Beç Tavuğu – İran Tavuğu – Tokat Tavuğu Bilgi

Beç ismini verdiğimiz bu hayvanın birkaç ismi daha vardır: Tokat Tavuğu, Beç Tavuğu, İran Tavuğu, Guinea Tavuğu Olarak ta Bilinmektedir.

Tokat tavugu bu hayvana bahçenizde yada kümesinizde yer vermek isteyip istemeyeceğinizi kararlaştırmak için yardımcı olmaya çalışacağım.

Beç tavuğu tüysüz yüzleri ve garip renkleriyle, diğer adı ile guinea tavuğu, iran tavugu ve iran hindisi çok çekici bir kümes hayvanı değildir. Fakat görünüşleri ötesinde, bu kuşlar kendileri için çok şeye sahipler ve eşsiz kişilikleri aynı zamanda yetenek kümeleriyle mükemmel evcil hayvan kategorisine kendisini dâhil ediyor. Ayrıca her hangi bir büyük çiftlik için faydalı bir hayvan olacaktır.

Beç Tavuğu sert ve az bakımlıdır ve yiyecekleri toplama yayılma konusunda ustadırlar. Afrika tavuğu diğer tavuklar gibi günün bir kısmını yatmadıkları halde canlı ve hareketli yapılarına rağmen besleyici ve lezzetli yumurtalara sahiptirler. Nisan Ayının başları veya sonlarında yumurtaya çıkan bu hayvanlarımız bütün yaz yumurta bırakacaktır.

Ayrıca, iran beç tavuğu bilinmeyen ziyaretçiler gördüklerinde yüksek sesli ve paslı kapı menteşesine benzeyen sesleriyle allarım gibi öterler. Anlayacağınız bir bekçi köpeğiniz yoksa beç tavukları yerini alabilir. Tokat tavuğu yumurtası normal tavuk yumurtalarına göre daha güçlü ve sağlıklıdır.

fghfg min

Beç tavuğu sürdürülebilir bir yaşam tarzına sahip olan diğer kanatlılarla uyum sağlayabilirler. Diğer kümes hayvanlarımızı hasta eden birçok enfeksiyondan tamamen muaftırlar. Bağışıklık sistemleri oldukça gelişmiştir. Lakin şunu söylemeliyim sürü içerisinde lider ve çete kavramları bu hayvanlarda olacaktır. Birçok kez tavuklarınızı ve horozlarınızı didiklediklerini görebilirsiniz.

Beç tavukları birçok zararlı böceği de kümesinizden uzak tutar hepsini avlar ve yerler. Bu hayvanlar bir yaratılış harikasıdır.

Son birkaç şey daha, kendi kümesimde tecrübe ettiğim ve beç tavuğu almalı mıyım? Sorularınıza yanıt olarak verebileceğim tecrübeler: Beç tavukları yetiştiriciliğinde sürünüz de farklı kanatlı gurupları çok fazla ise sizi biraz sıkıntıya sokacaktır. Diğer hayvanları döverek strese sokabiliyorlar, ayrıca lider olan bir horozunuzu dahi liderlikten düşürerek sürüdeki düzenin biraz karışmasına sebebiyet verebiliyorlar. Renkleri ve duruşları çok güzel olsa da sesleri kadar gıcık olan bir diğer husus ise agresif ve sürüde huzursuzluk çıkarmaktır.

Beç tavuğu bakmak istiyorsanız onlara ayrı bir yer yapabilir ya da kendinizi daha çok beç yetiştiriciliğine odaklanabilirsiniz. Beç tavuklarımızın bir diğer sıkıntısı ise, hastalıklara karşı olan dirençleri onları güçlü birer hayvan yaparken, tavuklarınızın hastalanmasına sebebiyet verebiliyorlar. Dışarıda çok yayılmaları, kümese hastalık getirmelerine sebep olmaktadır. Sürünüz de bulunan gagalama rütbesini karıştırarak bir nevi kümes içinde darbe yapıyor ve tüm sürünün hiyerarşisini bozuyorlar.

Sonuç olarak beç tavuğu bakabilirsiniz. Çok güzel hayvanlar ve hasta olmaz, ölüm olmaz, hızlıca artar, civcivler çabuk büyür ve kayıp az olur.

Yorum yapın