Australorp Tavukları Hakkında Bilgi

İsim Avustralya siyah Orpington’ın daralmasıdır. Bu cinsin ana gelişimi Avustralya’da yapıldığından, onlar onursal Avustralya kuşudur.

Bu makalede, mizaç, yumurtlama kabiliyeti ve cins standarınada bakılarak, onlara ve sağlık sorunlarına nasıl özen gösterileceğine dair şeyleri ele alacağız.

Australorps Tarihi

1900’lerin başında, William Cook’un Orpingtons’ları , Avustralya iklimi için uygun, iyi bir çift amaçlı kuş ortaya çıkarmak amacıyla Avustralya’ya ithal edildi. Yumurtlama kabiliyetini geliştirmek için 
Rhode Island Reds ile harekete geçtiler.

Australorp

İngiltere’de Orpington kaliteli et üretmek için rafine ediliyordu, ancak 1920’lerin uygulamalı Avustralya kümes hayvanı yetiştiricileri, çok sayıda yumurta ve ikincil et üretimine önem veren iyi bir kuş istemişti.

Bu amaçla Cook’s Orpingtons, Rhode Island Reds, Minorcas, beyaz Leghorn, Langshan ve muhtemelen bazı Plymouth Rocks cinsleri ile bir çalışmaya geçtiler.

Sonuçta olağanüstü bir katman olan bir kuş vardı – muhtemelen Orpington, Leghorn ve Rhode Island Red genlerinin birleşimi bu kuşu yumurtlayan bir süper star yaptı!

1922-23’te altı Australorp tavuğu 365 günlük bir periyotta kuş başına ortalama 309.5 yumurta tutan 1.857 yumurta bıraktı.

Tüm Avustralya’da düzenli yumurtlama yarışmaları düzenlendi ve ertesi yıl 365 gün içinde 347 yumurta yapıldı. Şu anki rekor 365 günde 364 yumurta olarak bilinmektedir. Şaşırtıcı bir başarı, özellikle de bunun tavuklar için ekstra aydınlatma olmadan yapıldığını düşündüğünüzde.

Kanatlı hayvan endüstrisi, üretken yumurtlama kabiliyetleri nedeniyle kısa sürede onlarla ilgilenmeye başladı – yumurtlamaya zorlamaları gerekmeyen bir cinsdi.

1930-1940’larda Australorp, daha üretken bir tavuk olan Austrath White’ı oluşturan beyaz Leghorn ile çarpıştıkça ilgi azaldı.

Ayrıca Black Australorp (ayrıca beyaz ve maviler vardır), Australian Orpington veya Australs isimleri de kullanılmaktadır..

Cins standartları

Amerikan Kümes Derneği siyah – sadece orijinal renginde tanır.

Ancak, Avustralya Tavukçuluk Derneği , siyah, mavi ve beyaz çeşitlerini de tanır. 
Güney Afrika da diğer renklere ek olarak bağcıklı, sıçramış, buğday bağcıklı ve altın renklidir.

Australorp, sıkı, yumuşak tüyleri olan büyük, ağır bir kuştur. Ağır, yumuşak tüylü bir İngiliz kuşu olarak sınıflandırılmıştır.

Australorp Rooster

Kuyruğu yüksek ve dik bir duruşa sahiptir. Dolu ve derin, sağlam bir gövdeye sahip. Kulak memeleri ve tarakların hepsi kırmızı renkte olmalıdır. Tarak dik durmalı ve yediden fazla nokta içermemelidir.

Bacaklar tüylerden temiz, siyah veya kayrak mavisi renkli olmalıdır. Her ayakta dört ayak parmağı vardır ve ayağın altındaki cilt vücudun derisi gibi beyaz olmalıdır. Gözler parlak bir jet siyahı ve gaga rengi karanlıktır.

Standart büyüklükteki kuşlar ağırdır, erkekleri 4,53 kg, tavukları ise 3,62 kg arasındadır.

Australorp Mizaç ve Görünüm

Siyah Australorp’un tüyleri , güneş ışığında, tüylere çarpıcı bir yanar dönerlik veren bir böcek yeşili parlaklığa sahiptir.

Yürümekte ‘görkemli’ bir yapı – bir partide bir Düşes gibi ahırda kayan bir yıldır Orpington’dan gelen bir özellik .

Sıkışıklığa yani kafes arkasına tahammül edebilirler. Ama bu durum onların kafes kuşu olduğu anlamına gelmez onlar gezmeyi daha çok severler serbest gezine bilecekleri bir ortam oluşturmanız daha iyi olacaktır.

Flock of Australorps

Yumurta Döşeme

Yukarıda belirttiğimiz gibi Australorp bir yumurtlama makinesidir. Şu anki çeşitlilik size yılda ortalama 250 yumurta verecek. 

Haftada yaklaşık beş açık kahverengi, orta boy yumurtaya ulaşa bilmektedirler.
Endüstriyel bir ortamda, aydınlatma ve beslemeleri maksimal a çıkarılarak daha sıkı ve çok yumurta elde edilebilir.

Sahip olduğunuz Australorps hattına bağlı olarak, genel olarak iyi anne oldukları bilinir. Bazı makaleler iyi bakıcı olmadıklarını söylüyor, ancak ortama ve duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu durum genelde yaşlı tavuklarda söz konusudur.

Sağlık Sorunları ve Özel İhtiyaçlar

Bu sağlam ve sağlıklı bir miras türdür. Kolay tavuk için özel bir husus yoktur. Yaşam süresi 6-10 yıl arasındadır.

Parazitlere karşı zamanki dikkat edin gerisi teferruattır.

Australorp Sizin İçin Uygun mu?

Australorp Close Up

Bakımı kolay bir tavuk arıyorsanız, bol miktarda yumurta bırakacak ve mevcut sürünüze tam olarak uyacaksa, Australorp sizin tavuklarınız olabilir.

Başlangıçta biraz utangaç ve ürkek olabilseler de, sizi ısıtırlar ve arkadaş canlısı ve sevimli bir ahır arkadaşı olurlar. Yumuşak ve tatlı bir eğilimleri vardır.

Sakin ve sessiz bir cins, saldırgan değil. Muhtemelen gagalama(rütbe) düzeninin ortasında olacaklardır . Daha agresif ırklar tarafından zorbalığa uğrayabiliyorlar, bu yüzden sürünüzdeki “saldırgan” kuşlara göz kulak olun.

Kullanımı çok kolay bir cinsdir ve bu da onları ABD’deki 4H gibi çiftlik programları için mükemmel bir aday yapıyor.

Avustralya gibi sıcak iklimlerden Amerikan orta-batı gibi daha serin yerlere kadar çok çeşitli sıcaklıklara ve hava koşullarına toleranslıdırlar. Bu kuş gerçekten hava şartlarına çok yönlüdür.

Australorp, sürünüzde yaşata bileceğiniz çok keyifli bir kuştur.

Kolay bakımı ve dostça davranışları uysal yapıları ile sizleri kendilerine aşık edebilir. Kümesinizde bir Australorp barındırmanızı öneririm.

Yorum yapın