Bıldırcın Kafesi

Bıldırcın yetiştiriciliğinde bıldırcın kafesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Elbette, yetiştiricilik başlı başına dikkat ve özen isteyen bir iştir. Öncelikle konu hakkında detaylı bilgiler edinilmesi gerekir.

Bıldırcın Kafesi Ebatları

Bıldırcın kafesleriyle ilgili ortalama ebatlar bulunmaktadır. Bıldırcın kafesi ister el yapımı olsun ister satın alınmış olsun ebatlar bellidir. Kafesin taban ölçülerinin 20×25 cm ebatında olması gerekir. Yükseklik ölçülerinin 20-23 cm arası olması yeterlidir. Bu ebatlara sahip olan bir kafeste iki bıldırcın bakılabilir. Taban ölçüleri 25×35 cm olan kafeslerde ise üç dişi ve bir erkek bıldırcın beslenebilir.

Bıldırcın Kafesi Yapımı

Bıldırcın yetiştiriciliğinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bıldırcın kafesi nasıl yapılır sorusudur. Bıldırcın kafesi, kafesi kaç tane bıldırcın konacağına bağlı olarak değişmektedir. Sayı baz alınarak kafes yapılmaya başlanır. Bıldırcın kafesi modelleri çeşitlilik gösterir. Tekli olarak yapılabilir. Bunun yanı sıra; çok katlı yani apartman tipi olarak da yapılabilir. Apartman tipi adı verilen kafeslerde altı kata kadar üst üste çıkılması mümkün. Bu tip kafeslerde her katın altında gübrenin birikmesi için galvanizden gübre tavaları konulması doğru olacaktır.bildircin kafesi yapimi

10 Bıldırcın için Kafes Yapmak

Kafes yapmak için farklı malzemeler kullanılabilir. Kontrplak, plastik, örgü ya da ahşap tercih edilebilir. Bıldırcın kafesinde;

 • Çerçeve
 • İçme kabı
 • Kapı
 • Besleme
 • Yumurtaların montajı için tepsi
 • Cinsiyet
 • Çöp tankı

Gibi unsurlar oldukça önemli. Hücreler üst üste yerleştirilip alandan tasarruf edilmesi mümkündür. Bıldırcınlar için bir tür hücre pili alınır. Bunun için birbirlerine biçimde ve aynı zamanda büyüklükte uymaları da gereklidir. Genelde tel tercih edilir. Zeminden en az 10 ile 30 cm yükseklikte monte edilmelidir.

Çerçeve için takviye kullanılabilir ya da ahşap tercih edilebilir. Duvarlar örgü yapılabilir. Kuşların dışarı çıkamayacağı şekilde ızgara seçimi yapılmalıdır. Bıldırcın küçük bir kuş olduğu için küçük bir zincir ağı kullanılması doğru olacaktır. Döşeme kafesleri içeceğin 7-8 derecelik açıyla bir tabanla donatılmalıdır. Bu yumurtaların çuvalın içine düşmesi için yapılmaktadır.

20 Kafa için Kafes Yapımı

Sayının çokluğunda dolayı kuşların hareket alanı önemsenmelidir. Kafesin içinde kuşların rahatça hareket edebilmeleri için standartlardan daha büyük ölçüler baz alınmalıdır. Genellikle dayanıklı plastik tercih edilir. Bir plastik kap, kuş tankları için uyarlanabilir. Çöpün montajı için ise tepsi sacdan yapılabilir. Böylece malzemelerin ömrü çok daha uzun olacaktır.

Elbette, kafes yapımında ek aydınlatmalar, optimum sıcaklığın korunması ve havalandırma gibi detaylara da dikkat edilmesi gerekli. Bütün bunlar bıldırcınların sağlığı açısından hayati önem taşır. Söz gelimi; havalandırma, kafesin girintilerinden girecek havayla sağlanır. Aydınlatma ve sıcaklık ise ihtiyaçlara ve duruma göre uyarlanış lambalar yardımıyla sağlanabilir. Isı ve ışık hücre duvarlarındaki girintilerden geçebilir.

Daha Fazla Sayıda Bıldırcın için Kafes Yapımı

Çok sayıda bıldırcın yetiştiriciliği yapılıyorsa bu grup şeklinde yetiştiriciliktir. Bu duruda kafes ölçüleri daha da önem kazanır. Bu ölçüler;

 • 30 bıldırcın için taban 70×70 cm olmalıdır.
 • 50 bıldırcın için taban 70×140 cm ölçülerine sahip olmalıdır.

Grup halinde bıldırcın yetiştiriciliği yapılıyorsa bıldırcın sayısı en fazla 50 olabilir. Kafeste bu rakamın üzerinde bıldırcın olmaması gerekir. Bu rakamın üzerinde olmaları bıldırcınların sağlıklı yaşamlarını olumsuz etkiler. Bununla beraber, hareket alanları açısında da buna dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bıldırcınların yükseklik ölçülerine de dikkat edilmelidir. Zira, bıldırcınlar sıçrarlar.

Sıçrarken yaralanmamaları için yüksekliğin belli ölçülerde olması gereklidir. Genel olarak yükseklik 30 cm civarlarında olmalıdır.bildircin kafesi

Bıldırcın Kafesi Yapımında Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Bıldırcın kafesi yapımın ebatlar, ölçüler, kafes yapımı için kullanılacak malzemeler ya da ekipmanlar önemli. Ancak, bununla sınırlı değil. Bunların dışında da dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcut. Hücre büyüklükleri kuşların boyutlarına bağlıdır. Bu nedenle; kuşların boyutları dikkate alınarak yapılır.

Böylece kuşların zemine düşmesine engel olmak mümkün olur. Tasarımın nemli ve küflü olmamasına dikkat edilmelidir. Nem ve küf gibi olumsuz faktörler, kuşların hastalanmasına neden olur.

Bu nedenle; kafes yapımında kullanılacak tüm malzemelerin kuru olmasına ve küf gibi faktörlere maruz kalmamış olmasına dikkat edilmelidir. Kafes yapımında genelde bıldırcın sayısına dikkat edilmez. Zira, bu çok önemli bir husustur. Bu yüzden bıldırcınların sayıca çok olmamasına özen gösterilmelidir.

Bıldırcın Kafesi Koşulları Nasıl Olmalı?

Kafes içinde bıldırcın yetiştiriciliği yapılacaksa kafesin tüm koşullarına gereken dikkat gösterilmelidir. Bıldırcınların uzun ömürlü olmaları için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra; bıldırcınların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri açısından da bu konuya gereken özen gösterilmelidir.

Kafesin temizliği için kafeste bulunan gübrelerin sık sık ve düzenli olarak kafesten atılması gerekir. Gübrelerin kafesten atılması için daha kolay bir yöntem mevcut. Bunun için kafesin tabanına ızgara yerleştirilmelidir. Böylece bu işlem çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Bu ızgaraların, delik ebatlarının 1×2 cm olması yeterli olacaktır. Ayrıca; ızgaranın üst kısımlarının, yan kısım ve arka kısımlarının kafes ölçülerinin 3×4 ya da 3×6 cm olması da gereklidir.

Dişi bıldırcın kafesinde yumurtlama zamanı düşünülerek kafese buna göre düzen verilmelidir. Yumurtlama zamanı en taban kısmının yumurtanın yumurtalık kısmına girebileceği yöne doğru hafif biçimde eğimli olması önemli. Böylece, yumurta yumurtalığa zarar görmeden girmiş olur. Aynı zamanda bu şekilde yumurtaları toplamak çok daha kolay olacaktır.

Bıldırcın yumurtalarının kabukları son derece ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bu yumurtalar çabuk kırılabilme riski taşırlar. Bu riske karşı önlem alınması gerekir. Yumurtalar aşağı doğru yuvarlanırken sağa sola çarpıp kırılmaması için sünger ya da lastik tarzında yumuşak bir nesneyle çevrilmesi gerekir. Tüm bunlar kafeslerin olmazsa olmaz koşullarındandır.

“Bıldırcın Kafesi” üzerine 37 yorum

 1. 10 lu bıldırcın kafesi yapacağimü ve neler kullanmamız gerekmediğini çok açıklayıcı yazmışsınız tesekkür ler ?

  Yanıtla
 2. Hocam burada bıldırcınlar için salma kafes yapımının olmasını da beklerdim ki ben bıldırcınların küçük kafeslerde yasamalarına karşıyım sizin salmaniz gibi olmalı

  Yanıtla
 3. 8 +2 bıldırcınım vardı kutuda besliyordum tamda kümes yapacaktım sizin bilgileriniz için çok teşekkür

  Yanıtla
 4. Bıldırcın kafeslerini satın almak istediğimizde gerçekten pahalı olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı insanın kendi yapası geliyor. Burdaki bilgileri kullanarak ucuzundan bir tane yapacam.

  Yanıtla
 5. Abi makale iyi olmuş gerçekten güzel canlılar bıldırcınlar bir keresinde civcivlerimin annesi ölmüştü 7 yavrudan 2 tane kalmıştı bende belki bıldırcınlar bakar diye yanlarına koydum abi gerçektende baktı ve o tavuklarım halen yaşıyo bıldırcını altına girerdi ikiside sadakatli güzel hayvanlar???

  Yanıtla
 6. Bence kafesden ziyade doğal alanları gibi ortam daha makul olur çünkü yaşam alanlarına saygı için

  Yanıtla
 7. Benim gözlemlediğim kadar bıldırcın hassas hayvanlardır.bıldırcın aslında doğal ortamda yaşayan hayvanlardır sonradan kümes hayvanı olmuştur.1bıldırcın yumurtası 1tavuk yumartasında daha proteinlidir.bıldırcın kümesi ne kadar doğal olursa yumurta salımı ve gurk yatma oranı artar ben küçük kafesler hayvan besleyen birisi değilimdir hayvanların kümesi geniş ve doğal olmalıdır.bıldırcın kümesinin hava koşulları ise fazla soğuk ve fazlada sıcak olamalıdır hayvanların ayakları toprağa basınca sanki bana bir rahatlama geliyormuş gibi olur aslında çok bilgilendirici bir yazı hazırlamışınızdır.teşekkürler.

  Yanıtla
 8. Tavsiyelerim doğrultusunda harika bir bıldırcın kumesi yaptım. Bilgiler İcin çok teşekkürler

  Yanıtla
 9. Bıldırcın beslemek isteyenler için güzel bilgi. Kümesin ne şekilde ve büyüklükte yapılacağı konusunda ölçüleriyle verilmesi kafada ki soru işaretlerinin cevabı olmuş. Verdiğin bu bilgilerle sağlıklı bıldırcın kümesi kurulabilir. Teşekkürler harikalar diyarı.

  Yanıtla
 10. Çok güzel bilgilendirici bir yazı. Bıldırcınların yumurta verimi, cinsiyet ayrımı ve de erişkinliğe geçiş süreçleriyle ilgili de yazı yazmanızı rica ediyorum. Youtube kanalınızdan geliyorum mümkünse çekiliş listesinde yer almak istiyorum.

  Yanıtla
 11. Bıldırcınlar beslediğim ama yumurta alamadım bi sonraki zamanlarda beslersem verdiğin bilgilere göre besleyeceğim

  Yanıtla
  • Bende bıldırcın besliyorum onların hareketlerini izlemek hele yumurtalarını toplamak çok mutlu ediyor. Bende ızgaralı telli sistem kullaniyorum Ancak çözemediğim bir husus var ; bıldırcınlardan bir erkek sürekli olarak saldırıyor bir dişiye ayırdım bir süre sonra tekrar koydum tekrar saldırıyor unutmuyor da bu konuda ne yapabilirim ?

   Yanıtla
  • abi bende bildircin beslemeyi cok istiyorum tabi abi senin bize gosterdigin gibi bize ogretigin bilgilerle hele hele o bıldircilarin yumurtasi toplama

   Yanıtla
 12. Abi ben bıldırcın bakamam ama senin verdiğin tüm bilgileri arkadaşlarıma yayicam sağol ve son olarak yaralı bıldırcınına iyi bak ve tüm arkadaşlarıma seni takip etmelerini söyliyecem ALLAH bol kazançlar versin çok iyi bir insansın

  Yanıtla
 13. Abiliğim konuyu çok güzel ele almışsın özellikle bıldırcın sayısına göre kümes yapımı çok iyi bir eklenti olmuş

  Yanıtla
 14. Abe bnde bıldırcın yumurtası topluyorum zaten kuluçka makinesine aticam ve bu kafes ebatları hep kafamda takılıyordu neyseki sn çıktın karşıma bana guzel bir yol göstersin tşk ederim abe ?

  Yanıtla
 15. Bıldırcın besledim, güzel kuşlar.
  Küçük bir kümeste sayılarına göre uygun ortamda yaşamalılar.
  Bilgilerimi profesyonel bilgiler ile güncelledim.
  Çok katlı bıldırcın kümesi de harika imiş.

  Yanıtla
 16. Bıldırcına bakmak istiyodum denk geldi artık bu yaz Allah nasip ederse burdan öğrendiğim bilgilere göre bakacağım
  -Teşekkürler

  Yanıtla
 17. Abi hayvanlar bebi cok mutlu ediyo bunun nedenini bilmiyom helede bildırcinlar cok güzel varliklar

  Yanıtla
 18. Bıldırcın beslemek için güzel bir yazı olmuş. Bir bıldırcın kafesi yaparken bence dikkat edilmesi gereken bir başka şey de hayvanların yayılıp rahat hareket etmeleri gereken bir ortam hazırlamaktır eğer kafes küçük ve erkekler fazla ise aralarında kavga olup birbirlerine zarar verebilirler.

  Yanıtla
 19. WOW. Çok şaşırtıcı. Gerçekten çok iyi. Neden çünkü bütün yerde saçma sapan şeyler çıkıyor ama sizde güzel cevaplar var. Bıldırcın beslemek için güzel ve anlamlı bir yazı olmuş. Ben çok beğendim. Bu bilgiyi yaydığınız ve paylaştığınız için teşekkür ederim daha çok yayın bilgili olalım. Teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın