Barbari Keçisi Özellikleri

Barbari keçisi, çoğunlukla Hindistan’ın kuzeybatı kurak ve yarı kurak bölgelerinde bulunan küçük boyutlu bir et keçisi cinsidir . Barbari keçisi Esas olarak Rajasthan’ın Agra, Etah, Uttar Pradesh, Gujarat, Haryana, Punjab ve Bharatpur bölgesinde bulunur. Pakistan’ın Punjab Eyaletindeki Jhelum ve Sargodha bölgelerinde olduğu gibi.

Bu keçiler Mauritius, Nepal ve Vietnam’da da bulunur. Baribari keçisinin dünya nüfusunun yaklaşık 2,4 milyon olduğu tahmin ediliyor ve bunun neredeyse tamamı Hindistan ve Pakistan’da bulunuyor.

Bari, Wadi Bari, Titri Bari, Thori Bari, Sai Bari gibi birçok farklı isim var.

Barbari keçileri, adını Somali’nin Hint Okyanusu’nda bulunan bir kıyı kenti olan Berbera’dan alıyor. Bu keçi, Hindistan’da sınıflandırılmış 20 keçi türünden biridir ve en yaygın olarak Kuzey-Batı kurak ve yarı kurak bölgelerde bulunur.

Agra, Etah ve Etawah, Barbari keçisinin Hindistan’daki üreme yollarıdır. Bugün cins, Hint koşullarına iyi adapte olmuştur ve et keçisi olarak popülerlik kazanmaktadır.

Barbari Keçisi Tam Irk Bilgisi

Barbari, hem et hem de süt üretimi için iyi olan çift amaçlı bir yerli keçi türüdür. Ancak burada bu keçi ırkı hakkında daha fazla bilgi açıklıyoruz.

Fiziksel özellikler

Barbari keçisi benzersiz özelliklere sahiptir. Orta büyüklükte kompakt gövdeli oldukça küçük bir hayvandır. Dikkatli ve çekicidirler. Ve oldukça belirgin yörünge kemikleri nedeniyle şişkin gözleri var.

Kulakları kısa, boru şeklinde, neredeyse çift, yarık önde, dik, yukarı ve dışa dönük. Doların büyük, kalın bir sakalı vardır.

Barbari’nin konik emzikleri olan iyi ayarlanmış bir memesi vardır. Hem tekeler hem de tekeler, yukarı ve geriye doğru yönlendirilmiş ve orta uzunlukta olan bükülmüş boynuzlara sahiptir. Barbari keçisi, kürk renginde geniş bir varyasyona sahiptir. Ancak genellikle küçük açık kahverengi lekelerle beyaz en yaygın renktir.

Ortalama olarak, yetişkin Barbari tekelerinin ağırlığı yaklaşık 37,85 kg ve yaklaşık 22,56 kg’dır.

Konut

Barbari, küçük boyutlu bir keçi ırkı olduğu için genellikle daha az barınma alanı gerektirir. Ortalama olarak, olgun bir keçi yaklaşık 10 metrekarelik barınak alanına ihtiyaç duyacaktır. Evin içine iyi bir havalandırma sistemi kurun ve evi her zaman temiz ve kuru tutmaya çalışın.

besleme

Barbari keçisi yetiştirmenin en önemli kısmı keçileri kaliteli ve besleyici yemlerle beslemektir. Bu nedenle, keçilerinizi her zaman yeterince besleyici yiyeceklerle beslemeye çalışın ve onlara her zaman yeterince temiz ve taze içme suyu verin.

üreme

Diğer birçok evcil keçi ırkı gibi, Barbari keçileri de doğal olarak çok iyi yetiştiricilerdir. Sürünüzde iyi bir teke ve tekel oranı tutarsanız kolayca ürerler. Genellikle bir olgun sağlıklı teke yaklaşık 25-30 teke yetiştirmek için yeterlidir.

İlgili

Barbari çok güçlü ve dayanıklı bir keçi ırkıdır. Genellikle daha az bakım ve diğer yönetim gerektirirler. Bununla birlikte, ek özen gösterilmesi hayvanların iyi büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Keçilerinizi zamanında aşılayın ve kurtlarını giderin. Ve herhangi bir sağlık sorunu belirtisi fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir veterinere başvurun.

kullanımlar

Barbari keçisi ağırlıklı olarak etlik keçi ırkı olarak yetiştirilmektedir. Ama aynı zamanda oldukça iyi bir sağımcıdır. Bu keçi ırkı , ticari etlik keçi yetiştiriciliği işi için çok uygundur .

Özel Hususlar

Barbari keçileri, iyi et kaliteleri ve ayrıca üçlü şaka yapmalarıyla tanınırlar. Hem tekeler hem de tekeler erken olgunlaşır ve sık görülen keçi hastalıklarına karşı dirençlidir .

Barbari keçisi iyi bir yemden ete dönüşüm oranına sahiptir. Kısıtlanmış ve ahır beslemeli sistemler altında yetiştirme için oldukça uygundur . Barbari keçileri, iyi süt üreticileri olmanın yanı sıra, aynı zamanda iyi bir sağımcıdır ve oldukça üretkendir.

Çoğu durumda erkekler, ticari et üretimi için yetiştirildiklerinde çok erken yaşta hadım edilirler. Aşağıdaki çörtte bu keçi ırkının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı barbarlar
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Ağırlıklı olarak Et Üretimi İçin Yetiştirildi
Cins Büyüklüğü Küçük
Buck Yaklaşık 37,85 kg
Doe Yaklaşık 22,56 kg
Boynuzlar Evet
İklim Toleransı Sıcaklık
Ceket Rengi Farklı renk varyasyonları. Ancak küçük açık kahverengi lekeli beyaz en yaygın olanıdır.
Stall Fed için iyi Evet
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Hindistan
Yorum yapın