Az Öten Horoz Cinsi Var mı?

Şehir hayatında, ev koşullarında ya da özel alanlarda horoz beslemek isteyen ancak yüksek sesli ötüşlerden dolayı bu eylemden kaçıınan birçok kişi Az öten horoz cinsi var mı? sorusunu arama motorlarında aratmaya başladı. Bilinenin aksine ötmeyen veya az öten birçok horoz cinsi bulunurken, bu horoz cinslerini hep beraber inceleyelim.

Hint Horozu

Adından da anlaşılabileceği gibi asıl coğrafyaları Hindistan olan Hint horozları, dünya genelinde yaygın olan horozların aksine oldukça daha az desibelde ses çıkartarak birçok kişinin tercih sebebi olmaktadır.

Uzak doğu ülkelerinde evde horoz besleme eyleminin yaygınlaşmasına sebep olan Hint horozları, yalnızca yaşamsal faaliyet gösteren durumlarda ötmeye başlarken, bunun dışında kalan durumlarda diğer horoz türlerinden yüksek oranda daha az öterek kendi ırkından ayrılıyor. Safkan bir ırk olarak bulunması ve temin edilmesi oldukça zor olan Hint horozları için Türkiye’de bir horoz çiftliği bulunmuyor.az oten horoz cinsi var mi

Orptingon Horozu

Bir kırma horoz ırkı olan orptingon horozları da, ötmeyen veya daha az öten horoz arayışında olan birçok kişinin imdadına yetişen horoz türleri arasında yer almaktadır. Herhangi bir milliyet veya coğrafyaya ait olmayan, yalnızca kırmalığı sebebi ile orptingon adı verilen bu horozları beslemenin birçok avantajı bulunmaktadır;

  • Orptingon horozları, en uzun yaşam süresine sahip horozlar arasındadır.
  • Genellikle Hint horozu ve Anadolu horozu olarak bilinen iki türün çiftleşmesinden meydana gelir.
  • Genellikle sessiz ve yumurta veriminde oldukça etkili horoz türlerinden biridir.

Bu özellikler nedeni ile sıkça tercih edilen orptingon horozları, ülkemizde de kolaylıkla temin edilerek beslenebilmektedir. Birçok yumurta veya tavuk üreticisinin kümesinde mutlaka bulundurduğu horoz türü, oldukça uzun bir yaşam süresine sahiptir.

İntoko Horozu

Genel olarak Avrupa’da yaşadığı düşünülen İntoko horozlarının dünya genelinde en sessiz ve uysal kümes hayvanı olduğu söylenmektedir. Diğer horoz türlerine oranla daha kaslı bir vücut yapısı ile temini güç imajı veren İntoko horozları, ülkemizde çok sık karşılaşılmasa dahi dünya genelinde en fazla nüfusa sahip horoz türleri arasında yer alır.

Kümes uyumluluğu olarak başarılı bir partner horozu olan İntokolar, bu sebeple oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Yumurta verimi olarak ideal bir grafik çizen İntoko horoz türünün en yaygın üretim yeri ise bir Avrupa ülkesi olan Hollanda olarak bilinmektedir. Türkiye’de ise 2 adet İntoko horoz çiftliği olduğu ve horoz satışının gerçekleştirildiği birçok kümes sahibi tarafından bilinmektedir.

“Az Öten Horoz Cinsi Var mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın