Bir Kuşun Yumurtadan Çıkış Anı

Kanatlı canlılar, memeli canlılardan çok daha farklı bir sistemle ürer. Kuşların üremesinde iç döllenme ve dış gelişim gözlemlenir. Bu durum şu şekilde açıklanabilir; Kuşlar eşeyli üreyen canlılardır. Bu yüzden üreme için en az bir dişiye ve en az bir erkeğe ihtiyaç duyulur. Kanatlı canlıların türüne bağlı olarak farklılık gösteren belirli çiftleşme kurları vardır.

Erkek kuş dişiye kur yapar ve onu çiftleşme için teşvik etmeye çalışır. Eğer dişi kuş bu çiftleşme kurlarına karşılık verirse, çiftleşme gerçekleşir. Bu durum göçebe kuşlarda sıcak iklimlere göç etmesi ile gerçekleşirken, sabit bir konumda yaşayan kuşlarda ise genellikle bahar aylarında gerçekleşir ve yaz aylarının yakıcı sıcaklarına kadar son bulur.

Yumurtlama Nasıl Gerçekleşir?

Yumurtlamadan önce her kuş kendi doğasına uygun olarak bir yuva hazırlar. Yumurtlama bir dişi kuş için oldukça zorlayıcı bir durumdur. Dişi kuş yumurta üretimi için formda olmalıdır. Bunun için doğru beslenmeli ve özellikle kalsiyum açısından zengin besinler tüketmelidir. Eğer çiftleşme doğru bir şekilde gerçekleşmişse dişi kuş yumurta üretim sürecine girer.

Yumurtlama kuşun cinsine ve türüne bağlı olarak, her iki günde bir ya da günlük olarak gerçekleşebilir. Yine kuş türüne göre farklılık göstererek civcivlerin yumurta içerisinde bir oluşum süreci vardır. Bu süre tamamlandığın da civciv yumurtadan çıkmaya çalışır.

Kuş Yumurtadan Nasıl Çıkar?

Kanatlı canlılarda yumurta boyuta bağlı olarak içerisinden çıkan civcivin boyutu da farklılık gösterir. Yumurta içerisindeki oluşum süreci tamamlandığında yavru kuş yumurtayı kırmak için hareketlenir. Kimi türlerde gagaları ile delik açar, kimi kuş türünde ise ayakları ile ittirerek yavru kuş kabuğu kırar.

Yumurta kabuğunun kırılması oldukça zorlayıcı bir süreçtir ve yavru kuş büyük bir mücadele verir. Kabuğun kırılması, üreyen kuşların boyutuna, yumurtanın cinsine ve yumurta içerisinden çıkacak kuşun gücüne bağlı olarak zaman farklılıkları gösterebilir. Yavru kuş yumurtadan çıktığı zaman genellikle tüysüz ve nemli bir yapıdadır. Kuş cinsine bağlı olarak bir kaç saat içerinde ayaklanabilir ya da ebeveyn kuşlara seslenerek mama isterler. Ebeveyn kuşlar yumurtadan çıkan yavrularını besler.

Yorum yapın