Bıldırcın Yumurtası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Demir ve fosfor bakımından diğer yumurta türlerine göre daha zengin olan bıldırcın yumurtası hangi hastalıklara iyi gelir? Bu yazımızda bu soruyu cevaplayacağız. Bıldırcın yumurtası sağlıklı yaşamın bir parçası olarak önerilen gıdalardan biridir. Proteinin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası aynı zamanda, vitamin ve mineral açısından adeta bir enerji kaynağıdır. Bu özellikleri nedeniyle, bağışıklı sistemini güçlendirir, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlar. Bu faydalarının yanısıra bir çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Bıldırcın Yumurtasının İyi Geldiği Hastalıklar

Kümes hayvanları içersinde yumurtası en besleyici ve sağlıklı olan bıldırcın yumurtasıdır. Bu yumurtayı ister pişirerek, ister çiğ tüketebilir, isterseniz salamura yapabilir, ya da yemek ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Bir çok şekilde tüketebileceğiniz 1 bıldırcın yumurtasının besin değerleri yaklaşık olarak şöyledir:

  • Yağ – 1gr
  • Protein – 1.2 gr
  • Potasyum – 13 mg
  • Karbonhidrat – 0.04 g
  • Demir – 0.34 gr
  • Kolestrol – 76 mg
  • A vitamini – 14.04 IU
  • Kalsiyum – 6 mg
  • Sodyum – 12.70 mg

Bu besin değerlerinin yanında, riboflavin, pantotenik, folat asit ve magnezyum içermektedir. Çocuklarınıza da kolayca yedirebileceğiniz bıldırcın yumurtasının iyi geldiği hastalıklar şunlardır:bildircin yumurtasi hangi hastaliklara iyi gelir

Kansızlığa İyi Gelir: Vücutta yeterli demir olmadığında, “demir eksikliği anemisi” meydana gelir. Bıldırcın yumurtası doğal demir, B12 ve A vitamini kaynağıdır. Vücuttaki hemoglobin seviyesini arttırarak anemiye yardımcı olurken, ağır metal ve toksinleri ortadan kaldırır.

Solumun Problemlerine İyi Gelir: Bıldırcın yumurtasında bulunan ovomukoid, bir çok antialerjik reaksiyon ilacının ortak bileşenidir. Bıldırcın yumurtası ile yapılan gıda takviyeleri, iç ve dış alerjenlerin sebep olduğu alerjik semptomları etkili bir biçimde rahatlatır.

Karın Ve Mide Ağrılarını Rahatlatır: Gastrit, ülser ve karın ağrılarına karşı iyileştirici bir gıdadır. Midedeki asidi kontrol ettiği için, ülser ilaçlarına alternatif olarak önerilir. Yemeklerinizle tüketerek, asitle iniltili enfeksiyonları ve ülseri önleyebilirsiniz.

Diyabet Hastaları İçin Önerilir: Kan şekeri çok yükseldiğinde ortaya çıkan hastalıklardan biri diyabettir. Bu hastalığa sahip kişiler kolestrol ve kan seviyelerini korumak zorundadır.

Bıldırcın yumurtası düşük kalorili olduğu için, kan şekeri ve kolestrolü güvenli bir seviyede tutmak için önerilir.

Cilt Sağlığını Korur: Bir çok cilt bakım ürününün içeriğinde de yer alan bıldırcın yumurtası, cildin daha parlak görünmesini sağlar. Cilt bakımında kullanılan yağlar ile kullanılabileceği gibi, direk cilde de uygulanabilir.

Kalp Hastalıklarına İyi Gelir: Bıldırcın yumurtası “iyi kolesterol” grubunun bir parçası olarak kabul edilir. Kan basıncını kontrol ederek, kalp sağlığını destekler ve besin emilimini düzenlemek için bir çok görev görür. Sağlıklı bir kalp için önerilen diyetler arasında yer alır.

Bıldırcın yumurtası sağlık için paha biçilmez bir kaynaktır. Küçük boyutuna rağmen minareleri ve vitaminlerle doludur, diyet değerleri diğer yumurtalara oranla 4 kat kadar fazladır. Bir çok hastalığa karşı yarar sağlarken, bağışıklık sisteminin gelişimine yardımcı olur.

Zekayı geliştirmek, cinsel iştahı arttırmak ve vücudu canlandıran beyin kabiliyetlerini uyarması ile bilinen besinlerden biridir. Bu besin deposundan yararlanmadan önce alerjinizin olup olmadığını test etmeniz ve kronik rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışarak tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

“Bıldırcın Yumurtası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın