Bıldırcınlar Tavuk Yemi Yer mi?

Yetiştiricilerin bıldırcınlar tavuk yemi yer mi? Tarzında soruları sıklıkla sormaktadır. Bu konuda doğru bir bilgi edinilmesi için detaylara değinilmesi gerekir. Bıldırcın yetiştiriciliğinde b-bıldırcınların bakımına gereken özen gösterilmelidir. Bakım denilince ilk akla gelen beslenmedir. Bıldırcınların doğru beslenmeleri gerekir. Bıldırcın yemi olarak civciv yemi ve etlik yemleri önerilmektedir.

Bıldırcın Yemi

Bıldırcınlar, kuşlar grubu familyasındandır. Dolayısıyla, diğer üyeleri gibi pek çok çeşit otlar, yapraklar, tohumlar, çeşitli böcek türleri ve toprak içindeki solucanlarla beslenebilmektedirler. Elbette, bu sayılan besinler, doğada özgür yaşayan bıldırcınlar için geçerlidir. Kafes ortamında yaşayacak olan bıldırcınlar sayılan bu tarz besinlere ulaşma imkanı bulamazlar. Bu nedenle; bıldırcınların doğal beslenmelerine uygun şekilde beslenmesi gereklidir.

Tüm bunlar göz önüne alınarak bıldırcınların beslenmesine gereken önem verilmelidir. Bıldırcınlar için doğal beslenme üreticiler açısından yüksek maliyetli olabilmektedir. Bu nedenle, neredeyse tüm üreticiler, yapay olarak üretilen yemlere yönelmişlerdir.bildircinlar tavuk yemi yer mi

Bıldırcın Yemlerinde Olması Gereken Özellikler

Bıldırcınlar da diğer hayvanlarda olduğu gibi beslenme konusunda dikkat gerektirir. Beslenmeleri bıldırcınların, sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından çok önemlidir. Yanlış beslenme şartları opnların hastalanmalarına neden olur.

Genel olarak ilk üç haftalık dönemde yüksek protein içeren ve enerjili hindi civciv yemi kullanılması önerilmektedir. Bu dönem için enerji ihtiyacı, 2600-3000 Kcal ME/Kg. olarak belirtilmektedir. Bıldırcının doğal ortamında beslendiği şekilde sağlıklı beslenebilmesi için yem seçimine dikkat edilmesi gerekir. Buna ek olarak bıldırcın beslenme düzeni içinde suluklar da önem taşır. Her gün düzenli olarak su değişmeli ve sulukların genel temizliğinin yapılması gerekir. Tercih edilen bıldırcın yeminin,

  • Yemin protein bakımından zengin olması gerekir.
  • Mineral ve enerji bakımından desteklenmiş olmalıdır.
  • Yem konusunda uzmanlaşmış ve güvenilir üreticiler tarafından üretilip piyasaysa sürülmüş olmalıdır.

Yem, seçerken bu özelliklere gereken önem gösterilmelidir. Aksi taktirde yanlış ve sağlıksız yemler tercih edilir ki bu da bıldırcınların sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler.

Bıldırcın Yemi Yapı ve İçeriği

Bıldırcın yemleri, palet, toz ya da granül formda olabilmektedir. Bu tür yemlerle, elde edilecek fayda en üst seviyelere çıkarılabilir.

  • Toz halinde olan yemler, suyla hamur yapılır ve bıldırcına yedirilebilir.Ancak; bazen toz halinde de verilebilir.
  • İnce kıyılmış şekilde yeşil ot verilebilir.
  • Yine aynı şekilde ince kıyılmış olarak sebzeyle de beslenilebilir.

Bıldırcınların tat alma duygusu çok gelişmiştir. Bu nedenle, acı olan ya da tuzlu olan yemleri sevmezler.

“Bıldırcınlar Tavuk Yemi Yer mi?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın