Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bıldırcın Ne Yer?

Bıldırcın yetiştiriciliği yapan kişiler bıldırcın ne yer sorusunu çok sık merak ediyor. Bıldırcınlar verilen her yemi yemez. Keskin bir ağız tatları vardır. Yemin tuzlu veya acı olması durumunda yemin tadını hemen algılarlar. Bıldırcınların damızlık, yumurtlama gibi çeşitli dönemleri vardır. Bu dönemlere özel beslenme programları vardır. Bu dönemler içerisinde çeşitli yemleri tüketirler. Peki, bu dönemlerde neler yerler? Birlikte göz atalım.

Bıldırcınlar şu gıdaları yer:

 • Öğütülmüş mısır,
 • Buğday ve arpa,
 • Ot ve dilimlenmiş yonca,
 • Yonca unu,
 • Soya fasulyesi,
 • Soya küspesi,
 • Kireç taşı,
 • Ayçiçeği küspesi,
 • Çok az bir miktar tuz,
 • Balık unu,
 • Yulaf,
 • Küçük böcekler,
 • Solucanlar.

Bıldırcın yemleri içerisinde genellikle bu gıdalar yer alır. Ayrı ayrı verilebileceği gibi yemlerin içerisine katılarak da verilebilir. Bıldırcın adı verilen canlıların beslenmesine özen göstermek gerekir. Bıldırcınlar doğada da kolay şekilde hayatta kalır. Küçük böcekleri ve canlıları avlayarak protein depolar.

Bıldırcınların Özellikleri Nelerdir?

Bıldırcınlar, kahverengi ve gri renklere sahip sevimli bir kuş türüdür. Kendi aralarında farklı türlere sahiptir. Fakat genellikle 25 ve 30 cm uzunluğa sahiplerdir. Dişilerin siyah benekleri vardır. Erkeklerin ise tüyleri pas rengindedir. Gövdelerine oranla kuyruk kısımları kısadır. Yılda en az 200 yumurta veren bir türdür. Eti ve yumurtası lezzetlidir. Ayrıca insan sağlığına faydalıdır. 6 haftalık olmuş bıldırcınlar, kesim için hazırdır. 150 gr kiloya sahip olabilirler. Genellikle erkekler dişilerden daha ağırdır.

 Bıldırcın Ne Yer?

Bıldırcın Ne Yer?

Bıldırcın Bakımı Nasıl Yapılır?

Ekonomik ve kârlı bir yatırım olduğu için bıldırcın çok sık beslenir. Besleme ve bakım aşamasında dikkatli olmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Bıldırcın civcivler genellikle yerde büyütülür. Civcivler için en uygun sıcaklık 35 ve 36 derecedir. Haftalık olarak bu dereceler azaltılabilir. Fakat 22 derecenin altında olan değerler bıldırcınları olumsuz etkiler. Hızlı ve sağlıklı büyüme için büyüme kafesleri vardır. Büyüme kafeslerinin geniş ve temiz olması gerekir. İlk iki hafta bıldırcın için çok önemlidir. Yeterli özen ve bakım gösterilmezse iki hafta içinde ölürler. Salgın hastalık riski oldukça düşüktür.

Fakat yem kapları ve su kaplarının hijyenik olması gerekir. Islak alanlar civcivleri hasta eder ve mikroorganizma üremesine neden olur. Civcivlere ilk haftalar yüksek proteinli yemler vermek gerekir. Gagaları sivri olduğu için birbirlerine zarar verebilirler. Bunu önlemek için kümesin ışığının şiddetini azaltmak gerekir. Ayrıca gagalamaya engel olmak için civcivlerin gaga kısımları da kesilebilir.

Bıldırcın Neden Yumurtlamaz?

Bıldırcın yumurtası çok şifalı ve pahalı bir yumurtadır. Bıldırcınların yumurta vermemesinin altında yatan çok fazla neden olabilir. Özellikle de beslenmeden kaynaklı yapılan hatalar, yumurta verimini olumsuz yönde etkiler. Bir kuş türü olan bıldırcınlar, ev ortamında genellikle yemler ile beslenir. Verilen yemlerin yumurta yapıcı olması gerekir. Yağ yapıcı yemler ile beslenen kuşlar yeterli yumurtlama sağlayamaz.

Kafesin içi ve iklim şartları da yumurta verimliliğini olumsuz yönde etkiler. Olumsuz çevre şartları kuşların tüylerinde dökülmelere neden olur. Ayrıca biyolojik olarak yapılarını değiştirir. Bu durumda kuşların yumurtlamaya gücü kalmaz. Kafes içerisindeki erkek bıldırcın sayısı yumurtayı etkiler. Dişiye düşen erkek bıldırcın sayısının fazla olması yumurtlama oranını yükseltir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara