Balon Güvercin Cinsi

Balon Güvercin Cinsi, Güvercinler sevimli görünümleri ve yüksek uçuş kabiliyetleri ile birçok kuş severin ilgisi alanına girmektedir. Çok farklı birçok türü olan güvercinler iyi bir bakım ve yaşam koşulları ile uzun yıllar yaşayabilecek kapasiteye sahip dayanıklı kuşlardır. En çok beslenen ve görünümü ile ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken balon güvercin cinsi oldukça özel bir türdür.

 

Bu güvercinleri diğerlerinden ayıran birçok önemli özellik bulunmaktadır. En belirgin özellikleri de bu güvercinlerin kursak kısımlarının diğer güvercinlerden daha şişkin bir görünümde olmasıdır. Avrupa güvercin ırkı içerisinde yer alan Balon güvercin türleri 400 yıllık bir geçmişe sahiptirler. Birçok farklı özelliği ile öne çıkan balon güvercin cinsleri günümüzde oldukça sevilen ve tercih edilen türler arasında yer almaktadır.

 

Balon güvercinler vücut yapıları ve karakteristik özellikleriyle de diğer güvercinlerden daha farklıdır. Avrupa’da çok yaygın olan bu kuşlar geçmişi en eski olan ırklar arasında yer alan ve günümüzde de varlığını koruyan sevimli kuşlardır. Balon güvercin ırkı birçok kuş yetiştiricisi tarafından ilgi görmektedir.

 

Champion Yellow English Pouter with nice stance and globe

Balon Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Balon Güvercin Özellikleri Nelerdir? Görüntüsü ve karakteri ile kendine has kuşlardan birisi olan balon güvercinler birçok özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. En çok bilinen balon güvercin özellikleri arasında şunları saymak mümkün olmaktadır:

 

 • Balon güvercinlerde kırmızı, siyah, sarı ve beyaz renkler vardır.
 • Uzun bacak yapıları vardır.
 • Avrupa’da çok yaygın beslenen türlerdir.
 • Kendi içlerinde dahi farklı özelliklerde olanları vardır.
 • Paçalı ve paçasız olmak üzere ikiye ayrılırlar.
 • Vücutlarının uzunluğu yaklaşık olarak 50- 60 cm’dir.
 • Ağırlıkları ise 625- 800 gram ağırlığındadır.

Bu kuşların en önemli özellikleri ise kursaklarını şişirdiklerinde çok ihtişamlı bir görünümlerinin olmasıdır. Balon güvercinlerin kendi içerisinde 27 türü bulunuyor. Kursaklarını balon gibi şişirdikleri için bu ismi almaktadırlar. Dik duruşlu bir görünümleri ola bu kuşların 14 farklı türü Almanya’da yetişiyor. İspanya ve Belçika’da 1 türü bulunuyor. Çekoslovakya’da ise 4 bulunurken Fransa’da 12 türü vardır. İngiltere’de 3 türü yetiştiriliyor. Balon güvercinler iyi bakıldıklarında uzun yıllar sizinle birlikte yaşayabilirler.

 

 

English Pouter Pigeon

Balon Güvercinlerin Bakımı

Balon Güvercinlerin Bakımı Balon güvercinler de diğer güvercinler gibi iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu sevimli kuşların iyi bir ortamda büyümesi ve sağlık sorunları ile karşılaşmaması için mutlaka uygun koşullar yaratılmalıdır. Balon güvercin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 

 • Güvercinleriniz için güzel ve güvenli bir sığınak hazırlayın.
 • Sayıları çok ise evinizin çatı katı ya da dam gibi alanlarında özel bir alan yaratabilirsiniz.
 • Güvercinlerin her birinin kafesinin en az 60 cm genişliğinde olmasına dikkat edin.
 • Kafes bakımı ve temizliği son derece önemlidir.
 • Balon güvercinlerin fiziksel aktivite ihtiyaçları vardır ve karşılanması gerekir.
 • Günde en az 2 saat uçmalarına izin vermeniz gerekir.
 • Beslerken mutlaka kaliteli kuşyemleri kullanmanız önemlidir.

Bunların yanında beslenme periyoduna dikkat etmeli ve aşırı kilo almaları ya da vitamin eksikliği duymalarının önüne geçilmelidir.

 

En çok merak edilen güvencin makaleleri başında “Taklacı Güvercin Cinsleri” gelmektedir. Tarafımıza en çok sorulan soruları burada paylaşma kararı aldık.

“Balon Güvercin Cinsi” üzerine 3 yorum

Yorum yapın