Bıldırcın Özellikleri Nelerdir?

Hem etinden hem de yumurtasından faydalanılan hayvanlardan biri olan bıldırcın, ülkemizde oldukça fazla bulunmaktadır. Bıldırcın, kuş türü olarak kabul edilmektedir. Bıldırcının yumurtası ve eti son derece faydalı olunca, bu hayvanı yetiştirmek için özel bir iş kolu meydana gelmiştir. Bıldırcın, insan sağlığına faydası bulunan bir hayvan olarak bilinmektedir. Özellikle de bıldırcın yumurtası, son zamanlarda doktorların ısrarla yenmesini tavsiye ettikleri besinler arasında yer almaktadır. Bıldırcınlar, diğer kuş türlerinden farklı birçok özelliğe sahiptirler. Hemen hemen her yerde bıldırcın bulmak son derece kolaydır. Peki, bıldırcın özellikleri nelerdir? Bıldırcın gördüğümüz zaman onu nasıl tanırız?

Atik Ve Hızlı Bir Şekilde Hareket Ederler

Bıldırcınların en fazla ön plana çıkan özelliklerinden ilki atik ve hızlı olmalarıdır. Doğal ortamlarında bıldırcınları yakalamanız sandığınız kadar kolay değildir. Çünkü hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Uzaktan baktığınız zaman sanki bir tavuğu andıran bir görünüme sahiptirler. Ancak kuş türü olmalarına rağmen uçma kabiliyetleri son derece sınırlıdır. Bu nedenle avcılardan kaçmaları biraz zordur. Ülkemizin hemen hemen er bölgesinde bıldırcınlara rastlamak mümkündür. Yumurtasının değerli olması, bıldırcının değerini daha da fazlalaştırmaktadır. Bu nedenle maliyetleri biraz yüksektir.

Beslenme Özellikleri

Karada yaşamayı seven bu tür, farklı yiyeceklerle beslenmektedirler. İlk başta tarlada bulunan tohumlarla beslenirler. Genel olarak tüm bıldırcın ırkları bu tohumları severler. Buna ek olarak küçük böcekleri de yiyebilirler. Çekirge ve solucan en sevdikleri böcek türlerindendir.

Bıldırcın Özellikleri Nelerdir?
Bıldırcın Özellikleri Nelerdir?

Bıldırcın Türleri

Fiziksel görünümleri her ne kadar birbirine yakın olsa da birçok bıldırcın türü bulunmaktadır. Bıldırcın türleri şunlardır:

 • Bayağı bıldırcın
 • Japon bıldırcını
 • New Zelanda bıldırcını
 • Ekin bıldırcını
 • Himalaya bıldırcını
 • Gamble bıldırcını
 • Kaliforniya bıldırcını
 • Çin bıldırcını
 • Jumbo bıldırcın
 • Dağ bıldırcını
 • Pullu bıldırcın

Tür bakımından oldukça geniş bir aileye sahip olan bıldırcınlar, hem yerleşik olarak hem de göçebe olarak bir yaşam sürebilirler.

Üreme Özellikleri

Bir bıldırcın yaklaşık olarak 2 ayını tamamladığında çiftleşme için hazırdır. Yumurtalarını genellikle tarlalara saklamayı tercih ederler. Üreme için en fazla 12 adet yumurta bırakmaktadırlar. Yavruların yumurtadan çıkması ise bir ayı bulmaz. Bu nedenle üreme yönünden herhangi bir sıkıntısı olmayan bıldırcınlar, ülkemizde çok sayıda bulunmaktadır. Bıldırcın hem kolay yetiştirilebilen hem de kolay üreyebilen bir kuş türü olduğundan dolayı, bazı insanların da ekmek kapısı olmuştur.

Çünkü bıldırcın, yumurtası bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle hem bıldırcının kendisine hem de yumurtasına büyük talep vardır. Bıldırcın yetiştiriciliği, artık bir meslek haline gelmiş ve ticari bir faaliyet olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle birçok ülkede bıldırcın paha biçilmez bir değere sahiptir. Bu türün devamlılığının sağlanması son derece önemli görülmektedir.

Fiziksel Özellikleri

Tüm bıldırcın türlerinin ortalama boyu 20-25 cm olarak değişiklik göstermektedir. Ağrılıkları ise maksimum 150 gramdır. Kara kuşları olarak bilinen bıldırcın, benekli bir yapıya sahip olan yumurtalar verir. Yumurtaları, sağlık açısından paha biçilmez bir değere sahiptir. Bu nedenle bıldırcın yumurtasına büyük rağbet gösterilir. Görünümü itibarıyla çil bir kekliğe benzemektedir. Sülüngiller ailesinden sayılırlar. Özellikle de hasat zamanlarında bıldırcınlara oldukça fazla rastlanmaktadır. Renkleri aynı zamanda serçenin rengine benzer. Kahverengi tonlarıyla kaplı tüyleri bulunmaktadır.

 

Yorum yapın