Bıldırcın Vitamin İlaçlarının Zararı Var mıdır?

Üreticiden tüketiciye sunulan bıldırcınlar üzerinde kullanılan bıldırcın vitamin ilaçlarının zararı var mıdır? Bıldırcın yetiştiriciliği üretim esnasında ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri et diğeri yumurta üretimi olarak gerçekleştiriliyor. Bıldırcın eti ve yumurtası özellikle gelişim çağında olan küçük çocuklar için çeşitli vitamin ve mineralleri sayesinde büyümelerine ve zekâ gelişimlerine büyük yarar sağlıyor. Doğru kullanılan vitamin ve ilaçların arınma süreleri gıda işlenmesinden önce hesaplanarak kullanılırsa herhangi bir zararı yoktur.

Vitamin İlaçlarının Arınma Süreleri Var mıdır?

Bıldırcın ve türlü kanatlı yetiştiriciliği yapan üreticiler belirli dönemlerde yetiştirilen hayvanın cinsine bağlı olarak vitamin takviyesi ve antibiyotik takviyesi yapması gerekmektedir. Ancak kullanılan vitamin ve türevi ilaçların hayvanların sistemi üzerinde etten arınma süresi olarak ayrılıyor. Kullanılan bazı ilaç grubu olan antibiyotiklerin arınma süresi en düşük 1 gün oluyorken, en çok 15 güne kadar uzayabiliyor.

Bilinçli yetiştirici ve üretici olan kişiler aldıkları veterinerlik hizmeti sayesinde bu süre zarflarını hesaplayıp yönetmelik ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sunduğu reçete sayesinde gıda takviyelerini gerçekleştirirse üretici ve tüketici arasında herhangi bir sağlıksal açıdan problem kalmamaktadır. Özet ile

  • Vitamin ilaçlarının genel arınma süresi 12 saat
  • Kullanılan antibiyotik ilaçlarının arınma süresi; en az 1 gün – en çok 15 gün
  • Kullanılan probiyotik vitaminlerinin arınma süresi yok
  • Et üretimi için kullanılan vitamin arınma süresi en az 1 gün
  • Yumurta üretimi için kullanılan vitamin arınma süresi en az 3 gün

Bıldırcınlara Neden Vitamin Takviyesi Yapılmaktadır?

Bıldırcın kanatlı hayvan grubunda yer alan hayvan türüdür. Bıldırcın ile birlikte sayılabilecek tavuk, horoz ve hindi gibi kanatlı hayvanlar içinde temel prensip vitamin ve gerektiğinde ilaç takviyesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak alınan bu hizmetin profesyonel şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Doğru yapılan tedaviler ve vitamin takviyeleri sayesinde bıldırcın eti ve bıldırcın yumurtalarının daha sağlıklı bir şekilde üretici tarafından alınması amaçlanıyor. Yapılan takviyeler sayesinde hayvanlar üzerinde ki kemik ve kas gelişimi, soğuk ve sıcağa karşı dayanıklılığını ve direnci sağlayan gelişim sağlanıyor. Bu sayede sağlıklı bıldırcınların hem etleri hem de yumurtaları daha sağlıklı oluyor.

Yapılan vitamin takviyelerin genel amacının ve prensibinin üreticilere göre cevabı sağlıklı hayvanın sağlıklı gıdası olur yönünde halka bilgi amaçlı söyleniyor.

Yapılan Takviye Vitamin İlaçlarının Herhangi Bir Zararı Var mı?

Vitamin ve türevi olan herhangi bir takviye gıdanın doğru kullanımı sonucunda tüketilmesinde ve insan sağlığında sindirilmesine kadar olan bütün aşamalarında hiçbir şekilde sağlık problemine yol açtığı görülmemektedir.

Ancak hormon gibi hayvanların üzerindeki dna ve biyokimyalarını değiştiren yasaklı gıdalar kullanıldığında kişisel gelişimi durdurucu ve ciddi hastalıklara yol açılabileceği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca duyurulmaktadır.

Yapılan takviye ilaçların genel amacının hayvan sağlığını ve iskelet yapısını erken süre zarfında korumaya alarak hem et hem de yumurtlama dönemlerinde hayvan üzerinde olan stres faktörünü azaltmak hedeflendiğinden dolayı vitamin kullanılıyor. Yapılan bütün tedavileri üretici firma yakından takip ediyor.

İnsan Sağlığına Zararı Olan Gıdaların Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Etten arınma süresi geçmemiş ve hali hazırda hayvanın kanında bulunan vitamin ve türevi olan ilaçların tespitini alıcı firma üstleniyor. Üreticiler fason olarak çalıştıklarından dolayı asıl firma ve hak sahibi olan entegre tesisler alınan et ve yumurta ürünlerini işlenmeye koymadan önce yaptıkları kan ve hormon testleri sayesinde görebiliyor.

Yapılan herhangi bir gıda takviyesinin entegre tesislerin veteriner hekimleri denetimince yapmadığı görüldüğünde üretici üzerine idari para cezası vererek işlenmeye alınan bütün ürünlerin imhası gerçekleştirilerek pazarlara sürülmüyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise entegre tesislerin üretici fason firmaları incelediği şekilde entegre tesislerin işlenmeye alınmış ürünlerinin pazar dağıtımlarından önce gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarını kontrol ediyor.

Bu şekilde üç kez işlenen et ve yumurta ürünlerinin üzerinde hormon ve kan testleri incelenerek pazara sürülüyor. Vitamin ve ilaçların alımı ise entegre tesise bağlı olmaktadır. Hiçbir üretici entegre tesisin onay ve izini olmadan ek gıda takviyesini satın alamamaktadır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara