Bıldırcın Civcivi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bıldırcın bakımı hem ekonomik hemde vücut olarak besleyici yormayan bir niteliğe sahiptir. Üremesi hızlıdır ve yumurtası çok faydalıdır. Bakımı gerekli bilgiye sahip olan herkes tarafından yapılabilir. Ancak belirli başlı belirleyici etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bıldırcın yumurtası son zamanlarda sık tüketilmeye başlandığı için piyasada bıldırcın yetiştiriciliği de artış göstermektedir. Bundan dolayı aslında bakımı gayet kolay olan bu kanatlı hayvanlar hakkında doğru olmayan bakım önerileri de artmıştır. Doğruluğu araştırılmadan uygulanan bakım teknikleri sonrasında ne yazık ki bıldırcın yetiştiriciliği zaman zaman azalma göstermiş olsa da bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılmaya devam edilmektedir. Bıldırcın ve bıldırcın civcivi bakımı birbirinden farklıdır. Bıldırcın civcivi yani bıldırcın yavrusunun bakımı yetişkin bıldırcınlara göre daha dikkatli ve hassas bir şekilde yapılmalıdır. Peki bıldırcın civcivi bakımı nasıl olmalıdır?

Bıldırcın Civcivi Farkları

Bıldırcın civcivi bıldırcının yavrusudur. Bakımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Bıldırcın civcivinin belirli özellikleri şunlardır;

  • Kahverengi veya gri renkte tüylere sahip ve kısa kuyrukludur.
  • Ağırlık olarak 130 ve 150 gram arasında olabilir.
  • Boyları 20 veya 25 cm arasındadır.
  • Göğüs kısmı siyah benekli ise dişi bıldırcın, koyu gri renkte ise erkek bıldırcındır.
  • İki aylık olduklarında yumurtlamaya başlarlar ve yumurtaları yaklaşık olarak 9 yada 12 gram ağırlığında olabilir.
  • Beş veya altı hasta içerisinde dişi ve erken bıldırcınlar 130 ya da 150 gram ağırlığına ulaşır, ancak bu kadar zaman geçtikten ve bu ağırlığa geldikten sonra kesilebilirler.

Bıldırcın civcivi bakımı yapmak isteyenler için öncelikle bu bilgilere sahip olunması gerekmektedir.bildircin civcivi bakimi nasil olmalidir

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Uygun şartlar sağlandığında bıldırcınların üremesi kolaydır. Fakat üreme şartları eksiksiz bir şekilde oluşturulmalıdır. Bir erkek bıldırcın başına ne kadar fazla dişi bıldırcın düşerse üreme oranı o kadar artacaktır. Bu oran bir kafeste bir erkek bıldırcın varsa 4 ya da 5 dişi bıldırcına denk olarak belirlenebilir.

Dişi bıldırcının en az 3 haftalık olması gerekmektedir. Daha büyük veya daha küçük dişi bıldırcınlarda üreme imkansız değildir fakat çok zordur. Bıldırcın civcivinin döllenmeden sonra çıkması yaklaşık olarak 17 ya da 20 gün sürmektedir. Bıldırcın civcivi çıktıktan sonra yaşaması gereken yaklaşık sıcaklık 34 veya 36 derece arasında olmalı ve büyüme başladıkça bu derece yavaş yavaş azaltılarak en az 23 derece de sabit kalmalıdır. İlk çıkma süresinden sonraki iki hafta çok önemlidir, gerekli sıcaklık şartları sağlanmazsa bıldırcın civcivi ne yazık ki yaşamını sürdüremez. Bakım konusunda en önemli etken uygun sıcaklıkta ortamın sağlanmasıdır.

Bıldırcın civcivleri yetişme aşamasında kendini keşfetmek isteyecektir. Bundan dolayı diğer yavruları gagalayarak öldürebilir. Bundan dolayı genelde gagaları kesilmekte ya da başka bir seçenek olarak bulundukları ortamdaki ışık seviyesi azaltılmaktadır. Bu yöntem sayesinde yavrular birbirini daha az görerek zarar verme ihtimalini düşürürler. Gagalayarak meydana gelebilecek ölümlerin önüne geçmek için yavruların önüne saman veya ot parçaları bırakılabilir.

Aynı zamanda sadece bıldırcın civcivi için değil yetişkin bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler için en önemli gerekliliklerden biri de temiz bir ortamın oluşturulmasıdır. Tüm şartlar aynı anda ve olması gerektiği hassaslıkta olduğu müddetçe bıldırcın yavrusu yetiştirmek az zaman alır ve oldukça kolaydır denebilir.

“Bıldırcın Civcivi Bakımı Nasıl Olmalıdır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın