Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bir hayvanın yetiştiriciliğini yapmadan önce çok iyi bir planlama yapmanız gerekir. Planlamadan önce yetiştirmek istediğiniz hayvanı hem sevmeli hem de çok iyi tanımalısınız. Çünkü özelliklerini bilmediğiniz bir canlıyı yetiştirmeniz imkansızdır. Son zamanlarda oldukça popüler olan bıldırcın yetiştiriciliği, planlı bir şekilde yapıldığında büyük kazançlar elde etmenizi sağlar. Peki, bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılır? Eğer bıldırcın yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu konuda ki tüm hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Bıldırcınları İyi Tanımanız Gerekir

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak için öncelikle bu türü çok iyi tanımanız gerekir. Bıldırcınlar hakkında tüm bilgileri bilmeniz, kolay bir yetiştiricilik yapmanızı sağlar. Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak için bu tür hakkından bilmeniz gerekenler şunlardır:

  • Bıldırcın türleri
  • Ne tür yem yedikleri
  • Yem miktarları
  • Bıldırcın hastalıkları
  • Bıldırcın bakımı

Konularında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu tür hakkında gerekli bilgileri öğrenmeden kesinlikle bıldırcın yetiştiriciliği işine kalkışmamanız gerekir. Kendinizi bu konuda geliştirerek işe koyulmanız siz büyük avantajlar sağlar.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dişi Erkek Karışımı Olgun Bıldırcınlar İle İşe Başlayın

Bıldırcın yetiştiriciliğine koyulmak için en az bir erkek bir de dişi bıldırcına ihtiyacınız vardır. Türün çoğalması için olgun bıldırcınları tercih etmeniz gerekir. Ancak dilerseniz bıldırcın yumurtaları ile de işe koyabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Olgun dişi-erkek bıldırcınlarla işe başlamanız daha fazla işinize yarar. Böylece bıldırcın bakımı hakkında tecrübe kazanabilirsiniz. Yavru bıldırcınların bakımı size ilk zamanlarda zor gelebilir. Ancak zamanla bu işe daha fazla adapte olabilirsiniz. Ayrıca yavruların çıkması için kuluçka almanız gerekir.

Bıldırcınların Yaşam Alanı Güvenli Olmalıdır

Bıldırcınların da diğer hayvanlar gibi bazı düşmanları vardır. Eğer açık alanda bıldırcın yetiştiriciliği yapıyorsanız, alanın güvenliğini mutlaka sağlamanız gerekir. Özellikle de yırtıcı hayvanlara karşı önlem alınmalıdır. Bıldırcınlarınızı her türlü tehlikeden korumanız şarttır. Yetiştiricilik yapabilmeniz için bu hususa dikkat etmeniz gerekir. Yavru bıldırcınların bulunduğu alanın güvenliği ise daha fazla olmalıdır. Bu tür önlemleri ihmal etmemelisiniz. Can güvenliği her şeyden önce gelir. Bıldırcınlarınızın güvenliğini tehlikeye sokacak tüm durumları ortadan kaldırmalısınız. Ayrıca bıldırcınların yaşamayı sevdikleri sıcaklık ve nem oranını yakalamanız gerekir.

Yem Oranlarına Dikkat Edin

Bıldırcınlar, günde toplam 100 gramlık yem yerler. Bu oran yetiştirilme amaçlarına bağlı olarak farklı miktarda karışımlardan meydana gelir. Bıldırcınların günlük olarak tüketmeleri gereken besinleri bellidir. Bu besinleri sürekli temin etmeniz gerekir. Yem oranının az olması bıldırcınların yeteri kadar gelişimlerine engel olur. Fazla yem verirseniz de hastalanmalarına sebep olabilirsiniz. Aradaki bu dengeyi iyi belirlemeniz önemlidir.

Yem oranına dikkat etmenizin yanında bakım konusunda da dikkatli davranmalısınız. Bıldırcınların birbirlerini gagalamaları için gagalarını düzenli olarak törpülemeniz gerekir. Ayrıca ışığın şiddetini azaltarak da birbirlerine zarar vermelerine engel olabilirsiniz. Bıldırcın yetiştiriciliği yaparken yanında farklı bir tür canlı kesinlikle bulunamaz.

Sadece bıldırcınların aynı ortamda yaşamaları gerekir. Eğer kümeste yetiştiricilik yapıyorsanız, kümesin altı her zaman kuru kalmalıdır. Eğer bıldırcınlar içerisinde hastalanan bir bıldırcın tespit ederseniz, onu diğerlerinden ayırmanız gerekir. Aksi halde hastalık bulaşıcı olabilir ve diğer bıldırcınların hayatını tehlikeye atabilir. Bıldırcın yetiştiriciliğinde hastalık durumlarını asla göz ardı etmemeniz gerekir.

 

Yorum yapın