Brahma Tavuk Kaç Tane Yumurtlar?

Brahma tavuk ırkı sahip olduğu rengarenk yapısı ve gösteri tüyleri ile âdeta bütün yetiştiricilerin en beğendiği ırklar arasında yer alır.  Bu ırk süs tavuklar arasında en fazla tercih edilen ırktır. Bu tavuğun yetiştiriciliği yapmak isteyenler doğal olarak bu kadar güzel bir tavuğun yumurta verimi hakkında da bilgi almak ister. Bu nedenle Brahma tavuk kaç tane yumurtlar sorusu sürekli olarak araştırılan konular arasında yer alır.

Brahma tavuk ırkı sadece renkleri ile değil sahip olduğu özellikleri ile de beğenilir. Birbirinden güzel özelliklere sahip olan bu nadide ırk kümeslere muhteşem bir renk ve ortam katar. Brahma tavuk kaç tane yumurtlar sorusuna yanıt arayan çiftlik sahipleri bu ırkın çok fazla yumurta vermediğini bilmelidir.

Brahma Tavuk Özellikleri

Brahma tavuk kaç tane yumurtlar sorusuna yanıt arayan yetiştiriciler bu tavuk ırkına ait sayısız özellik ile karşılaşır. Brahma ırkının öne çıkan em önemli özellikleri şunlardır;

 • Bacak kısımları aşırı tüy yoğunluğundan dolayı paçalı olarak tabir edilir.
 • Et veya yumurta verimi amacı ile yetiştirilmezler.
 • İri ve gösterişli cüsseleri ile dikkat çekerler.
 • Yeterli beslenme koşullarına sahip olduklarında daha da büyük ve gösterişli bünyelere sahip olabilirler.
 • Hijyen koşulları yuksek olan kümeslerde yaşamak isterler.
 • Yağmurun girdiği kümeslerse ayakları ıslanırsa bu durumdan hoşnut olmazlar.
 • Yeterli şekilde beslendikleri durumlarda yeterli besin ve gıdaya gerek duymazlar.
Brahma Tavuğu Hakkında Bilgi
Brahma Tavuğu

Brahma Tavuk Gurk Verimi

Brahma tavuklar gurk eğilimi yüksek olan ırklar arasında yer alır. Yaklaşık 6 aylık olduktan sonra bu ırklar gurk olmaya başlar. Bu ırkın gurk verimliliğinde en temel konu kümesin durumudur. Kümese alışan bir Brahma tavuk burada başarılı bir şekilde gurk olabilir. Eğer folluk da olması gerektiği gibi olursa bu durumda sürekli olarak tavuğun gurka yatmasından söz edilebilir.

Brahma tavuk kaç tane yumurtlar sorusuna ek olarak bu tavukların hangi dönemde gurme yattıkları da önemlidir. Brahma tavuk çeşitleri ilkbahar ve yaz mevsimlerinde havaların ısınması ile gurka yatmaya başlar. Bu ırkın gurk yatma sıklığı duruma göre değişiklik gösterebilir. Genelde Brahma tavuklar 6 ayda 1 kere gurka yatar. Yaşam koşulları ve ortam şartları değiştikçe bu sayı daha da artabilir.

Brahma Tavuk Irkı Neden Tercih Edilir?

Brahma Tavuk ırkı günümüzde dünya genelinde birçok ülkede yetiştirilir. Bunun başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Brahma tavuk ırkı sağlam bir bünyeye sahiptir.
 • Dört mevsim hava koşullarına uyum sağlayabilirler.
 • Dayanıklı bir vücut yapısına sahiptirler. Bu özelliği ile kolay kolay hastalanmazlar.
 • Yumurta verimi düşüktür ancak buna rağmen her yıl belirli sayıda yumurta verir.
 • Her yıl düzenli olarak gurka yatarlar.

Brahma tavuk kaç tane yumurtlar ve Brahma tavuk ırkı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler tavuk üreticileri ile iletişime geçerek ırklar ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirler.

Brahma Tavuk Fiyatı

Brahma tavuk kaç tane yumurtlar ve fiyatları ne kadardır gibi sorulara yanıt arayan yetiştiriciler üreticilere ulaşarak alacakları tavukların özelliklerini öğrenebilirler. Şayet tavukların yetişme koşulları ve sağlıklı olmaları fiyatları doğrudan etkiler. Yetiştiriciler ile görüştükten sonra Brahma tavuk kaç tane yumurtlar ve fiyatı ne kadar gibi sorulara daha net yanıtlar almak mümkün olur.

Yorum yapın