Bıldırcın Türleri Nelerdir?

Bıldırcının yaklaşık olarak 70 ırkının bulunduğu bilinir. Hemen hemen aynı özelliklere sahip olan bu ırklar, farklı fiziksel özelliklere sahiptirler. Bıldırcın, ülkemizde de sıklıkla karşımıza çıkan bir kuş türüdür. Özellikle de yumurtası ile gündemden düşmeyen bıldırcın, son derece değerli bir hayvandır. İnsan bedeninin çeşitli hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlayan bıldırcın yumurtası, bu türe gösterilen rağbeti gittikçe artırmıştır. Dünyanın farklı bölgelerinde birçok bıldırcın türü mevcuttur. Ancak bu türler arasında çok az sayıda bıldırcın türü hakkında bilgi bulunmaktadır. Peki, yaygın olarak görülen bıldırcın türleri nelerdir?

Bayağı Bıldırcın

Bıldırcın türleri arasında en fazla tanınan bayağı bıldırcınlar, genel olarak 20 cm boyuna sahiptirler. Son derece sert bir gaga yapısına sahiptirler. Bu nedenle sert gagalı kuşlar arasında yer alırlar. Bayağı bıldırcın, oldukça narin bir yapıya sahiptir. Avcıların şaşmaz hedefleri arasında yer alan bu bıldırcın türü herkes tarafından yakından tanınır. Başları koyu kahverengi, tüyleri ise kül ve beyaz rengindedir. Bayağı bıldırcınlar genel olarak yılda 2 ya da 3 defa yumurta bırakırlar.

Her seferde ise yaklaşık olarak 15 tane yumurta bırakır ve 3 hafta süren kuluçkadan sonra yavrular meydana getirir. Bayağı bıldırcın, genel olarak yerin altına yuva yaparlar. Ağustos ve Ekim ayları geldiğinde ise Afrika kıtasına giderler. Mart-Mayıs ayı geldiğinde ise tekrardan Romanya ve Rusya’daki yaşam alanlarına geri gelirler. Bayağı bıldırcınlar, yüksek uçuş potansiyeline sahip değillerdir. Bu bakımdan göç esnasında alçaktan uçmak zorunda kalırlar. Bu durum ise onların kolay bir şekilde avlanmalarına neden olur.

Japon Bıldırcını

Japon bıldırcını, genellikle sesinin güzelliği ve etinin dolgunluğu ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle de ticaret alanında kullanılan bir türdür. Japon bıldırcını, bayağı bıldırcın türüne göre daha fazla iri bir fiziğe sahiptir. Ayrıca tavuğa benzeyen bu tür, farklı mutasyonlar sonucunda günümüze ulaşmıştır. Japonlar, eskiden bıldırcınları eğlence amaçlı üretmekteydiler. Bunun için bu türe Japon bıldırcını denilmektedir. Bıldırcın ticareti yapmak isteyenlerin en fazla yöneldikleri bıldırcın türüdür. Bu nedenle değeri biraz daha fazladır.

Bıldırcın Türleri Nelerdir?
Bıldırcın Türleri Nelerdir?

Gamble Bıldırcını

Adı her ne kadar bıldırcın olsa da diğer türlere göre çok farklı bir fiziksel yapısı bulunmaktadır. Amerika kıtasında yaşayan Gamble bıldırcını, genellikle çöl bölgelerine yönelirler. Kahverengi ve kül renginin karışımı gibi duran bir renkleri vardır. Ayrıca boynunda ise dalgalı tüyleri bulunmaktadır. Gamble bıldırcınını diğer türlerden ayıran en önemli fiziksel özelliği ise başlarında bulunan dik tüylerdir. Bu tüyler, ibiği andıran bir görüntü meydana getirmektedir. Bu bıldırcın türü, kafeste de beslenebilir.

Diğer Bıldırcın Türleri

Bıldırcın türleri içerisinde ön plana çıkan bazı türler, yukarıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bunlar dışında bilinen diğer bıldırcın türleri ise şunlardır:

  • New Zelanda bıldırcını
  • Dağ bıldırcını
  • Çin bıldırcını
  • Jumbo bıldırcın
  • Pullu bıldırcın
  • Himalaya bıldırcını
  • Kaliforniya bıldırcını
  • Ekin bıldırcını

Bıldırcınların eti gerçekten son derece lezzetlidir. Bu nedenle popüler olarak tercih edilen bir et türü olmayı başarmıştır. Bunun yanında lezzetli ve oldukça sağlıklı yumurtaları ise yeni bir ticaret kolu oluşmasına neden olmuştur. Bakımı son derece kolay olan bir kuş türüdür.

Yorum yapın