Bıldırcın Cinsleri

Bıldırcın cinsleri sülün familyasından ait avlanabilir bir kuş türleridir. Bıldırcınlar küçük olmalarına rağmen kısa mesafede çok hızlı hareket ederler. Fakat uçuş mesafelerinin oldukça kısa olması sebebiyle avcılar tarafından kolay yakalanırlar. Kimi bıldırcınlar göçebe olarak yaşayabilirken, kimileri de yerleşik olarak bulundukları alanlarda yer altındaki yuvalarında yaşamlarını sürdürürler.

Bayağı Bıldırcın

Bayağı bıldırcının boyu yaklaşık olarak 20 cm civarındadır. Narin fakat sert gagalı olan bu kuş türü en bilinen bıldırcın çeşididir. Kül rengi ve beyaz tüyler, koyu kahverengi başı ile avcılar tarafından en fazla avlanan bıldırcın türüdür. Senede iki ya da üç defa yumurta bırakan bu tür bir bıldırcın, her seferinde ortalama olarak 15 yumurta bırakmaktadır.

Bu yumurtalar da üç hafta içinde çatlayıp içinden yavrular çıkar. Bayağı bıldırcınlar, ağustos ve ekim ayları arasında da Afrika kıt’asına göç edip mart-mayıs ayları arasında yeniden Rusya ve Romanya’daki yaşam alanlarına dönerler.

Japon Bıldırcını

Japon bıldırcınları, ticari değeri yüksek, etine dolgun ve güzel sesli bıldırcınlardır. Uzun yıllardan beri Japonya’da eğlence için yetiştirildiklerinden dolayı da bu ismi almışlardır. Vücudu oldukça iri olan bu cins aynı zamanda bir tavuğa da benzetilebilir. Japon bıldırcınları, bıldırcın çiftlikleri aracılığıyla da sık sık tercih edilir. Bu tür bıldırcınlar farklı mutasyonlar yaşayarak günümüze kadar gelmiştir.bildircin cinsleri

Çin Bıldırcını

Çin bıldırcını, diğer cinslere nazaran en dikkat çeken bıldırcın türüdür. Dikkat çekmesinin sebebi ise renkleridir. Kiremit kırmızısı ve mavi renkleri ile bilinirler. Bu bıldırcın türünün boyu da oldukça kısadır ancak yıllık yumurta üretimiyle üreticilerini son derece şaşırtmaktadır. Çünkü Çin bıldırcını, yılda ortalama olarak 150 tane yumurta bırakırlar. Bu durumun en büyük sebebi ise uygun sıcaklıklarda devamlı olarak yumurtlayabilir olmasıdır.

Pullu Bıldırcın

Amerika Kıt’asında yaşayan bu bıldırcın çeşidi Nevada Çölü’nün bulunduğu alanda ve Washington-Kansas bölgeleri içerisinde yaşamını devam ettirir. Pullu bıldırcınların yuvaları genel olarak kaktüslerin arasındadır. Bilinen klasik bıldırcın cinsine benzeyen bu tür aynı zamanda kafes ortamında da beslenebiliyor.

Jumbo Bıldırcın

Güneydoğu Asya bölgesinde oldukça sık rastlanan bu tür bıldırcın cinsleri, Japon bıldırcının mutasyondan geçmiş bir türüdür. Jumbo bıldırcın, genel olarak eti için üretilir. Bu bıldırcınların boyları ise 25 cm’ye kadar uzayabiliyor. Jumbo bıldırcınların ağırlıkları da 500 gram civarındadır. Bu özelliği sebebiyle de Jumbo bıldırcın ismini almıştır. Genel olarak üretim amaçlı geliştirilen bu cins bıldırcınlar yılda ortalama olarak 200 yumurta verebiliyorlar.

“Bıldırcın Cinsleri” üzerine 3 yorum

Yorum yapın