ve özellikle yumurta tavukçuluğu yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yumurtlama dönemleri başladıktan sonra ortalama olarak 1600- 1800 gram ağırlığına ulaşmaktadırlar. Organik yumurta üretimi yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilirler.

 

Bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuza göre “Lakenvelder Chicken” makalemizde dikkatinizi çekebilir.

Yorum yapın