Australorp Tavuk Özellikleri

Australorp tavuk özellikleri arasında en bilinen özellik, bu cins tavuğun yumurta üretimi amaçlı olarak geliştirilmiş olmasıdır. Australorp tavuğu, Avustralya orijinli olan bir tavuk cinsidir. 1920’lerde popülarite kazanan bu tavuklar, yumurta üretiminde rekor kırınca dünya çapında yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır.

Australorp Tavuğunun Renk Özellikleri

Australorp tavuk cinsi standart ve bantam olmak üzere toplamda iki boyutta bulunur ve birçok farklı renkleri vardır. Günümüzde Avustralya tarafından belirlenen 3 renk varyasyonu mevcuttur. Bu renkler ise siyah, mavi ve beyazdır. Beyaz Australorp 1949’dan bu yana kayıtlıdır fakat bu rengi resmi olarak tanınmaları ise 2011 yılını bulmuştur. Ancak ABD’de bulunan resmi Australorp rengi siyah olurken Güney Afrika’da ise beyaz, mavi, buff, wheaten laced, splash ve golden varyasyonları da resmi olarak tanınır.

Australorp Tavuğu Yumurta Verimi

Australorp cinsi tavuklar 5 yıl süresince maksimum kapasite ile yumurta üretimi yapabilir. 7 yıllık bir süre içerisinde de yumurta veriminde bir düşüş yaşanmaz. Bu tavuk cinsini diğer cinslerden ayıran en önemli özellik ise yumurta veriminin yıllar boyunca düşmemesidir. Australorp tavuklarında bu yumurta verimini arttıran unsurlar ise şunlardır:

  • Tavukların sık sık temizlenen ve rüzgar, yağmur gibi hava durumlarından etkilenmeyen bir kümeste yetiştirilmesi,
  • Tavukların genel olarak altışar veya yedişer olarak beslenmesi,
  • Tüy dönemlerinde takviye olarak verilen vitaminlerin ağızdan verilmesi ya da tavukların suyuna karıştırılması gibi unsurlar yumurta veriminde oldukça etkilidir.

Tüm bunlar dışında Australorp tavuklarının, yumurta üretimi bakımından diğer tavuk cinslerine kıyasla bir adım geride olmasının asıl nedeni; tavuğun yumurta üretimini tetikleyecek olan yapay faktörlerin her durumda bir araya getirilmesidir. Bu duruma yumurta kalitesi açısından bakıldığında ise suni bir ortamda beslenen tavuk cinslerinin, salma olarak beslenen diğer tavuklara nazaran çok daha geride kaldığı görülür.

Australorp Tavuk Fiyatları

Australorp tavuk cinslerinin fiyatları konusuna diğer tavuk ırklarında da olduğu gibi kesin olan ifadeler kullanmak söz konusu değildir. Yaşanan bu durumun en önemli sebebi ise; tavuğun fiyatını belirleyen pek çok faktörün olmasıdır. Son derece sağlıklı olan ortamlarda yetiştirilen bir tavuğun en düşük fiyatının 100 TL olduğunu belirtmek mümkündür. Bunun yanında da tavuğun renklerine, tüy yapısına, yaşına ve sağlık durumuna göre de belirlenen en yüksek fiyat 170-180 TL arasındadır. Bu nedenle de Australorp tavuk cinsi fiyatları için de 100-170 TL bir fiyat aralığından söz etmek yanlış olmayacaktır.

Yorumlar (1 Yorum)
süleyman aydın
süleyman aydın Cevapla
- 12:25

benim de australorp tavuğum vardı 11 haziran 2020de saat altıda köpekler yedi uyandığımda duydum saat 12ye kadar ağladım çünkü daha öncede tavuk batım hiç biri bile piliç olamadı civcivken öldü hepsi ama Karaş 2 sene yaşadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara