Bıldırcın Beslenmesinde Püf Noktalar

Bıldırcın beslenmesinde püf noktalar bilindikten sonra bıldırcın beslemek kolay ve keyifli bir iştir. Bıldırcınların büyümesi, yumurtlaması, üretimi hakkın gerekli bilgilere sahip olduktan sonra pratik hale gelecektir. Bıldırcının hem eti hem yumurtası oldukça lezzetlidir. Bu bakımdan bıldırcından fayda sağlamanız da mümkün.

Bıldırcın Özellikleri

Bıldırcınlar ufak kuşlardır. Boyları yaklaşık 20-25 cm kadardır. Vücut renkleri kahverengi-gri olur, tüylerinde çubuk desenleri bulunur. Kısa kuyruklu hayvanlardır. Ağırlığı en fazla 160 gr olan bu kuşlar, iki aylık olmaya başladıktan sonra yumurtlamaya başlarlar. Bir bıldırcın doğru ışıklandırma sayesinde yılda ortalama 250 yumurta yumurtlayabilir. Bıldırcının yumurtası da eti de protein ve mineral bakımından zengindir. Bıldırcınların cinsiyeti tüylerinden belli olur. Erkek bıldırcınların göğüs tüyleri düz ve pas renge sahiptir. Dişi bıldırcınların göğüslerinde ise siyah benekler bulunur.bildircin beslenmesinde puf noktalar

Bıldırcın Nasıl Beslenmelidir?

Bıldırcın beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular yemlerin taze ve işlenmemiş olması gerektiğidir. Yumurtadan yeni çıkmış olan bıldırcın yavruları 8 gr civarında olurlar ve ilk 3 hafta yüzde 28 proteinli yem ile beslenmeleri gerekir. 4. haftadan sonra yüzde 20 proteinli yem ile beslemek yeterli olacaktır. 6. haftaya gelindiğinde toplam 800 gr kadar yem tüketmiş olurlar.

Bıldırcın Beslenmesinde Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Bıldırcınlar genellikle üretim yapılmak için beslenen hayvanlardır. Yumurtasının ve etinin ticari pazarda karşılığı olması üretimini ve satım işini yapmak isteyenler için oldukça cazip geliyor. Lüks restoranlara ve bol yıldızlı oteller tarafından talep edilen bıldırcın yumurtası ve eti daha pek çok pazar alanından talep görüyor. Ancak bıldırcın beslemek için bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

  • Bıldırcın üretimi, kuluçka makinelerinin yardımı ile yapılır. Döllü yumurtalar kuluçka makinesine konmalıdır.
  • Bıldırcın yumurtası kuluçka makinesini günde 4 defa çevirmek gerekir.
  • Bıldırcın canlı olarak uzun yol taşınması doğru değildir.
  • Bıldırcın yumurtasının nakliyatı oldukça zahmetli bir iştir, zayiat verir.
  • Bıldırcın yumurtaları eğer yavruya sahipse 17. gün çatlaması gerekir.
  • Bıldırcınlar yumurtadan çıktıktan sonra özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. İhmal edilmemeleri gerekir.
  • Bıldırcınlar birbirlerini gagalamaya müsait hayvanlardır. Bu nedenle bıldırcınların gagaları kesilmelidir.
  • Bıldırcın beslenmesinde alan temizliği ve dezenfektesi kritiktir. Hastalanan bıldırcınların tedavisi oldukça zordur.

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenler bu işe gerçekten emek vermelidir. Bıldırcınların sağlığı ve kalitesi standartta tutulmadığı takdir tüm emek boşa gidebilir. Bu nedenle yapılan işe titiz davranmalı, profesyonel şekilde üretim yapmak gerekir.

“Bıldırcın Beslenmesinde Püf Noktalar” üzerine bir yorum

Yorum yapın