Barbu Belçika Sakallı Cüce Tavukları – Belgian

Belçika Sakallı cüce  tavuklar, haftada iki ila üç ortalama küçük, kremsi beyaz yumurtalar verir, esas olarak sergi için kullanılan ufak tefek tavuk ırkıdır.

Kullanım: Belçika Sakallı tavuklar, haftada ortalama iki ila üç ortalama küçük, kremsi beyaz yumurtalar verir, esas olarak sergileme için kullanılan ufak tefek tavuk türüdür. Cins, altlarına yerleştirilen yumurtaları mutlu bir şekilde çıkaran bir annedir.

Tarihçe: Belçikalı tavuk meraklısı Michel Van Gelder, 1800’lerin sonlarında Belçika Sakallı tavuk ırkını geliştirdi. Cins, Van Gelder’in Brüksel, Belçika yakınlarında bulunan küçük Uccle belediyesi olan evi için adlandırılmıştır. Kümes hayvanları tarihçileri, Van Gelder’in başka bir Belçika tavuk ırkı olan gül taraklı Antwerp Sakallı Bantam’ı tek taranmış Hollandalı Sabelpoots Bantam ile çaprazlayarak küçük, tek bir tarak ve sakallı kompakt, paçalı ufak tefek hayvanlar ürettiğine inanıyor. Belçika Sakallı d’Uccle’ın Mille Fleur çeşidi, 1914’te Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardına kabul edildi.

Konformasyon: Belçika Sakallı d’Uccle, görkemli, sakallı, yoğun tüylü bacaklı ufak tefek tavuk ırkıdır. Sakal ve manşonların eklenmesiyle Booted Bantam’a benzer. Cins, Mille Fleur, Siyah, Beyaz, Mavi, Benekli, Altın Boyun ve Porselen dahil olmak üzere APA tarafından tanınan bir dizi renkte gelir. En eski çeşit ve cinsle en çok ilişkili olanı, “bin çiçek” anlamına gelen bir isim olan Mille Fleur’dur. Mille Fleur Belçika Sakallı d’Uccles zengin, altın maun kahverengidir ve her tüy siyah pul ve v şeklinde beyaz bir uç ile işaretlenmiştir.

Özel Hususlar/Notlar: Belçika Sakallı tavukları uysal, tatlı kuşlardır ve hapsedilmeyi iyi bilirler, ancak aynı zamanda mükemmel serbest dolaşan toplayıcılardır. Süslü tüyleri nedeniyle ıslak veya karlı koşullarda iyi sonuç vermezler. 

“Barbu Belçika Sakallı Cüce Tavukları – Belgian” üzerine bir yorum

  1. Bu yazıya ilgiyle okudum. Belçika sakallı cüce tavukları hakkında yeni bir açıdan bilgi almak ilginç oldu. Bu tür tavukları yetiştiren kişilerin deneyimlerini ve dikkat etmeleri gereken noktaları merak ediyorum. Konu hakkında daha fazla bilgi verilebilir mi?

    Yanıtla
Yorum yapın