Bıldırcınlarda Göz Akması Sebebi

Dünyada insanların olduğu kadar hayvanlarında hak sahibi olduğu bir yer olmaktadır. Nitekim insanlar dünya da hem kendilerinden hem de hayvanlardan sorumlu olmaktadırlar. Nitekim varlığını bildiğimiz birçok hayvan doğa ile iç içe yaşamaktadır ve insanlar ile bir alakası yoktur. Ancak bazı hayvanlar vardır ki insanlar ile iç içe yaşarlar.

Bu hayvanlar kedi, köpek, güvercin, kanarya, inek, kuzu, koyun, bıldırcın vs. olmaktadır. Hayvanlar insanlar için o kadar önemlidir ki kimisinin etinden ve sütünden yararlanırlarken kimisi de psikolojik manada insanlar için önemli olmaktadır. Çoğu insan psikolojik duvarlarını aşmak adına ve kendisini topluma kazandırmak adına hayvan beslerler.

Bu hayvanlar genelde evde beslenir. Buna göre bunlar genelde kedi, köpek ve kuş cinsleri olmaktadır. Nitekim oldukça yararlı ve oldukça kıymetli olan bu besleme ile hem hayvanlar korunmaktadır hem de insanlar için birçok yararlı işlem gerçekleşmektedir. Bu kapsamda insanların evde beslemek için en çok tercih ettiği hayvanlar genelde kuşlar olmaktadır. Bunlar genelde kanarya, papağan ve bıldırcın olmaktadır.

Genelde bıldırcın yetiştirmek ve bakmak son dönemlerde olan bir durum olmaktadır. Kuş beslemek gerçekten kolay ve yararlı bir şey olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bu hayvanların hasta olmamasına dikkat etmektir.

Bıldırcın

İnsanlara hemen her anlamda yararlı ve verimli olan bir kuş türü olmaktadır. Nitekim hem etinden hem de yumurtasından insanlar yararlanır. Durum böyle olunca da son dönemde ticaret amaçlı bıldırcın yetiştiriciliği artmıştır. Bıldırcın tür olarak sürüngiller familyasında yer almaktadır. Ülkemizde oldukça fazla olan ve talebi de bu oranda olan bıldırcın genelde daha düşük bir uçuş mesafesine sahip olmaktadır.

Bu kapsamda da daha uzun süre toprakta kalan bıldırcın avlanması da kolay bir hayvan olmaktadır. Görünüşü genç bir köy tavuğunu andırmaktadır. Nitekim bıldırcın eti ve bıldırcın yumurtası besin değeri oldukça yüksek besinler olmaktadır. Bundan dolayı da sürekli tercih ve talep edilir.

Bıldırcın Özellikleri

Bıldırcının birçok özelliği bulunur. Nitekim bu özellikler arasında en fazla bilineni hem etinin hem de yumurtasının besin değerinin oldukça yüksek olmasıdır. Bunun yanında diğer önemi özellikleri arasında yer alanlar ise;

  • Ortalama 20- 25 cm boyutunda olmaktadır
  • Ağırlıkları 120 ile 140 gram arasında olmaktadır.
  • Kara kuşu olmaktadır
  • Tohum ve küçük böcekler ile beslenirler
  • Yuvalarını yere yaparlar ve kesinlikle ağaca yuva yapmazlar
  • Bir yıl içinde 250 ile 300 arasında yumurta verirler ve bu anlamda verimli kuşlar olmaktadırlar
  • Yine zaman içinde evrimleşen bazı bıldırcın türleri bulunur ve bunlar özellikle fiziki özellikleri bakımından oldukça farklıdır

Olmaktadır. Yine bu kapsamda insanlara her anlamda yararlı olan bıldırcınların yetiştirilmesi de oldukça zahmet isteyen bir durum olmaktadır.bildircinlarda goz akmasi sebebi

Bıldırcın Hastalıkları

Bu kapsamda birçok bıldırcın hastalığı bulunur ve bunların tespit edilmesi özellikle önemli olmaktadır. Buna göre bu hastalıklar arasında; bıldırcın göz akması, salmonellosis, yamyamlık, kırıklar, kabuk deformasyonu olmaktadır.

Bıldırcın Göz Akması

Bıldırcınlarda en fazla görülen rahatsızlıklardan bir tanesi göz akması olmaktadır. Buna göre bıldırcınlarda göz akması sebebi genelde dar bir alanda beslenmesidir. Bunun yanında yeterince havalandırmanın yapılmaması da bu duruma neden olmaktadır.

Bıldırcınlarda Salmonellosis Hastalığı

Bu hastalık genelde kötü havalandırma ve dar bir alanda barındırlması ile olur. Nitekim hemen tespit edilip önlem alınması gerekir. Çünkü enfeksiyon zamanla kuvvetli bir hale gelebilme özelliğine sahiptir. Bu kapsamda tedavisi ise acil bir şekilde bıldırcının dışkılama işlemini yapmasına ortam hazırlamaktır.

Yorum yapın