Bıldırcın Kafesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bıldırcın yetiştiricileri, bıldırcın kafesi seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bıldırcın yetiştiriciliği itina ve dikkat isteyen bir iştir. Bıldırcınların beslenmesi, bakımı ne kadar önemli ise bıldırcınlar için tercih edilecek kafesler de ayrı bir öneme sahiptir. İstenilen ebatlarda kafes alınabileceği gibi el yapımı kafesler de tercih edilebilir. Bu noktada önemli olan bir kafeste kaç bıldırcının kalacağıdır.Bıldırcın sayısına göre ebatlar belirlenir.

Bıldırcın Kafesi Ebatları Nasıl Olmalı?

Kafeslerle ilgili ortalama ebatlar vardır. Bıldırcın kafesi satın alınabilir ya da el yapımı olabilir. İkisi için de ebatlar belirli ölçülerdedir. Kafes taban ölçüleri 20×25 cm ebatında olmalıdır. Yükseklik ölçülerinin 20-23 cm arası olması gerekir. Bu ebatlarda olan bir kafesin içinde iki bıldırcın yer alabilir. Taban ölçüleri 25×35 cm olan bıldırcın kafeslerinde ise üç dişi ve bir erkek olmak üzere bıldırcın bakılabilir.bildircin kafesi secimi nasil olmalidir

Bıldırcın Kafesi Yapımı

Bıldırcın kafesi son derece basit bir şekilde yapılabilir. Kafes için gerekli malzemeler şunlardır;

  • Çerçeve
  • Kapı
  • İçme kabı
  • Besleme
  • Yumurtaların montajı için tepsi
  • Çöp tankı

Bu malzemeler temin edilmelidir. Çerçeve için takviye kullanılması mümkün. Aynı zamanda duvarlar örgü yapılabilir. Izgara seçimi de yapılması gerekecektir. Bıldırcınların boyutları da dikkate alınmalıdır. İri boyutta bıldırcınlar daha fazla yer ihtiyaç duyabileceği için kafese konacak bıldırcın sayısı değişmek durumundadır.

El yapımı bıldırcın kafeslerinde önem verilmesi gereken diğer bir husus ise nem ve küftür. Yapılacak tasarımın küflü ya da nemli olmaması gerekir. Bu iki olumsuz faktör de bıldırcınların sağlığını ciddi anlamda tehdit eder.

Bunun sonucunda da bıldırcınların hastalanır. Tasarımda kullanılacak tüm malzemelerin kuru olması gerekir. Bıldırcın kafes yapımı sonrasında temizliği ve bakımı da ihmal edilmemelidir. Bıldırcınların sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmaları için bu hususlar olmazsa olmazlardandır.

Daha Fazla Bıldırcın için Kafes Ebatları

Kafes yapımında bıldırcın sayısı önem taşır. Bıldırcın sayısına göre taban ölçüleri belirlenir.

  • 30 bıldırcın için taban 70×70
  • 50 bıldırcın için ise taban 70×140 cm ölçülerde olmalıdır.

Grup haline bir yetiştiricilik düşünülüyorsa bıldırcın sayısı en fazla 50 olabilir. Bu rakamın üzerinde bıldırcın olması doğru olmaz. Zira, daha fazla bıldırcın olması onların sağlıklı yaşamlarını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra; bıldırcınların sıçrayabildikleri de unutulmamalıdır. Bu nedenle; bıldırcınların kafes yüksekliğine dikkat edilmelidir. Aksi halde bıldırcın zıpladığında yaralanabilir. Bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için kafes yüksekliğinin ortalama olarak 30 cm olması gerekmektedir.

Yorum yapın