Brahman Sığırının Özellikleri

Brahman sığırı, anavatanında ve dünyanın diğer bazı ülkelerinde çok popüler bir ırktır. Brahman sığırı Birçok farklı amaç için yetiştirilen çok amaçlı bir ırktır. Et, süt ve taslak amaçlı iyi ve yetiştirilir.

Bu aslında bir Hint sığır cinsidir. Ancak modern Brahman sığırları, 1885’ten itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde, çeşitli zamanlarda Birleşik Krallık’tan, Hindistan’dan ve Brezilya’dan ithal edilen (bunlara Gir, Guzera, Indu-Brasil ve Ongole stoğu dahil) Hindistan menşeli sığırlardan yetiştirildi.

Bu sığırlar çok güçlü ve dayanıklı hayvanlardır. Isıya, güneş ışığına ve neme karşı yüksek toleransları vardır. Ayrıca parazitlere karşı iyi bir dirence sahiptirler. Cins, özellikle tropik bölgelerde olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmiştir.

Şu anda, bu, Avustralya’daki en çok sayıda sığır türüdür . Cins, birçok taurin-indicine melezinin (bazıları ayrı bir cins olarak kurulan Brahmous’tur) oluşturulmasında kullanılmıştır.

Hint kökenli Brahman sığır ırkı, adını kendilerini Hindu tanrısı Brahma’dan alan Brahminlerden (Hindu rahipleri) almıştır. Bununla birlikte, aşağıda bu sığır ırkı hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Brahman Sığır Özellikleri

Brahman sığırları orta ve büyük boy hayvanlardır. Kamburları yüksektir ve kafaları uzar. Gerdanları çok kalın ve deri ile kaplıdır.

Kulakları uzun ve sarkıktır. Ağırlıklı olarak gri ve kırmızı renklerde bulunurlar. Ancak kahverengi, siyah ve beyaz renkli hayvanlar da yaygındır.

Bu hayvanlar orta ila büyük boy hayvanlar olarak sınıflandırılır. Ergin boğaların ortalama canlı ağırlıkları 800-1100 kg civarındadır. Ergin ineklerin ortalama canlı ağırlıkları ise 500 ile 700 kg arasındadır.

kullanımlar

Brahman sığırları çok amaçlı hayvanlardır. Birçok farklı amaç için yetiştirilirler. Et, süt ve taslak amaçlı yetiştirilirler ve iyidirler.

Özel notlar

Brahman sığırları son derece güçlü ve dayanıklı hayvanlardır. Çeşitli tarımsal iklim koşullarına iyi adapte olmuşlardır. Sıcağa karşı aşırı toleransları ile bilinirler ve tropik bölgelerde yaygındırlar. Ayrıca kalın derileri nedeniyle böceklere karşı dayanıklıdırlar.

Brahman boğaları, Umman ve Fujairah’da geleneksel boğa güreşi sporunda kullanılır. Brahman sığırları, diğer birçok evcil sığır ırkından daha uzun yaşar (genellikle 15 yaşında ve daha büyük buzağılar üretir). Aşağıdaki tabloda Brahman sığırlarının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Brahman
Diğer isimler Hiçbiri
Irk Amaç Et, süt, taslak
Özel notlar Çok güçlü ve dayanıklıdır, sıcağa karşı aşırı toleransları ile bilinir ve tropik bölgelerde yaygındır. Ayrıca kalın derileri nedeniyle böceklere karşı dayanıklıdırlar.
Cins Büyüklüğü Orta ila büyük
Boğa Ağırlığı 800-100 kilo
İnek Ağırlığı 500-700 kilo
İklim Toleransı Tüm İklimler
Kaplama Rengi Ağırlıklı olarak gri ve kırmızı. Diğer renkler de mevcuttur
Boynuzlu Evet
Süt verimi İyi
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Hindistan
Yorum yapın