Beklenmedik Bir Tavuk Ölümünden Sonra Ne Yapmalısınız?

Sürümüzdeki her tavuğa ne kadar özen gösterirsek gösterelim, bazen beklenmedik ölümler olur. Tavuklarınızdan birinin ölmesi durumunda nasıl tepki vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Birkaç hafta önce, tavuk beslemede nispeten yeni olan Murat, bir yol gösterme umuduyla bana mesaj attı. Arka bahçe bulunan tavuklarımdan biri önceki gün uyuşuk hale geldi ve birkaç saat içinde öldü. Murat, kalan kızlarının da aynı kaderi paylaşacağından son derece endişeliydi. Peki, Ne yapmalı?

Bir tavuk, özellikle de Murat’ın tavuğu gibi genç bir tavuk aniden öldüğünde, kafanızda alarm zillerinin çalması tamamen normaldir. Diğer tavuklarınız risk altında mı? Tavuğunun ölümünü önlemek için yapabileceğin bir şey var mı? Neler Oluyor? Soruları ile kafası dolmuş olmalı… 

İlk önce: panik yapmayın. Derin bir nefes alın, ardından tavuğunuzun ölümünün bu yedi olası nedenini gözden geçirin.

Ani hastalık

Ne yazık ki, enfekte bir tavuk için hızla ölüme yol açabilecek Pullorum, Fowl Typhoid ve Avian Influenza gibi hastalıklar var. Neyse ki Amerika Birleşik Devletleri, bu ölümcül hastalıkları araştırmak ve kontrol etmek için 1935’te Ulusal Kanatlı Hayvanları İyileştirme Planını başlattı . Ayrıca Türkiye’de bu konuda uzaman veterinerler ve araştırmacılar tarafından bu hastalıklar günümüzde oldukça nadirdir hale getirilmiştir.

Bununla birlikte, kuşunuzu burun açıklıklarında ve ağızda mukus birikmesi veya akıntı, sızma veya kabuklu cilt lezyonları ve şişmiş veya genişlemiş karın gibi semptomlar için dikkatlice incelemek gerek. Kuşunuzu tutarken tek kullanımlık eldivenler giydiğinizden emin olun.

Hayvanı dikkatlice inceledikten hemen sonra bu bu belirtileri fark ettiyseniz hemen en yakın veterinere hayvanı paketleyip götürün. Sürünüzü korumanız için önemli bir durum olabilir.

Isı stresi

Tavuklar terlemez. Isıyı serbest bırakmak ve kendilerini soğutmak için nefes alırlar.

Aşırı sıcak koşullarda, vücutlarının yakınında daha iyi hava sirkülasyonu sağlamak için kanatlarını açık tutarlar. Soğuyamadıklarında ısı stresine maruz kalırlar . Uyuşuklaşacaklar, tarakları ve gerdanları solacak ve topallayabilir veya bilinçsiz hale gelebilirler.

Bir tavuk bu semptomları gösterirse, ısı stresinden ölme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Etkilenen kuşları, vücutlarını soğuk su dolu bir küvete nazikçe batırarak tedavi edin. Başlarını sudan çıkardığınızdan emin olun. Canlandıklarında, önceki aktivite seviyelerine dönene kadar onları serin, iyi havalandırılan gölgeli bir yerde tutun.

Isı stresini önlemek için kuşlarınıza sıcaktan kaçabilecekleri iyi havalandırılan, gölgeli yerler sağlayın. Yaz aylarında bol miktarda taze, soğuk su sağlayın. Ve onları nemli tutmak için soğutulmuş üzüm veya donmuş karpuz gibi ikramlar sunun.

Zehirli Bitkiler

Tavuklar doğal olarak meraklıdır ve kuşlarınız serbest dolaşırlarsa, dikkatlerini çeken her şeye gagalarını sokmaya eğilimlidirler. Ne yazık ki bir bahçede yetişen her şey sürünüz için güvenli değildir.

Aslında, yaygın olarak yetiştirilen birkaç bitki, tavuklar için oldukça zehirlidir. Bunlara açelyalar, çoğu çiçek soğanı, ravent, meşe ve porsuk ağacı dahildir.

Bahçeniz de tavukları zehirleye bilecek bitkiler olamamasına dikkat edin. Bu bitkilerden herhangi birini bahçenizde yetiştirirseniz, tavuklarınızın erişemeyeceği şekilde bu alanları çitle çevirin.

Bu konuda çok fazla bilginiz yok ise tavukların yemesi veya yememesi gereken bitkileri devamını oku kısmında bulabilirsiniz.


Devamını oku: Tavuklar için oldukça zehirli olan bu bitkilere dikkat edin. 


Beklenmedik Bir Tavuk Ölümünden Sonra Ne Yapmalısınız?
Beklenmedik Bir Tavuk Ölümünden Sonra Ne Yapmalısınız?

Herbisitler/Böcek öldürücüler

Çoğu kümes hayvanı yetiştiricisinin tesislerinde zehirli kimyasallar kullanmadığını söylemeye gerek yok . Ne yazık ki komşular, özellikle sebze tarlaları, meyve ağaçları, küçük göletler veya yüzme havuzları varsa, çevreye duyarlı olmayabilirler.

Bu maddeleri sadece özelliklerine uygulamak için ellerinden geleni yapsalar bile, rüzgar ve yağmur, kimyasalları mülk sınırlarının ötesine yayma yöntemine sahiptir. Geçen yıl sürü üyelerimizden beşini komşumuzun farelere verdiği zehir yüzünden kaybettik. Tavuklarımız komşunun bahçesine gitmedi ancak orada ölmekte olan fareler tavukların ulaşabildiği noktalarda ölünce hayvanlar yemiş. 

Komşularımızın bahçelerinde ne yaptıklarını kontrol edemeyiz. Ama tavuklarımızın nerede dolaştığını kontrol edebiliriz. Kimyasal problemler devam ederse, komşunuzla iletişim kurun ve sürünüzü istemeden etkilediklerini onlara bildirin.

Kirlenmiş gıda

Dışkı ve küfle kirlenmiş yumurta tavuğu hızla hasta edebilir ve çoğu zaman ölüme yol açabilir. Sürünüzün sağlığını sağlamak için her zaman neme dayanıklı çuvallarda kapalı yem satın alın. Açık yemi hava geçirmez ve haşerelere karşı dayanıklı bir kapta saklayın.

Besleme kabınızda pislik veya kırıntıların topaklandığını fark ederseniz, etkilenen kısmı çıkarmayın. Tamamını çöp kutusuna atın vahşi hayvanları hasta edebileceğinden yeni bir yem torbası açın ve kısa sürece hava geçirmez bir kap alın. 

Kümeslerinizdeki besleyicileri kontrol ettiğinizden emin olun. Sıcak, nemli günler ve değişen hava koşulları, bahçenizdeki yemin hızla bozulmasına neden olabilir.

Kirli bulaşıklar

Kuşlarınızın tükürüğü ve ara sıra dışkıları ve tüyleri bu kaplarla temas ettiğinden, bakteri ve mantar yemliklerde ve suluklarda hızla birikebilir. Bunlar sık ​​sık temizlenmedikçe ve sterilize edilmedikçe, suluklar ve besleyiciler sürünüz için sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Sessiz Saldırı

Beklenmedik bir ölüm durumunda bile kümesinizi, özellikle ana kümeslerin yüksek köşelerini ve her bir folluk kutusunu dikkatlice inceleyin. Kuşlarımız için güvenli ve emniyetli bir yaşam ortamı sağlamak için ne kadar çalışkan olsak da, diğer canlılar da arada bir kümesleri kendilerine yuva yapmaya karar verirler.

Yaban arıları yaygın suçlulardır ve meraklı bir tavuğu tekrar tekrar sokabilirler. Ateş karıncalarının yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, kum ve toprakta geniş tüneller kazdıkları bilinen ateş karıncaları için bahçenizi ve doğal bir zemininiz varsa kümesinizi kontrol edin.

Böcek ve karınca zehiri sadece küçük miktarlarda tahriş olsa da, tavuğunuza tekrar tekrar saldırılırsa, toksinlerden dolayı oldukça hasta olabilir ve hatta potansiyel olarak ölümle sonuçlanabilir.

Otopsi İste

Bu senaryolardan hiçbiri tavuğunuz için geçerli görünmüyorsa , ölümü daha fazla araştırmak için bir otopsi yapmayı düşünebilirsiniz. Kuşunuzu dikkatlice poşetleyin ve dondurucunuza veya derin dondurucunuza koyun. Ardından, kuşunuzu otopsi için nasıl göndereceğiniz ve ilgili masraflar hakkında bilgi için eyaletinizin veteriner teşhis laboratuvarına başvurun.

Ayrıca sürünün geri kalanına göz kulak olmak ve herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını izlemek isteyeceksiniz.

Murat’ın geri kalan kuşları asla hastalanmadı veya herhangi bir uyuşukluk belirtisi göstermedi. Murat hala tavuğunu neyin öldürdüğünü bilmiyor. Haziran ortasında vuran korkunç sıcak dalgası olabileceğine inanıyor.

 

Yorum yapın