Ayrshire Sığırı Özellikleri

Ayrshire sığırı, İskoçya’nın güneybatısındaki Ayrshire’dan gelen bir süt sığırı türüdür. Ayrshire sığırı Orta boy bir ırk olmasına rağmen süt verimi oldukça iyidir.

Bu sığırlar genellikle kırmızı ve beyaz işaretlere sahiptir (kırmızı, turuncunun bir tonundan koyu kahverengiye kadar değişebilir).

Cins, dayanıklılığı ve çimi verimli bir şekilde süte dönüştürme yeteneği ile bilinir. Bugün türün güçlü yönleri, kolay buzağılama ve uzun ömür özellikleridir.

Ayrshire ırkı, 1800’den önce İskoçya’nın Ayrshire ilçesinde ortaya çıktı. Cinsin gelişimi sırasında Dunlop olarak anıldı. Daha sonra Cunningham ve son olarak Ayrshire.

Birçok sığır tarihçisi, Ayrshire sığır sığır ırkının Hollanda kökenli olduğuna inanıyor. 1750’de diğer sığır türleriyle melezlendiler ve bu da onların ayırt edici kahverengi lekelerine yol açtı.

1814’te Yayla ve Tarım Derneği tarafından ayrı bir cins olarak kabul edildiler. Birçok modern mandıra çiftçisi, uzun ömürleri, dayanıklılıkları ve kolay buzağılamaları nedeniyle bu cinsi tercih ediyor.

Cins ilk olarak 1822’de ABD’ye, özellikle Connecticut’a ve New England’ın diğer bölgelerine getirildi (çevre, anavatanları İskoçya’ya benziyordu).

Amerikan Ayrshire Irk Derneği 1875’te kuruldu. Ayrshire sığırlarına sahip olan çiftliklere lisans veren Onaylı Ayrshire Süt programı 1930’larda başladı.

Ayrshire ineklerinin sütlerinin diğer sığır ırklarına göre daha kaliteli olduğu belirlendi. Bugün sığırlar, New York ve Pensilvanya da dahil olmak üzere Amerika’nın birçok bölgesinde çiftçilere aittir

Özellikler

Ayrshire sığırları orta boy hayvanlardır, ancak çok güzeldirler. Boyutlarına göre en iyi süt üreticileri olarak kabul edilirler.

Bu hayvanlar genellikle kırmızı ve beyaz renklidir. Kırmızı renklenme çok derinden daha açık bir gölgeye kadar değişebilir. ABD Ayrshire Breeder’s Association’a göre, ‘bu sığırlar için renk desenleri konusunda herhangi bir ayrımcılık veya kayıt kısıtlaması yoktur’.

Ayrshire buzağılarının boynuzları, diğer sığır ve insan bakıcılarının yaralanmalarını azaltmak için genellikle kesilir. Boynuzları, oyulmazlarsa 12 inç uzunluğa kadar büyüyebilir.

Bu sığırlar genellikle güçlüdür ve çoğunlukla yerli İskoç ovalarının ortamı nedeniyle birçok tarım yöntemine uyarlanabilir.

Ayrshire sığırları, Holstein Friesian sığırları gibi diğer süt sığırı ırklarına kıyasla genellikle daha az yem ve daha az verimli toprağa rağmen hayatta kalabilirler .

Orta boy bir ırk olan ergin sığırların ortalama canlı ağırlıkları 540 kg civarındadır.

kullanımlar

Ayrshire sığırları, esas olarak bir süt sığırı ırkı olarak yetiştirilir. Boyutlarına ve ağırlıklarına göre süt üretimi için çok iyidirler.

Özel notlar

Ayrshire sığırları çok iyi davranış ve mizaçlıdır. En baskın olan, grup arkadaşları tarafından en az saldırıya uğrayan ve grup değişikliğine en az duyarlı olanlardır.

Dayanıklılıkları ve otları verimli bir şekilde süte dönüştürme yetenekleriyle tanınırlar. Bugün türün güçlü yönleri, kolay buzağılama ve uzun ömür özellikleridir.

Bu sığırlar, büyüklüklerine kıyasla süt üretimi için çok iyidir. Bir ineğin süt üretimi yılda 9.100 kg veya daha fazlasına ulaşabilir.

Ayrshire sığırlarının sütü çok kalitelidir ve farklı süt ürünleri yapmak için uygundur. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda Ayrshire sığırlarının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Ayrshire
Diğer isimler Dunlop, Cunningham
Irk Amaç Süt
Özel notlar İyi davranış ve mizaç, dayanıklılıkları ve otları verimli bir şekilde süte dönüştürme yetenekleri ile bilinir, kolay buzağılama ve uzun ömür özellikleri, süt üretimi için iyidir, süt çok kalitelidir
Cins Büyüklüğü Orta
Boğalar yaklaşık 540 kg
İnekler yaklaşık 540 kg
İklim Toleransı tüm iklimler
Kaplama Rengi Genellikle kırmızı ve beyaz
Boynuzlu Evet
Süt verimi İyi
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İskoçya
Yorum yapın