Bir Tavuğun Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Kümes hayvancılığı yapmak için özel alanlar kurulup tavuklar için doğal ortam oluşturulur. Tavukların doğal ortamlarda beslenmesi önemlidir. Bu şekilde beslenen tavukların yumurtası ve eti ayrı bir lezzetlidir. Tavukçuluğu kişiler kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapanların yanı sıra ticari amaçla da yapılmaktadır. Tavuklar belli süre büyüdükten sonra kuluçka dönemine girerler. Ayrıca tavukların çıkardıkları sesler ile de kuluçkaya yatma zamanın geldiği anlaşılır. Peki ya tavukların kuluçka süresi ne kadardır? Kuluçka süresi 21 gündür. 21 gün sonra yumurtadan civcivler yavaş yavaş çıkar. Her gün düzenli olarak civcivlerin çıkışları kontrol edilir.

Tavukların Kuluçkaya Yatacağı Nasıl Anlaşılır

Her tavuğun cinsine ve özelliğine bağlı olarak kuluçkaya yatma dönemleri farklılık gösterebilir. Normal bir tavuğun kuluçkaya yatma zamanın geldiğini kabarmış tüylerinden ve çıkardığı seslerden anlaşılır. Ayrıca tavuğun iştahı da kesilebilir. Artık eskisi gibi yem yemediği gözlemlenir. Bu şekilde olan tavuklar hiç vakit kaybetmeden kuluçkaya yatırılır.

Tavuğun Kuluçka Yeri Nasıl Olmalıdır

Tavuklar doğal ortamda daha fazla mutlu olan hayvanlardır. Ortamın güvenli olması tavuklardan daha fazla verim alınmasını sağlar. Tavuk eğer bir kümes ortamında kuluçkaya yatacak ise kümesin bir bölümünün ayrılmış olması gerekir. Ayrıca yeterince follukların olması civciv çıkarması için önemlidir. Kümes ısısının 37 derecenin altına düşmemesi önemlidir. Kuluçka süresi boyunca tavuğun önüne suyunun ve yeminin konması gerekir. En önemli nokta ise kuluçka süresi boyunca tavuğun kesinlikle rahatsız edilmemesi gerekir. Diğer tavukların kuluçkaya yatan tavuğa zarar vermemesi için kuluçka yerlerinin ayrı olması gerekir. Kuluçkaya yatan tavuğun her gün kontrolleri çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Tavuklar Ne Zaman Kuluçkaya Yatar

Öncelikle tavukların kuluçkaya yatması için tavuğun gurk olması gerekir. Tavuğun gurk olması demek gurk gurk diye ses çıkarması demektir. Bu sesi çıkaran tavuğun kuluçkaya yatma zamanın geldiği anlaşılır. Belirli dönemlerde tavukların kuluçkaya yatma zamanlarıdır. Bu zaman özellikle günlerin uzun olduğu zaman kış mevsiminin bitimi ile ilkbahar mevsiminin başıdır. Elbette ki kuluçkaya yatma dönemleri tavuğun cinsine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

Yorumlar (2 yorum)
Levent Cevapla
- 16:08

Tavuk kuluçkaya yattıktan sonra 10 gün geçince civciv çıkma olasılığı varmidir

    Harikalar Diyarı
    Harikalar Diyarı Cevapla
    - 17:50

    vARDIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara