Brahma Tavuğu Hakkında Bilgi

Brahma Tavuğu Hakkında Bilgi

Süs Tavuğumuz – Brahma

Et Tavuğu Olarak Melez Bir ırktır Amerika da uzun zaman eti için üretimi yapılmıştır. Süs Tavuğu Olarak Tarihe Geçen Bu Türümüz Asilliği İle Bilinir Ve Tarihçesine Bakarsak eğer gerçekten sağlam ve dayanıklı bir ırk olduğunu söyleye biliriz. Kolay hasta olmayan bir metabolizmaya sahip bu brahma ırkı gün içerisinde beslenmesini iyi yapan bir hayvandır.

Bağışıklık sistemi sağlam bir ırktır ve diğer ırklara göre gurk olma olasılığı da iyidir. Her yıl gurk olma fırsatı kollayan güzel bir ırktır brahma, civcivden alarak büyütebileceğiniz aynı zamanda çok hızlı bir gelişime de sahip olan bu ırkımız kümes için uygun hayvan olabilir.

Ayakta dururken neredeyse bir V oluşturuyor gibi görünmelidirler. Erkekler kadınlardan daha fazla gösterişlidir. Orta ayak parmağına kadar uzanan tüyleri olan güçlü bir yapısı olmalıdır.

Tarihçe: Pek çok teori olmasına rağmen, Brahma‘nın kesin kökeni belirsizdir. Amerikan Hayvancılık Irkları Muhafazakarlığı, Amerika’da Çin’den Şangay aracılığıyla Malay kanı ilavesiyle ithal edilen büyük kümes hayvanlarından, olduğu düşünülüyor, dolayısıyla Brahma’nın küçük bezelye tarağı sebebi ile Hindistan’dan Chittigong tavuklarından türediği var sayılıyor.

Brahma ırkı aslında 1850 civarında Brahma’ya kısaltılmış olan Brahma Pootra başta olmak üzere birçok isim tarafından biliniyordu.

Özel Hususlar / Notlar: Brahma tavukları serbest gezinmeyi seven tavuklardır, ancak diğer ırklar kadar uzağa gitme eğiliminde değildir. Bacak tüyleri sebebi ile kuru ortamda daha iyi bir hal alacaklarınızı unutmamak gerek. İyi birer kafes hayvan dır uyum sağlarlar ayrıca çok yükseğe zıplayamazlar.

Küçük bezelye tarağı soğuk iklimlerde bir avantajdır. Haftada üç veya dört yumurta salabilirler. Tavuklar iyi annelerdir, ancak büyüklüklerinden dolayı doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde civcivleri çiğneme riski vardır. Brahma tavukları en uysal tavuk ırkları arasındadır ve bu durum onları harika evcil hayvanlar arasına girmesine sebep oluyor.

Brahma Tavukları Nasıl hayvanlar

Diğer Bilgiler İse Şöyle:

Brahma’lar Malay ve Cochin ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Yetiştiricilerin bu ırk üzerinde ABD’de yaptıkları çalışmalarla açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiş, 1874’de bu varyeteler standartlara katılmıştır. Sarı varyete ise 1923 yılında Amerikan standartlarına alınmıştır. Ortalama canlı ağırlıkları, açık renkli varyetelerde horozlarda 5.4, tavuklarda 4.3 kg’dır. Diğer iki varyetesi biraz daha hafiftir. Deri renkleri sarı, yumurta kabuğu kahverengidir.

Brahma’lar güzel ve gösterişli hayvanlardır. Küçük ibik ve sakalları, oldukça fazla tüylenmiş bacakları iri ve sakin görünüşleri ile tipik Asya ırkı özelliği gösterir. Bu özellikleri sıcak ve soğuk iklim şartlarına dayanmalarında önemli bir etkendir. Ağır bir ırk olmalarına rağmen, büyüme hızlarının normal, cinsi olgunluk yaşlarının uzun oluşları Brahma’ların etçi olarak da beslenmesine sebep olabiliyor. Yıllık yumurta verimleri 100-120 adet kadardır.

Brahma Tavuğu | Cins Profili
Cins AdıBrahma
Diğer adıBrahma Pootra, Burnham, Gri Chittagong, Şangay
Cins AmaçÇift Amaçlı
Cins MizaçSakin, Arkadaş canlısı, Kolayca ele alınır,  Uysal,
Cins BoyutuÇok Büyük (4,5 – 5,5 kg)
TarakBezelye
İklim ToleransıTüm İklimler
Yumurta RengiAçık kahverengi
Yumurta BoyutuBüyük
Yumurta VerimliliğiOrta
Tüylü BacaklarEvet
çeşitlerBuff, Mavi, Mavi Kolomb, Siyah, Koyu, Açık, Altın ve Beyaz

İyi

 • Çok güzel
 • Büyük
 • Sakin ve uysal
 • Oldukça iyi hayvanlar
 • Harika mizaç
 • Dostça ve güzel uyum sağlama
 • Kafes hayvanı
 • Yüksek et üretimi
 • Yaz ve kış dayanıklı
 • Süs amaçlı mükemmel

Kötü

 • En iyi süs tavuğu değil
 • Yem tüketimi çok fazla
 • Geç olgunlaşma

Brahma Tavuğu Sizin İçin İyi mi?

Evet, Brahma tavukları sizin için iyidir …….

 • Güzel tavuklar yetiştirmek istiyorum.
 • Bazı büyük boyutlu tavukları yetiştirmeyi düşünüyorum.
 • Çiftliğinizde veya arka bahçenizde yetiştirmek için sakin, uysal ve dostça tavuklar arıyorsanız.
 • Büyük kahverengi yumurta üretmek istiyorum.
 • İyi mizaçlı mükemmel tavuk ırkları arıyorum.
 • Tüm iklimlere uyumlu bir hayvan arıyorsam.
 • Yüksek et üretimi için bazı tavukları yetiştirmek istiyorum.
 • Arka bahçenizde süs amaçlı tavuk yetiştirmeyi düşünüyorum.

Böyle Düşünüyor Sanız Kesinlikle Bu hayvan Tam Size Göre

 

 

 

Yorumlar (10 yorum)
Batuhan
Batuhan Cevapla
- 10:17

Abi çok güzel anlatmışsın brahma ırkı hakkında bilmediğim şeyleride bu yazıda öğrendim çok teşekkür ederim

  Hüseyin keleş
  Hüseyin keleş Cevapla
  - 09:37

  S.a

  Abi ben 16 yaşındayım tavukculuga merak saldım benim kümese=.Brahma.türkan.Lköy.asturolop var cinsleri artırmayı düşünüyorum hangi cins tavuklar önerirsin

Abdulkadir Erdoğan
Abdulkadir Erdoğan Cevapla
- 13:03

Eline Ağzına sağlık abi cok güzel anlatmışsın brahmalar hakkında bilmediğim bir cok seyi de senin sayende öğrenmiş oldum 🙂

  Harun öztürk
  Harun öztürk Cevapla
  - 09:16

  Abim çok guzel anlatmissin bırahma tavugunu allah herkese nasip etsin hakedene abi bu arada vende karsliyim hemşerin sayılirim . Saglikla kal abim seviliyosun

Samet
Samet Cevapla
- 19:27

Brahma ırkı hakkındaki her şeyi artık biliyorum teşekkür ederim 🙂

baybars kars
baybars kars Cevapla
- 16:19

iyi günler light 1.5 yaşında brahma horoz satın aldım ancak sarı tüyleri var sahibi normal olduğunu söyledi ama internette normal olmadığı yazıyor

Mehmet sezgin
Mehmet sezgin Cevapla
- 22:15

Mrblar. Hiç görmeden sipriş ettiğim tavuklarım brahmaymış 7tavuk bir horoz. Bana göre çok güzel büyük bir kümes yapmıştım ama bu hayvanlar için uygunmu artık emin diilim. Bu hayvanlar için ideal kümes nasıl olmalı. 8 adeti düşünürseniz benim kümesin önünde 2 ye 3 bir gezme alanı üstü çatılı arka kısmı ve dol altı yanlardan tamamen kapalı fol kısmı ise 1 metreye 70 cm civciv kısmı 8 yetişkinim için olan alan ise 1 metre genişlik 1.50 uzunluk tel taban içindede 3 tüne 2 folluk var hevesle yaptırdığım kümesi. Yetmiyecek sanırım bu kümesin altındaki kısmıda yaklasık 2 metreye 1 metre olan kısmıda uyku amaçlı kapatıp tüne yapsam yerdenzeminle bağlantısını kessem yeterli olurmu yoksa betonarme bi kümes ideal oda şeklinde yapmalımıyım.?

Ramazan
Ramazan Cevapla
- 17:31

Merhaba abı 3 tane Brahma civciv aldim 1 tane 2 aylık 2 tane 3 aylık
köy tavukları min kümesine bırakabilir miyim köy tavukları Brahma civcivlere zara verebilirimi

TUFAN ÜNAL
TUFAN ÜNAL Cevapla
- 16:58

ABİ BENİM GOLD BRAHMAM VAR 1 HOROZ 1 TAVUK.NEREDEYSE 4 AYLIKLAR.
TAVUK HASTALANDI.BURUN AKINTISI ÖKSÜRME VAR.ÜŞÜTMÜŞ DİYE ISLAK EKMEK VERDİM VE
SUYUNA LİMON ELMA SİRKESİ TUZ DÖKTÜM AMA GEÇMEDİ.BU ARADA ISLAK EKMEKTE ELMA SİRKESİ PUL BİBER KÜFLENMİŞ EKMEĞİN KÜFLENMEMİŞ KISMINI VERDİM. EKMEK 1 AY
BEKLEDİĞİNDEN KÜFLENDİ. YOKSA EKMEK KÜFLENMEMİŞ OLURDU.TAVUĞUN HASTALIĞININ
ÇÖZÜMÜNÜ YAZARSANIZ SEVİNİRİM

Pingback: Blu - Black Brahma Kuluçkalık Yumurtası - Kümes Hayvanları Hakkında Her Şey – Harikalar Diyarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara