Bıldırcınlarda Göz Hastalıkları

Son zamanlarda bıldırcınlarda göz hastalıkları ile ilgili birçok haber ortaya çıktı ve bu nedenle tedavi yöntemleri araştırılmaya başlandı. Bıldırcınlar, sağlıklı olduklarında oldukça verimli olan ve nadir bulunan kuşlardır. Türleri bakımından sürekli göç halindedirler ve bu yüzden bulunmaları çok zordur.

Bu nadir kuş türü son zamanda hastalıkları ile gündeme oturdu ve kişiler bıldırcınlarının sağlıklarına kavuşmalarını istiyor. Sürekli olarak hastalık nedenleri ve tedavi yöntemleri araştırılıyor.

Aslında sebebi çok basit olan bu hastalıkların çözümü için de basit uygulamalar ve önlemler gerekiyor. Gerekli önlemler alındığında ve yeterli bakımlar yapıldığında sağlık açısından oldukça verim elde edilebiliyor.

Bıldırcınlarda Göz Hastalıkları Nelerdir?

Bıldırcınlar yapısal olarak çok nadir kuşlar olmaları nedeniyle hastalanmaları oldukça normal karşılanıyor. Fakat yine de sağlıklı olmaları için yapılması gereken şeyler, alınması gereken önlemler var. Bıldırcınlarda en çok rastlanan hastalıklardan birisi göz hastalıkları oluyor. Peki, bu göz hastalıkları nelerdir?

 • Göz kapanması ve kapakların ağırlaşması
 • Göz iltihabı
 • Göz şişkinliği ve kızarıklığı

En çok rastlanan göz hastalıkları yukarıda belirtilenler gibidir ve bu yüzden bıldırcınların başka zararlar almaları da mümkündür. Bu sebeple bıldırcınlar oldukça özen gösterilmesi gereken canlılardır.

Göz Kapanması

Bıldırcınlarda en çok rastlanan göz hastalığı göz kapanmasıdır. Göz kapanması, bir tür hastalık belirtisi olarak düşünülür fakat aslında hastalığın kendisidir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen bu hastalık bıldırcınların bir süre sonra tamamen göz kaybı yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle bu durumu yaşayan kişilerin uzman kişilerden yardım alması gerekir. Aksi takdirde çok daha büyük olumsuzluklar yaşanacaktır.

Göz İltihabı

Göz iltihabı, bıldırcın besleyen kişilerin çok sık yaşadığı bir problemdir. Bıldırcınların hassas olan bünyeleri karşı koyamadıkları bakteriler nedeniyle iltihaba maruz kalabilir. İlk dönemlerde fark edilmeyen iltihap zamanla kendisini göstermeye başlar ve hızlı bir şekilde yayılır. İltihabın önlenmesi bıldırcınlar için büyük önem taşır çünkü artan iltihap bünyeye büyük zararlar verecek ve sağlıklı diğer organların çürümesine yol açacaktır.bildircinlarda goz hastaliklari

Göz Şişkinliği ve Kızarıklığı

Bıldırcın besleyen kişiler belirli aralıklarla bıldırcınların gözlerinde kızarıklık ve şişkinlik görürler. Bunun nedeni bıldırcınların hastalık geçirmeleridir. Hastalık geçiren bıldırcınlar halsiz bir görünüme bürünürler ve sağlıklarının kötüye gittiğinin haberini verirler.

Tıpkı bir insanın vücut yapısı gibi hastalıklar geçiren bıldırcının gözlerinde şişkinlik ve kızarıklık olması, bir çeşit mevsim hastalığının habercisidir. Bıldırcın sahibi kişilerin bu problem için gerekli tedbirleri almaları gerekir.

Bıldırcınlarda Göz Hastalığı Nedenleri

Bıldırcınlarda meydana gelen göz hastalıklarının farklı nedenleri vardır ve bu hastalıkların nedenleri durumlara göre değişiklik gösterir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

 • Mevsim şartları
 • Sağlıksız bir ortamda yaşama
 • Hastalıklı bir başka hayvanın yakınında durma
 • Yeterli temizliğin yapılmaması
 • Gerekli önlemlerin alınmaması
 • Dar ve sıkışık bir alanda beslenmesi
 • Yetersiz beslenmesi
 • Yanlış beslenmesi

Bıldırcınlarda Göz Hastalıkları Tedavisi

Göz hastalığı olan bıldırcınlar için yapılması gereken bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler hastalığın sebebine göre değişiklik gösterir. Ancak her hastalık için yapılması gereken ilk şey bir uzmanla görüşüp bilgi ve yardım almaktır.

Göz hastalıkları için bazı kremler var ve bu kremlerin düzenli olarak uygulanması gerekiyor. Bunun yanında göze damlatılması gereken bazı damla ve serumlar var. Bu tür tedavi yöntemleri çok sık kullanılıyor fakat bunları yaparken bilen kişilere danışmak ve yardım almak oldukça önemli. Aksi bir durumda yanlış tedavi şekilleri kuşlara zarar verebilir ve ölmelerine neden olabilir.

Yorum yapın