Ayam Cemani Tavuk Cinsi Bilgi

Ayam Cemani tavuğu modern ve nispeten yeni bir tavuk türüdür. Cins Endonezya’dan ve oldukça nadirdir. Cins hakkında çok az şey bilinir. “ Ayam ” kelimesi Bahasa Endonezya’da tavuk anlamına gelir ve “ Cemani ”, bu tavuktürünün ortaya çıktığı merkezi Cava kasabası Solo’nun yakınındaki bir köydür .

Ayam Cemani tavuğu muhtemelen Endonezya, Java adasında dini ve mistik amaçlarla yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hollandalı sömürgeci yerleşimciler ilk önce cinsi tanımladılar ve önce Avrupa’ya ithal ettiler. Bu cins 1998 yılında Hollandalı üretici Jan Steverink tarafından ithal edilmiştir. Ayam Cemani’nin de Hollandalı denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiş olabileceği düşünülmektedir.

Ayam Cemani tavuk cinsi hiperpigmentasyona neden olan dominant bir gene sahiptir (Fibromelanosis). Ve hiperpigmentasyon tavukları tamamen siyah yapar. Tüyleri, gagaları ve iç organları siyahtır. Şu anda, bu kuşlar Çek Cumhuriyeti , Almanya , Hollanda ve Slovakya’da tutulmaktadır . Ve mükemmel siyah Ayam Cemani tavuğu Endonezya’da çok yüksek bir değere sahiptir, çünkü onların mistik güçlere sahip olduklarına inanılmaktadır.

YouTube video

Ayam Cemani Tavuk Özellikleri

Ayam Cemani tavuğu, tamamen siyah görünümlü küçük ve orta boy bir kuştur. Gagaları, tarakları, dilleri, vücudunun her bir noktası siyahtır. Etleri, kemikleri ve iç organları bile tamamen siyahtır. Siyah rengi, fibromelanosis olarak bilinen genetik bir durumun neden olduğu dokuların aşırı pigmentasyonu sonucu oluşur . Aynı gen bazı siyah tavuk ırklarında da bulunur.

Ayam Cemani tavuğunun kanı siyah değil, lakin göze çarpar derecede koyudur. Tavuklar hafif pembe renkte krem ​​renkli yumurta bırakırlar ve yumurtalarının ağırlığı ortalama 45 gramdır. Horozun ortalama ağırlığı 2-2,5 kg arasında değişir. Ve tavuklar da ortalama ağırlık yaklaşık 1.5-2 kg.

 

Son Notlar:

Ayam Cemani tavuk cinsi oldukça popülerdir. Çok aktif ve dayanıklı bir tavuk türü oldukları düşünülmektedir . Endonezya’da çok değerlidirler. Çünkü yöre halkı bu kuşların mistik güçlere sahip olduğuna inanır. Şu anda cins süs veya et üretimi amacıyla yetiştirilmektedir.  Ayam Cemani tavuğunun tam cins profilini gözden geçirin.

 

Ayam Cemani Tavuk | Breed Profili

Irk İsmi Ayam Cemani
Diğer adı Yok
Irk Amaçlı Et, süs
Irk Mizaç Güçlü, aktif
Irk Boyutu Küçükten Ortaya
Tarak Tek
İklim Toleransı Tüm İklimler
Yumurta rengi Hafif pembe renkte krem
Yumurta boyutu Orta
Yumurta Verimliliği Orta
Tüylü Bacaklar Yok hayır
seyreklik Ortak
çeşitler Siyah
Menşei ülke Endonezya

 

[minima-button button_text=”KULUÇKALIK YUMURTA ALMAK İÇİN TIKLA” button_color=”danger” button_size=”md” button_url=”https://harikalar-diyari.net/satin-al/” button_icon=””]

Yorum yapın