Brahma Horoz

Brahma Horoz beslemeyi seven kişilerin ilgisini çeken birçok farklı cins bulunuyor. Bunlardan birisi de Brahma horoz türleridir. Ancak her hayvan türünde olduğu gibi Brahma horozlarında da bakım ve beslenme gibi konular bu canlıların sağlıklı bir şekilde büyümelerinde son derece önemlidir. Brahma horoz özelikleri ve bakım tavsiyeleri bu süreçte dikkate alınması gereken konular arasındadır. Bu horozlarda üç farklı tür bulunmaktadır. Her türün kendine has bir görünüm ve karakter özelliği vardır. En bilinen Brahma horoz türleri arasında şunlar vardır:

 

  • Light Brahma: Siyah ve beyaz renklerde olan bu türün kuyrukları siyahtır. Boyunlarında da siyah şeritler vardır.
  • Dark Brahma: Bu türün çok gösterişli bir duruşu vardır ve tüy renkleri koyu renklerdedir.
  • Gold Brahma: Bu türler diğerlerine göre çok daha iridir. Tüyleri derin ve çok canlıdır. Renkleri siyah ve altın karışımıdır.

Günümüzde oldukça popüler olan Brahma horozları kendilerine has karakter yapıları ile dikkati çekmektedir. Çok sakin olan bu horozlar çevrelerine karşı kolay kolay saldırgan bir tavır sergilemezler. Bu nedenle de bahçeli evlerde beslemek oldukça kolaydır.

 

 

chiken 5736101 640

Brahma Horoz Özellikleri

Brahma horoz Özellikleri beslemek isteyen kişilerin öncelikle bu horozlar hakkında detaylı olarak bilgi edinmesi gerekmektedir. Bu horozlar hem görünüm hem bakım hem de karakter olarak diğerlerinden oldukça ayrılmaktadır. Brahma horoz özellikleri arasında ise şunları saymak mümkün olabilir:

 

  • Brahma horozlar görünümleri gösterişli canlılardır.
  • Çok canlı renklere sahiptirler.
  • Horozların ağırlığı 4- 5 kilogramdır.
  • Küçük ibik ve sakalları vardır.
  • Sağlam ve güçlü bir gaga yapıları vardır.
  • En fazla ABD’de de yetiştirilmektedir. Ancak Asya horoz ırkı özellikleri taşırlar.

Bu ırkın horozları soğuk ve sıcak havalarda kolaylıkla yaşayabilmek kapasitesine sahiptirler. Bu nedenle de yaşam alanları son derece geniştir. Bu canlılar doğduktan sonra yetişkin olabilmeleri için 2 yıl geçmesi gerekir. Bu nedenle de kolay kolay hastalanma gibi bir sorunları olmaz. Diğer horoz ve tavuklarla çok rahat bir şekilde birlikte yaşayabilirler. Brahma horoz türleri bakım sürecinde titiz davranılırsa uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşama imkânı bulabilirler.

 

 

chicken 3504769 640

Brahma Horoz Bakımı

Brahma horoz bakımı konusunda dikkatli davranmak gerekiyor. Her ne kadar dayanıklı türler olsa da bu canlıların da kendilerine göre gereksinimleri bulunmaktadır. Brahma horoz bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu bu türlerin kuru ortamlarda yetiştirilmesidir. Kuru ortam yanında yem yemeleri için de uygun bir ortam yaratmanız gerekiyor. Kaliteli yemler kullanmak sağlıklı büyümeleri açısından önemli bir noktadır.

 

Bu hayvanlar gezici türden oldukları için mutlaka yaşam alanlarında gezebilecekleri alanlar olmalarıdır. Aynı zamanda arka kısımda bulunan tüylerinin belirli sürelerle kesilmesi de verimli olmaları açısından önem taşımaktadır. Bu horoz türleri de diğer kümes hayvanları gibi bitlenme problemi yaşayabilirler. Bitlenme ve pirelenmeye karşın her 3 ayda bir ilaçlanmaları önemlidir. Temiz su verilmeli ve kümesleri daima temiz olmalıdır. Tüy dökme zamanlarında hassas olunmalıdır.

 

 

Brahma Horozu dikkatinizi çektiyse  “Tavuklar Ne Yer?” konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz makalemizi buraya bırakıyoruz.

 

Yorum yapın