Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark

Yumurta satın alırken beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki fark akıllardaki en büyük sorulardan biridir. Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki farklar birçok kişi tarafından değişik tezlerle ortaya konmuştur. Lezzet olarak ve fiyat olarak değişen bu yumurtaların neye bağlı olarak değiştiği akıllardaki diğer bir sorudur.

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Arasındaki Farklar

Yumurta kabuğunun renklerinin farklı olmasının nedeni her zaman merak edilen sorulardan biri olmuştur.

Kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki farklar şunlardır;

  • Yumurta kabuğu rengini belirleyen en önemli faktör tavuğun cinsidir. Beyaz renkli kulak memesine ve beyaz tüylü tavuklar kuluçkaya yattıklarında beyaz kabuklu yumurtalar ortaya çıkmaktadır. Kırmızı ve kahverengi kulak memesine sahip ve kırmızı, kahverengi tüylü tavuklar genel itibariyle kahverengi yumurtalar yumurtlarlar. Mavi ve bebekli yumurtlayan tavuk cinsleri de bulunmaktadır.
  • Bir diğer faktör ise tavuğun yediği yemdir. Her iki yumurtanın da lezzeti ve içerdiği besin değeri aynıdır. İçerdiği diğer değerlerde aynıdır. Tavuklar yedikleri yemlere göre farklı renkte yumurta yerler.
  • Bir başka sebep de hayvanların diğer hayvanlardan korunma isteğidir. Tavukların farklı renkte yumurtlamasının nedeni düşmanları tarafından dikkat çekilmesini engellemektir. Bu şekilde kamuflaj sağlayarak neslin devam etmesini sağlarlar.
  • Başka bir görüşte tavukların anavatanıdır. Asya kökenli olan tavukların rengi kahverengi, Akdeniz kökenli ise beyaz olur.

Sonuç olarak yumurtanın rengi içerdiği besin değeriyle ilgili değildir. Her iki yumurta da aynı protein, vitamin ve mineral içerir.

beyaz ve kahverengi yumurta arasindaki fark

Hangisi Tercih Edilmeli?

Kahverengi yumurtanın protein oranının daha yüksek olduğu ve daha yararlı olduğu söylentileri tamamen yersizdir. Bu görüşün ortaya çıkma sebebi ise kahverengi yumurtaların daha pahalı olmasından kaynaklanır. Besleyiciliği ve tat arasında hiçbir fark olmayan bu yumurtaların farklı fiyatlara satılması hiç doğru değildir. Beyaz yumurta ve kahverengi yumurta arasında bir seçim yapmak veya hangisinin daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira ikisi de renk dışında aynıdır

Neden Kahverengi Yumurtalar Daha Pahalı?

Kahverengi yumurtanın beyaz yumurtadan daha pahalı satılmasının temel sebebi yine tavuklardır. Kendi tavuğunu yetiştiren ve onları tüketen çiftçiler yumurtalarının daha lezzetli ve sarılarının daha canlı olduğunu görenler kahverengi yumurtadan kaynaklandığını düşünürler. Fakat bu doğru değildir. Yumurtanın daha lezzetli olma sebebi ise daha tavuğun daha iyi beslendiği anlamına gelir. Özetle kahverengi ve beyaz yumurta arasında besin değeri ve tat bakımından hiçbir fark olmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. İnsanlar hangisini isterse onu tüketebilir. Tek farkı ise kahverengi yumurtanın daha yüksek fiyata tüketiciye sunulmasıdır.

“Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark” üzerine bir yorum

Yorum yapın