Bıldırcın Beslemek İçin İzin Gerekli mi?

Bıldırcın beslemek için izin gerekli mi sorusu yaban hayvanlarına meraklı olanların merak ettiği bir soru. Bıldırcın nesli tehlikede olan yaban hayvanları arasında değil. Ama yetiştirmek ve beslemek için özen izin gereken hayvanlardan birisi. Çünkü günümüzde bütün yaban hayvanlarını korumak ve de nesillerinin devamını sağlamak için hem avlamak hem de beslemek konusunda sınır getirilmesi gerekiyor.

Yabani Hayatın Korunması

Öncelikle bütün yaban hayvanlarının doğal ortamında yaşaması gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor. Eğer bıldırcın beslemek için izin almak istiyorsanız sahip olmak istediğiniz bıldırcınların belgesi olması gerekiyor. Bu belge de onları avlamadığınızı ispatlamak için gerekiyor.

Bıldırcınları para ile satın aldıysanız da önce veterinerler tarafından kontrol edilmeleri ve ardından belli bir büyüklüğe eriştiklerinde doğaya salınmaları gerekiyor. Evde bıldırcın beslemek, keklik ya da sülün gibi hayvanlar beslemek de yasaklanmış durumda. Bu hayvanların her birisi doğal ve yabani hayatın bir parçası ve öyle kalması gerekiyor.bildircin beslemek icin izin gerekli mi

Bıldırcınların Neden Doğal Ortamında Beslenmesi Gerekli?

Hayvanların beslenmesi, yetiştirilmesi ve yenmesi gibi sorunlar günümüzde önemli bir problem haline geldi. Evcilleştirilen tavuk ve inek gibi hayvanların da endüstriyel şekilde yetiştiği ve kesildiği koşullar da ciddi bir sorun.

Bu yüzden hayvanların korunması ve de doğal bir şekilde büyümesi için artık bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Hayvanları sevdiğimiz için mi yoksa yemek için mi beslediğimiz size kalmış bir sorun.

Ama yaban hayvanlarının beslenmesi de yenilmesi de yasaklanmış ve özel izin gerektiren konular haline geldi. Belli bir sayıda bıldırcın beslemek ya da bir bıldırcın çiftliği kurmak için gerekli şartları sağlamanız ve izin almanız gerekiyor. Ama asıl önerilen konu ise onların doğal ortamında endi halinde büyümeleri.

Hayvanların Doğal Ortamı

Bıldırcın, keklik ve sülün gibi evcilleştirilmemiş ve yabani hayatın parçası olan hayvanların korunması bazı yönlerden önem taşıyor. Bu hayvanların doğal ortamlarında yaşaması şu yüzden önemlidir:

  • Doğal ortam hayvanların en sağlıklı yaşadığı ortamdır.
  • İnsanlar yabani hayatın tamamına hakim olursa bunun ekosistem için ciddi zararları olabilir.
  • Ekosistem ve gezegenimizin devamı için bütün yabani hayatın korunması gerekiyor.

Bıldırcınlar doğal hayatın bir parçası. Onların hayatta kalması için av yasağına uyulması gerekiyor. Avlanmasanız bile bir bıldırcın bulduğunuz da yetkili mercilere bildirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde sülün ve keklik gibi yabani hayvanları çok meraklı olsanız ve sevseniz dahi evinizde kendiniz yetiştirmeyi denememelisiniz.

“Bıldırcın Beslemek İçin İzin Gerekli mi?” üzerine 2 yorum

  1. Evde 2 tane bıldırcın besliyorum onun içinde kuluçkadan çıkmış bıldırcın beslemek yasakmı üretim yapmıyor satmıyorum

    Yanıtla
Yorum yapın