Belçika Tavşanı Özellikleri

Belçika Tavşanı, süslü bir evcil tavşan türüdür. İlk Belçika Tavşanı, 18. yüzyılın başlarında Belçika’da yetiştirildi. Belçika Tavşanı Cins, fiziksel görünümde yabani tavşana çok benzemek için seçici yetiştirme yoluyla geliştirilmiştir.

Bugün, tavşan gibi görünmek için yetiştirilmiş, kendine özgü, uzun uzuvlu bir tavşan ırkıdır . Belçika Tavşanı tavşanları kolayca tanınır ve cins, pratik bir et tavşanı yaratmak amacıyla evcil ve vahşi Avrupa tavşanları arasında seçici üreme yoluyla yaratılmıştır.

Belçika Tavşanı, 1874’te İngiltere’ye ithal edildi ve ‘Belçika Tavşanı’ olarak adlandırıldı. Sonra İngiliz yetiştiriciler, Belçikalı Tavşanı vahşi İngiliz tavşanları gibi daha canlı gösterdi.

Cins ilk olarak 1877’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterildi. Ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, Belçika Tavşanı’nın popülaritesi hemen arttı (ülke çapında binlerce Belçika Tavşanı kulübünün ortaya çıkmasına neden oldu, binlercesi yetiştirildi ve bazıları ABD kadar satıldı) 1 bin dolar).

‘Amerikan Belçikalı Tavşan Derneği’ bu kulüplerin ilkidir. Cins, hem Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği hem de İngiliz Tavşan Konseyi tarafından tanınmaktadır. Bugün safkan Belçika Tavşanı oldukça nadirdir ve American Livestock Breeds Conservancy tarafından tehdit edildiği düşünülmektedir.

Belçika Tavşanının Fiziksel Özellikleri

Belçika Tavşanı ırkı, uzun, ince gövdesi ve bir tavşanınkine çok benzeyen çevik bacakları ile en çok tanınan ve kolayca karakterize edilen bir ırktır. Uzun bacakları, kaslı yanları olan ince bir vücutları vardır. Belleri ve iyi yuvarlak arka kısımları ile belirgin bir şekilde kemerli sırtları vardır.

Genellikle bu tavşan ırkının ön ayakları uzun ve ince kemiklidir ve tamamen düzdür. Ve arka ayaklar uzun, ince ve düzdür. Başları diğer evcil tavşan ırklarına göre oldukça uzundur. Kuyrukları ise düz ve omurga ile aynı hizadadır.

Belçika Yabani Tavşanlarının, yabani tavşanların kürklerinde bulunan çarpıcı siyah tiklerle zengin kırmızı veya kestane rengi bir kürk sergileyen tek evcil tavşan türü olduğuna inanılıyor. Cins, Siyah, Siyah ve Tan, Kestane Kırmızısı vb. Dahil olmak üzere bir avuç renk ve işarette görülür.

Ancak ana renk grupları Siyah, Siyah ve Tan, Kırmızı, Tan, Kestane’dir ve siyah tiklidir. Orta ila büyük boy bir tavşan cinsidir. Ve bir Belçika Tavşanının ortalama vücut ağırlığı 2,7 ila 4 kg arasındadır. 

kullanımlar

Belçika Tavşanı, esas olarak et üreten bir cins olarak geliştirilmiştir. Ancak cins, evcil hayvan olarak yetiştirmek için de uygundur.

Özel notlar

Belçika Hares, tavşanların en enerjik ve zeki ırklarından biridir. Çok zekidirler ve onları mutlu etmek için çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar. Son derece uyanıktırlar ve bu nedenle ürkek olabilirler.

Belçika Yabani Tavşanları isimlerini kolayca öğrenebilirler ve ara sıra çağrıldıklarında gelirler. Doğası gereği hareketli ve uyanık bir mizaca sahip oldukları için ani bir ses veya hareketle çok kolay irkilebilirler. Belçika Tavşanı, aktif kişilikleri nedeniyle ‘fakir adamın yarış atı’ olarak anılmıştır.

Sevimli görünümlerine rağmen, cins çok küçük çocuklar ve yeni başlayanlar için ideal değildir. Genellikle enerjik ve uzun ömürlü bir hayvandır. Ortalama ömürleri 7 ila 10 yıl arasındadır. Ancak 10 yıl veya daha fazla yaşayabilirler. Cins, aşırı yüksek nem veya ısı ile iyi yapamaz.

Köpekler sarışın annelerdir ve litreler ortalama 4 ila 8 set olacaktır. Gençler yavaş olgunlaşır. Bununla birlikte, aşağıdaki çizelgede bu cinsin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Belçika Tavşanı
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Bir et ırkı olarak yetiştirildi. Ancak evcil hayvan olarak yetiştirmek için de uygundur.
Cins Büyüklüğü Orta ila Büyük
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 2,7 ile 4 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Evet
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler (ancak aşırı yüksek nem veya ısı ile iyi yapamaz)
Renk Çeşitleri Siyah, Siyah ve Tan, Kırmızı, Tan, Kestane, siyah çizgili
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Belçika
Yorum yapın