Bıldırcınların Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bıldırcınların tüy bakımı nasıl olmalıdır? Sorusu özellikle bıldırcın yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin oldukça merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bıldırcının gene bakımı en az tüyleri kadar önemlidir. Bakımlarının ihmal edilmesi durumunda ya da bakım konusunda yanlışlık yapılması durumunda bıldırcınların tüy dökmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu da oldukça önemli bir sorundur.

Bıldırcın Hakkında Genel Bilgi

Bıldırcın tavuk grubunun en küçük türüdür diyebiliriz. Göçmen kuş olan bıldırcın ülkemizde de özellikle mevsim geçişlerinde görülmektedir. Kalabalık halinde yaşamayı seven bu türler çok gür seslidirler. Yavruların iki hafta gibi kısa bir süre içinde kendi başına uçtuğu bilinmektedir.

Bıldırcın Tüy Bakımı

Yavru bıldırcınların yumurtadan çıktıktan sonraki süreçte tüy bakımı çok önemlidir. Bu süreden belirli bir süre sonra tüy dökmemesi gerekir. Çünkü bu sürede tüy dökme gibi bir sorun ile karşılaşırsa bıldırcın yaşayamaz. Öncelikli olarak tüylerin korunabilmesi için bıldırcınların iyi beslenmesi gerekir.

Bu nedenle yavru bıldırcınlar yumurtadan çıktıktan sonra onlara bir miktar şekerli su verilmelidir. Su verdikten sonra da en az saat bekledikten sonra yem vermeniz gerekiyor. Bu süreçler iyi hesaplanıp uygulanırsa bıldırcın sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve tüy dökme gibi bir sorunu da olmayacaktır.bildircinlarin tuy bakimi nasil olmalidir

Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru bıldırcınlar için hem bulundukları ortamın sıcaklığı hem de ışığı çok önemlidir. Tüy bakımı için önemli unsurlar;

  • Işık direkt tüyleri etkileyen bir faktördür. Bu nedenle ortam ışığının ne çok aydınlık ne de çok karanlık olması gerekiyor.
  • Bıldırcınların sularının dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekiyor
  • Kullanılan yem kalitesi de direkt tüyleri etkileyen bir konudur.

Bu gibi unsurlar tüy bakımının en önemli unsurlarıdır.Bu dengenin dikkatli bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Genel olarak bıldırcınlar belirli dönemlerde tüy dökmeye gitmektedirler. Bu, onların doğal yapısıdır bu bir hastalık değildir. Tüy dökümü birkaç ay sürebilir.

Doğal bir süreç olduğu için bunun önüne geçemezsiniz. Bu durumda bıldırcın için ekstra bakımlar kullanılmalıdır. Yani tüy dökümü gerçekleşmiş olan bıldırcınlardan ekstra vitamin içeren damlalar kullanarak tüylerin sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilir hem de bakımını yapmış olabilirsiniz.

Tüy Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüy bakımı için bıldırcının genel bakımının da dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir. Özellikle beslenme dönemi önemli bir şekilde incelenmelidir. Bu süreçte bir sorun yaşanması tüylerin normal süreci haricinde dökülmesini sağlayacaktır.

Tüy bakımı için bıldırcına sağlayacağınız en elverişli ortam sıcak ve loş bir ortamdır. Bu ortam hayvanın tüy bakımı için oldukça önemlidir. Tüy bakımı için genel olarak banyo sürecinin de dikkatli bir şekilde ayarlanması önemlidir. Soğuk su yerine ılık su banyoları önerilmektedir.

“Bıldırcınların Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın