Bıldırcın Zehirlenmesi Sebepleri

Son yıllarda bıldırcın yetiştiriciliğinin fazla olmasından dolayı bıldırcın zehirlenmesi sebepleri araştırmalarını da ortaya çıkarmıştır. Bıldırcınların çeşitli sebeplerden dolayı ölmesi ve üretimin tam anlamıyla olumsuz yönden etkilenmesi bu sebeplerin daha da araştırılması gerektiğinin bir kanıtıdır. Araştırmalarımıza göre zehirlenmenin başlıca sebepleri arasında şunlar gelmektedir.

  • Besin zehirlenmesi
  • İlaç zehirlenmesi
  • Bakterilerden kaynaklanan zehirlenmeler
  • Bıldırcınların çeşitli otları yiyerek yabani otlardan zehirlenmeleri

Bu gibi daha birçok sebeplerden dolayı bıldırcınlar zehirlenerek ölmekte ve buna bir çözüm getirebilmek için çeşitli hassas yollara başvurulmaktadır.

Küçük Kümes Hayvanları

Küçük bir kuş türü olan bıldırcınların yetiştiriciliği kolay olmakla beraber dikkat gerektiren bir konudur. Dikkat edildiği takdirde bıldırcınlar ortalama ayda 24 yumurta vererek yılda 288 yumurtaya ulaşabilmektedirler. Bıldırcınlar küçük olmasına ve yumurtalarının oldukça küçük olmasına rağmen yüksek besin değeri içermektedir.

Çeşitli besin kaynağı olan bıldırcın yumurtasının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bıldırcınların yetiştiriciliğinde hassas davranılarak bıldırcınların ölmesine dikkat etmeli ve çeşitli sebeplerden zehirlenmelerine olanak verilmemelidir. Bıldırcınlar için kullanılan tahıl ürünlerine dikkat etmeli ve içerdiği enzimler bilinmelidir.

Vücutlarının küçük olmasından dolayı sindirim sisteminin hassas olması bu gibi yiyeceklerde ölmelerini sağlar. Bıldırcın yetiştirirken siz değerli okuyucular bıldırcınların bütün hikâyelerini bilmeli ve ne yapılması gerekiyorsa yapmalısınız. Bıldırcınların üremesine ve yumurtlamasını istediğiniz takdirde bütün hususlara dikkat ederek yetiştirmeyi üstlenmelisiniz.

Bıldırcın Yumurtası Sağlığa Yararlı

Bıldırcın yumurtası birçok konuda sağlığa yararlıdır. Yüksek besin değeri içeren yumurtalar sağlam bir protein kaynağıdır. Demir ve protein içeren bıldırcın yumurtasının iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

Büyük bir vitamin deposudur ki boyutunun tam zıt şeklidir. Boyutuna bakılarak tavuk yumurtasından çok daha faydalı olduğu bilinmelidir. Öksürüğü geçirmekte etkilidir. Her şekilde pişirilebileceği gibi besin değerlerinden herhangi bir şey kaybetmez.bildircin zehirlenmesi sebepleri

Sofralarınıza Gelen Lezzet

Siz hala bıldırcın yumurtasını denemediniz mi? Bu sorunun cevabı hayır ise çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmelidir. Aynı zamanda içerisinde kolesterol barındırmadığı için kolesterolü olan kişiler rahatlıkla tüketebilir. Boyutlarının aksine birçok şeye faydalı alan bıldırcın yumurtasını sofraya gelen lezzet olarak benimsemeli ve her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Bıldırcın yumurtasının aynı zamanda birçok insanda görülen kansızlığa çok iyi geldiği bilinmelidir ki düzenli tüketimlerde kansızlığı ortadan kaldırmaktadır. Birçok hastalıktan koruyan bu yumurtaya iyi bakmalı ve bıldırcınlarınızı çeşitli hastalıklardan korumalısınız. Böylece üretim ve tüketimin daha kolay olması sağlanmalı ve yetiştiricilik ön plana çıkmalıdır.

Bıldırcınların Ortamı Temiz Olmalı

Bıldırcınlarınıza zarar gelmesini istemiyorsanız bulunduğu kümesi sürekli kuru ve temiz tutmalısınız. Zamanında bakımlarını ve ilaçlarını temin etmeli telef olan bıldırcınlar ile uzun süre aynı ortamda kalmamalıdır.

Ölen bıldırcını bir an önce imha ederek gömülmesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi çeşitli faktörlere dikkat ettiğiniz sürece bıldırcınlarınız düzenli olarak yumurtlamaya devam edecektir. Bıldırcınların yumurtlamalarının artmasını istiyorsanız besinlerine orantılı bir şekilde arı sütü katabilir fakat bunu hassas davranarak gerekli ölçülerde vermelisiniz. Böylece yumurtlama güçlerini arttırmış olacak ve gerekli proteini vermiş olacak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmiş olacaksınız.

Bıldırcın Eti ve Yumurtası

Yabani bir kuş türü olan bıldırcınlar ufak boyutlardadır. Yumurtasının ve etinin bu denli yararlı ve lezzetli olması tüketimi arttırmıştır. Aynı zamanda yetiştirdiğiniz bıldırcınlara bu hususta dikkat etmeli diğer hayvanlara yem olmasını engellemelisiniz.

Son yıllarda sürekli gelişen bıldırcın yetiştiriciliği artmakta ve her insanın yapabileceği güçtedir. Bütün bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece dilediğiniz gibi yetiştirebilir ve etinden yumurtasından sizlerde yararlanabilirsiniz. Gelişen bu sektörü deneyebilir ve artan hizmet kalitesini sizlerde sunabilirsiniz.

Yorum yapın