Tavuklar
Tavuklarınızın Soğuk Havaya Karşı Korunmasına Yardımcı Olun!

Tavuklarınızın Soğuk Havaya Karşı Korunmasına Yardımcı Olun!

Yaz aynı iyi şekilde atlatan tavuklarımız. Kış için güzel bir barınak yapıldığı taktirde şaşırtıcı bir şekilde soğuk havaya oldukça dirençlidir. Zaman geçtikçe soğuk havanın artması ile birlikte yapılması gereken en önemli husus kümes temizliğidir. Yapmanız gereken kuru bir ortam oluşturmak olacaktır. Nemin hayvanlar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Nemli bir ortam bir sürü hastalığı da beraberinde getirir. Pisliği temizlemek için çöp poşetleri kullana bilir siniz, çok ıslak günlerde ortamı kuru tutmak adına sık temizlik yapa bilirsiniz. Diğer durumlarda haftalık temizlik yapa bilirsiniz. Kümes yetiştiriciliğinde kış sezonu oldukça önemli karşılanır. Çünkü hayvanların hasta olma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle en önemlisi temizlik ve kümes havalandırması olduğu bilinmektedir.

Su

Su kış hazırlığı için en büyük etkendir. Tavukların temiz içme suyuna ihtiyacı vardır. Herkesin her zaman su içtiğinden emin olmak için bazı satış noktalarından ısıtmalı suluklar temin ede bilirsiniz genelde köpekler için bulunmaktadır. Kışın soğunun etkisiyle donan suları açmak ve her daim sıvı şekilde temiz su tüketmelerini sağlaya bilirsiniz. Kauçuk yem kapları kullana bilirsiniz, donmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Kauçuk kaplar donmuş suyu dayanacak ve buzlanma sonrası buzu atmanıza yardımcı olacaktır.

Gıda

Kuşların, yaz boyunca yediği taze yeşillikleri ve kurtçuklara erişemeyeceklerini de hatırlamak da önemlidir. Tahıl tüketimimiz artacak hayvanlarınıza proteinli yemler ve yiyecekler vermeyi ihmal etmeyin gerektiğince piyasada satılan un kurtlarından alarak hayvanlarınıza yedire bilirsiniz. Yan öğün olarak ise marul  ve benzeri ürünler vere bilirsiniz.

Işık ve Isı

Birçok çiftçinin yapmasına rağmen, benim yapmadığım bir durum var oda havanlarıma kapalı havada ve gece ışıklandırma sağlamıyorum ısıda sağlamıyorum. Bildiğim kadarıyla daha iyi yumurta ala bilmek adına ısı ve ışıklandırma yapılmaktadır. Kapalı günler boyunca yumurta verimim düşmektedir. Fakat hayvanların bir süre dinlenmesinde bir sorun görmüyorum. Biraz dinlenmeleri beni mutlu ediyor.

ÖZEL BAKIM

Bazı tavuk ırklarımız ise özel bakım istemektedir. Süs tavukları bu özel bakıma gire biliyor. Bu hayvanların yerleri kuru ve sıcak olmalı helede cüce sınıfına giren süs tavuklarımız için oldukça önemlidir. Özel bakım gereken hayvanlarımızı kış sezonu boyunca farklı bir yer yaparak orada bakmanız daha iyi ve güzel olacaktır. Köy tavukları kırma hayvanlarımız türkan ve benzeri normal ve yaygın ırklar soğuk havalara daha dayanıklıdırlar.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara